Kozák si neželá Španielsko a Chorvátsko

12/12/2015

V Kongresovom paláci (Palais des Congrés) v Paríži sa v sobotu 12. decembra so začiatkom o 18.00 h uskutoční žreb základných skupín záverečného turnaja futbalových majstrovstiev Európy vo Francúzsku (termín: 10. júna – 10. júla 2016). Po historickom postupe z kvalifikácie bude na týchto v poradí XV. ME štartovať premiérovo aj slovenská reprezentácia. Koho by si tréner Ján Kozák a niektorí naši súčasní a bývalí reprezentanti želali za súperov v základnej skupine?

„Žreb nevieme ovplyvniť. Sú tam už len dobrí súperi a kohokoľvek dostaneme z vrchných košov, bude veľmi kvalitný. Nechcel by som sa stretnúť hlavne so Španielskom a Chorvátskom, to sú veľmi silné mužstvá, ktoré nám nesedia. V prvom rade sa však pozerám na svoj tím, ktorý má podľa mňa kvalitu na to, aby zabojoval o postup zo skupiny. Musíme ďalej tvrdo robiť a pripravovať sa na zápasy. Na ME netreba ísť len užiť si, ale pobiť sa o čo najlepšie výsledky, pretože mužstvo sa vždy posudzuje podľa nich. Francúzsko je futbalov& aacute; krajina s krásnymi štadiónmi, verím, že nás príde podporiť dosť fanúšikov, ktorí okrem futbalu budú mať čo obdivovať,“ vraví J. Kozák, ktorý žreb bude sledovať doma v Košiciach a hral za Československo na ME v roku 1980 v Taliansku.

Brankár Ján Mucha, účastník MS 2010 v JAR, síce neodchytal v kvalifikácii ME 2016 ani jeden zápas, ale patrí medzi najskúsenejších hráčov slovenského výberu. „V kvalifikácii MS 2018 máme dvoch ostrovných súperov – Anglicko a Škótsko. Je teda dosť možné, že znova niekoho dostaneme z Britských ostrovov, lebo na ME budú hrať až štyria – Anglicko, Wales, Írsko a Severné Írsko. Želám si však takú skupinu, z ktorej budeme mať šancu podstúpiť.“

Ján Ďurica patrí medzi najväčšie opory zadných radov slovenského reprezentačného tímu. Ako vníma decembrový žreb základných skupín ME 2016. ,,Už si nevyberieme, je tam veľa dobrých a vyrovnaných mužstiev. Ani neviem, koho by som si želal. Z prvého koša by som určite nechcel Španielsko, hrali sme s ním dvakrát, možno Portugalsko. Predsa len hrať proti Ronaldovi to by bol veľký zážitok pre celé naše mužstvo,“ myslí si hráč Lokomotivu Moskva.

Róbert Mak patril v kvalifikácii ME 2016 medzi našich najplatnejších hráčov, akých súperov by si želal na záverečnom turnaji? V prvom rade Španielov. Keď sme ich už raz zdolali, môžeme opäť… Tak či onak, tam už si nenavyberáte, všetci súperi budú silní. Počkáme si na žreb a potom sa budeme chcieť čo najlepšie sa pripraviť na šampionát. Som presvedčený, že môžeme kartami zamiešať aj na ME. “

Miroslav Karhan, rekordér v počte reprezentačných štartov, celkovo má ich na svojom konte 107, si želá za súperov, cez ktorých by sme postúpili zo skupiny. V prvom rade Nemecko a Albánsko, s ktorým sme doteraz nikdy nehrali. Chcel aj Česko, lenže naši západní susedia sú v rovnakom koši ako Slováci. „V prvom a aj v druhom koši sú samé silné mužstvá, ale v podstate tu ťažko nájsť nejakého vysloveného outsidera. Osobne by som si želal za súperov Nemecko, Rakúsko a Albánsko. Myslím si, že proti nim by mali zverenci trénera Jána Kozáka reálne šance postúpiť zo skupiny,“ hovorí Jozef Čapkovič, majster Európy z roku 1976.

Jozef Adamec, ktorý viedol slovenskú futbalovú reprezentáciu od 26. februára 1999 do 30. novembra 2001 na margo žrebu povedal: ,,Keď zdoláte väčšie hviezdy, tak je úspech lepšie hodnotený. Musíme hrať tak ako doteraz, zopakovať vystúpenia z kvalifikácie a môže nám to vyjsť. Z najsilnejšieho koša by som si želal radšej Anglicko, Portugalsko a Belgicko ako zvyšné trio Nemecko, Španielsko, Francúzsko. Futbalistov Švajčiarska sme pred mesiacom zdolali v Trnave, dá sa s nimi hrať. Rovnako aj s Talianskom či Rakúskom, nechcel by som Rusko. Z posledného koša sú pre nás prijateľní Wales a Island, naopak Albánsko môže prekvapiť a niekoho zaskočiť. Verím, že môžeme postúpiť do osemfinále.“