Ladislav Jurkemik oslávil 65 rokov

Ladislav Jurkemik, majster Európy z roku 1976, tretí na ME 1980, účastník MS 1982, 13. v ankete futbalista storočia oslávil 20. júla 65 rokov. V reprezentácii odohral 57 zápasov, v ktorých vsietil tri góly. Naposledy trénoval na Slovensku Nitru, teraz si pochvaľuje, že má voľno aj cez víkend.

Legenda česko-slovenského futbalu hral posledný súťažný zápas ešte pred siedmimi rokmi, keď pomáhal Plaveckému Podhradiu. Podľa jeho slov má dokonca hráčsku registračku platnú dodnes: ,,Nenudím sa, ale žiť sa dá aj bez futbalu. Vždy je čo vybavovať, venujem sa sebe, deťom a teraz je aj priestor na priateľov, pohodu, posedenia na pivku či s pohárom vína,“ komentuje svoje aktivity v súčasnosti.

Patrí medzi štyroch slovenských futbalistov, ktorí nastúpili v československom drese na dvoch majstrovstvách Európy a má z nich zlato (1976) i bronz (1980). V rokoch 2002 a 2003 bol trénerom slovenskej reprezentácie a potom viedol aj výber Slovenska do 21 rokov.

Bol síce obranca, ale zároveň aj obávaný strelec. Dal jeden z najkrajších gólov v československej futbalovej histórii. Jeho exportná bomba patrí k najdôležitejším i najznámejším. Vo finálovom turnaji majstrovstiev Európy 1980 v Neapole v zápase o bronz nedal brankárovi Dinovi Zoffovi nijakú šancu. Československo viedlo 1:0, ale súper vyrovnal a nasledovala penaltová dráma.

Ladislav Jurkemik potvrdzuje, že to bol jeho najslávnejší gól v kariére, hoci ich dal na obrancu nezvyčajne veľa – päťdesiat v lige, tri v reprezentácii a viaceré ďalšie v európskych pohároch.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie želá oslávencovi najmä veľa zdravia a rodinnej pohody.