Legendy a fanklubáci veria v postup na ME 2020

Autor: majka

Počas prvej adventnej nedele oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie v bratislavskom Hostinci u Deda pripravil ďalšie pekné podujatie. Ivanovi Hrdličkovi zagratuloval k jeho nedávnym 75. narodeninám a toto stretnutie bolo významné hlavne tým, že víťaz PVP z roku 1969 si so sebou priviedol ďalších ôsmich spoluhráčov, všetko skutočné legendy slovenského futbalu. Alexandra Vencela st., Petra Mutkoviča, Jozefa Fila, Ľudovíta Zlochu, Jozefa Čapkoviča, Jána Medviďa, Jána Čapkoviča a Jána Švehlíka. Z veľkej slovanistickej partie chýbali iba Ľudovít Cvetler, ktorému trhali zuby a Alexander Horváth, ktorý už roky žije v Belgicku.

Roman Táborský, predseda fanklubu a jeho členovia Peter Špilák a Ondrej Trnovský zagratulovali oslávencovi. Dostal darčekový kôš, kyticu kvetov, fanklubácky šál a fľašu slivovice z Pálenice z Bernolákova. Ivan Hrdlička sa zároveň stal 750. členom fanklubu. ,,Som dojatý a nadšený, že mi fanklub pripravil takú peknú oslavu mojich narodenín. Ešte väčšia pocta je to pre týchto mojich bývalých spoluhráčov. Keby nebolo ich, tak ani ja nie som tu. Do budúcnosti všetkým fanklubákom želám, aby sa dlho takto stretávali a aby na takejto vysokej úrovni fungovali ešte veľa rokov,“ povedal dojatý Ivan Hrdlička.

Pravda, na stretnutí takisto rezonoval žreb kvalifikácie ME 2020, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 2. decembra na pravé poludnie v írskom Dubline. Ešte pred jeho začiatkom si fanklubáci urobili malú súťaž, koho by chceli za súperov Slovenska. Najviac si želali Anglicko, toto prianie sa im nesplnilo, na druhom mieste bolo Maďarsko a napokon po osemnástich rokoch sa Slovensko a Maďarsko znova stretnú v kvalifikácii ME.

Po vyžrebovaní sme sa našich hostí spýtali, čo si myslia o šanciach Slovenska v kvalifikačnej skupine E v boji o postup na ME 2020?

Ján Švehlík: ,,Osobne som s touto skupinou spokojný, lebo v jednotlivých košoch boli aj ťažší a atraktívnejší súperi. Pravda, všetky tieto súboje budú náročné, preto sa na kvalifikáciu musíme dobre pripraviť. Šanca postúpiť je reálna, Chorvátsko je favoritom našej skupiny, derby zápasy s Maďarskom budú iste veľmi zaujímavé.“

Bratia Ján a Jozef Čapkovičovci: ,,Keby sme z tejto skupiny nepostúpili, bolo by to dosť zlé s našim futbalom (smiech). Ale teraz vážne. Máme skúsené a kvalitné mužstvo, takže veríme, že sa nielen pobije o postup, ale sa nakoniec aj druhý raz za sebou kvalifikuje na kontinentálny šampionát.“

Peter Mutkovič: ,,Pre mňa je favoritom číslo jeden Chorvátsko, vicemajstri sveta. Ostatní súperi sa už dajú zvládnuť, budú to zrejme vyrovnané zápasy. Veľkou neznámou bude zrejme Azerbajdžan. Som však mierny optimista, verím v postup na ME, slovenský futbal potrebuje takýto úspech.“

Ivan Hrdlička: ,,Myslím si, že máme hrateľnú skupinu, pravda, veľa bude záležať od momentálnej športovej formy. Chorvátsko si na tohtoročných MS urobilo postupom do finále veľké meno, ale v Lige národov sa ukázalo, že ho čaká generačná výmena. Takže si myslím, že keď všetko dobre do seba zapadne, tak máme slušné šance na postup.“

Alexander Vencel, st.: ,,Myslím si, že pri optimálnej forme našich hráčov máme dobrú šancu postúpiť na ME. Dostali sme prijateľnú skupinu, aj keď súčasný futbal sa neustále vyrovnáva, už neexistuje slabý súper. Musíme sa vyvarovať rozdielnych výkonov, ako naposledy v Lige národov. Výborne sme zahrali proti Ukrajine a o dosť zle v Česku.“

Ján Medviď: ,,Máme sa na čo tešiť, lebo Chorvátsko je v súčasnom futbale svetovou špičkou. Wales má vo svojom strede hviezdneho Garetha Balea z Realu Madrid a Maďarsko bude pre nás veľkou výzvou, lebo nás po dlhších rokoch čakajú dva derby zápasy. Azerbajdžan netreba podceniť, ale povinnosťou je získať s ním šesť bodov.“

Roman Táborský, predseda fanklubu: ,,Nechcem povedať, že sme dostali jednu z najslabších, alebo najprijateľnejších skupín. Tých možností bolo dosť, za súperov máme mužstvá, ktoré vedia vyhrať aj prehrať a všetci piati majú rovnako blízko, ale aj ďaleko k postupu na rozdiel od iných skupín. Extra motiváciu budú mať Maďarsko a Azerbajdžan, nakoľko budú spoluorganizátormi ME 2020. Výhodou je, že nemusíme cestovať ďaleko do Chorvátska a Maďarska a z toho iste majú radosť aj slovenskí fanúšikovia. Iná káva bude Azerbajdžan, pôjdeme tam s našou reprezentáciou a vynecháme tak finále Európskej ligy, ktoré je naplánované v roku 2019 v Baku.“

Ondrej Trnovský, člen fanklubu: ,,Celkovo som s týmto žrebom spokojný, mohli sme dopadnúť aj horšie. Pikantné bude hlavne susedské derby s Maďarskom, myslím si, že spolu s favorizovaným Chorvátskom máme dobré šance postúpiť na ME.“

Peter Špilák, člen fanklubu: ,,Vzhľadom k tomu, že máme celkom prijateľnú skupinu, tak verím, že postúpime. Okrem stále dobrého Chorvátska, ostatní súperi by si to mali rozdať o druhé postupujúce miesto. Iste budú nepríjemní, hlavne Maďarsko a Wales, disponujeme však kvalitným a skúseným mužstvom, ktoré by si s nimi malo poradiť.“

Velimir Adžič, člen fanklubu a Chorvát, ktorý už jedenásty rok žije na Slovensku: ,,Na Slovensku sa veľmi dobre cítim, sú tu fajn ľudia, preto verím, že na ME postúpia Chorvátsko a Slovensko. Je mi úplne jedno, kto bude prvý a kto druhý. Chorvátsko čaká generačná výmena, máme však dobrých nástupcov, rovnako aj do mužstva Slovenska prišla mladá krv. Takže dobré výkony treba potvrdiť na ihrisku.“

Ľuboš Galovič, člen fanklubu: ,,Podľa mňa vyžrebovali nám dobrú skupina a som presvedčený, že z nej postúpime na ME. Najpikantnejšie budú zápasy s Maďarskom, doma navštívim všetky zápasy našej reprezentácie a zrejme pôjdem aj niekde von, pravdepodobne do Budapešti. Držím palce trénerovi Pavlovi Hapalovi, ktorého poznám ešte z pôsobenia v MŠK Žilina.“