Kustód Ján Beniak túži po účasti na MS 2018 v Rusku

Neoddeliteľnou súčasťou každého realizačného tímu je funkcia kustóda. V slovenskej futbalovej reprezentácii túto funkciu zastáva Ján Beniak. K tejto práci ho priviedol tréner Vladimír Weiss, ktorý ho oslovil v roku 2000. Vtedy sa ešte staral aj o trávnik a postupne prešiel iba k práci kustóda. Od roku 2008 pracuje aj pri reprezentácii.

„Mal som veľké šťastie na vynikajúcich trénerov. Vlado Weiss dokazuje dodnes svoje vysoké kvality. Pri reprezentácii dal latku poriadne vysoko. Terajší tréner Ján Kozák má veľkú charizmu. Obaja sa vedeli trafiť do základnej zostavy.“ Prvým testom pre Jána Beniaka bola skupinová fáza Ligy majstrov, v ktorej si Artmedia zahrala v roku 2005. Potom prišli majstrovstva sveta v roku 2010 v JAR.

Veľký zážitok v Afrike

„Pred týmto svetovým šampionátom sme všetci mali veľké očakávania. Išli sme do neznáma, ale skúsenosti nám nechýbali. Pred týmto šampionátom som veľa nocí nespával, poctivo som balil materiál, ktorý išiel do dejiska dva týždne pred jeho začiatkom. V Afrike bolo v tom čase chladnejšie, zažili sme množstvo zážitkov. Ten najväčší deň po veľkom víťazstve nad Talianskom. Mali sme voľno a išli sme do nákupného centra. Keď nás spoznali obchodníci, tak vyšli von a začali tlieskať. Bol to naozaj veľký zážitok, vtedy nám behali po chrbáte zimomriavky.“

Slovensko sa minulý rok predstavilo po prvýkrát aj na majstrovstvách Európy, ktoré sa konali vo Francúzsku. „Na ME sme išli sebavedomejší a som rád, že sa nám opäť darilo. Inak pred každým zápasom musím byť na štadióne štyri a pol hodiny pred jeho začiatkom. Na každý zápas máme pripravené dve sady dresov. Tu sa nám však stala zaujímavá situácia. V zápase s Anglickom zlomili Petrovi Pekaríkovi nos a dres mal celý od
krvi. Museli sme mu ho vymeniť dvakrát. Potom sme pripravili ďalší dres. Všetko sme stihli a všetko dobre dopadlo.“

Chce zažiť Ligu majstrov so Slovanom

Ján Beniak okrem reprezentácii vykonáva funkciu kustóda aj v Slovane. „Na klubovej úrovni to mám o niečo ľahšie. Predsa len tréneri pracujú so stabilnejším kádrom. V reprezentácii dochádza k zmenám. Potom to musíme riešiť s technickým vedúcim Robom Tomaschekom, hľadáme voľné čísla a podobne. „Keď sme pri tom Slovane bol by som rád, keby som ešte raz zažil atmosféru Ligy majstrov. Verím, že tento sen sa na novom štadióne stane realitou,“ zdôraznil Ján Beniak.

Kustód reprezentácie má aj veľmi dobré oči. Pred odchodom na MS 2010 našiel deň pred odchodom v tráve na seneckom štadióne štvorlístok, ktorý si zobral so sebou a prinieslo mu to šťastie. Rovnako pochodil aj vo vo Francúzsku, keď ho našiel v deň zápasu s Anglickom a už vtedy vedel, že neprehráme.

Zberateľská vášeň

Má ešte jednu veľkú záľubu, zbiera futbalové dresy. Vo svoje zbierke ich má takmer sto. „Prvý som získal, keď sme sa s Petržalkou predstavili v Intertoto Cupe proti Celje. Odvtedy si so svojimi reprezentačnými kolegami vymieňame dresy. Nechýbajú mi ani klubové našich hráčov. Moju kanceláriu zdobia dresy Martina Škrtela, Vlada Weissa, či Mareka Hamšíka. Keď bude stáť nový štadión, tak ich ponúknem, nech ich vystavia na nejakom mieste.“

Ján Beniak kedysi hrával druhú ligu za Matadorku a momentálne má aj trénerskú kvalifikáciu. Ako tréner sa mu podarilo postúpiť s Polygrafom do štvrtej ligy a potom rovnako aj s Rusovcami. Pôsobil aj vo Vrakuni. Má A licenciu, takže by mohol byť asistentom v prvoligovom tíme. „Slovenskému futbalu želám to najlepšie, aby sa mu darilo. Verím, že sa pod vedením trénera Kozáka prebojujeme na MS 2018 do Ruska. Chcel by som, aby sme si ľudí čo niečo vo futbale dokázali, viac vážili. Musíme sa navzájom rešpektovať a ťahať za jeden koniec povrazu.“