Majster Európy Ján Pivarník oslávil 75 rokov

Ján Pivarník, skvelý pravý obranca VSS Košice,  Slovana Bratislava i česko-slovenskej reprezentácie, najlepší futbalista ČSSR za rok 1974 a majster Európy 1976, sa 13. novembra 2022 dožil vzácneho životného jubilea 75 rokov.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: fanklub

Ján Pivarník začínal so športom v rodnom Cejkove na Zemplíne a k organizovanému futbalu sa dostal v neďalekom Slavoji Trebišov, kde pomerne neskoro začal svoju bohatú futbalovú kariéru. Bol už vekom dorastenec, keď od atletiky prešiel k futbalu. Atletické základy však dopomohli k jeho vynikajúcim výkonom, keďže vždy patril k najrýchlejším a kondične najlepšie pripraveným hráčom v rámci celej Európy. V 19 rokoch už hral najvyššiu súťaž v drese VSS Košice, kde strávil šesť rokov, počas ktorých sa dostal do reprezentácie i na majstrovstvá sveta 1970 v Mexiku. Potom ho Jozef Vengloš pritiahol do Slovana Bratislava, v ktorom obaja spoločne dosiahli veľké úspechy.

Celkovo si Ján Pivarník pripísal 39 reprezentačných štartov, v ktorých strelil jeden gól, v I. lige dal v 267 zápasoch 14 gólov. So Slovanom získal majstrovský titul  v rokoch 1974 a 1975 a takisto aj Československý pohár.  Trénerskú kariéru začínal v Kittsee, pôsobil ako asistent trénera v Austrii Viedeň a Sportingu Lisabon, kde bol hlavným trénerom Jozef Vengloš. Viac ako dvadsať rokov sa úspešne pohyboval v arabskom futbale. Vyhral Emirov i Ázijský pohár. Pôsobil aj v Katare, kde sa onedlho začne  finálový turnaj MS.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie jubilantovi úprimne blahoželá k narodeninám a aj touto cestou mu ďakuje, čo všetko urobil pre čs. a slovenský futbal.