Juraj Soboňa a jeho traja synovia sú posadnutí futbalom

Juraj Soboňa, ktorý od decembra 1994 je predsedom Obecného futbalového klubu v Solčanoch a od januára 1999 starostom obce Solčany, patrí medzi najvýznamnejších členov oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Od mája 2018 je aj poslancom NR SR. Pracuje aj ako podpredseda ObFZ Topoľčany a tri roky zastupoval tento okres vo VV ZsFZ. S Jurajom Soboňom sme sa porozprávali na aktuálne témy.

Predstavte sa nám, venovali ste sa v minulosti nejakému športu a vzhľadom na vašu veľkú pracovnú vyťaženosť máte čas aj na nejaký koníček?
K športu som mal od detstva veľmi blízky vzťah, každú nedeľu, keď sa hrával futbal u nás v Solčanoch, či už A alebo B mužstvo, som chodieval na ihrisko. Tak, ako to bolo v minulosti zvykom klasicky na dedinách, ráno sa išlo do kostola a v popoludňajších hodinách na futbalový zápas. Futbal som hrával za žiakov i za dorast v Solčanoch. V kategórii dospelých som už nepokračoval z jednoduchého dôvodu. Keď som dovŕšil 19 rokov, tak som išiel študovať na 5-ročné zahraničné štúdium do Plovdivu, ale, samozrejme, venoval som sa aj tam na vysokej škole športu. Aktívne som hrával futbal, stolný tenis i tenis. Mojim koníčkom okrem športu a futbalu je cestovanie, geografia, história a zaujímajú ma tiež dejiny. Mám troch synov, ktorí sú viac menej prepojení a „postihnutí“ futbalom. Najstarší Martin je vo fanklube od začiatku a má cestovnú kanceláriu na športové zahraničné zájazdy. Stredný Dárius od 8 rokov sa venuje futbalu a je dlhoročný kapitán a strelec OFK Solčany. A aby toho nebolo málo, ako hovorí moja manželka, najmladší syn Juraj je od 15 rokov futbalovým rozhodcom a teraz pôsobí v krajských súťažiach.

Odkedy ste členom oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie?
Členom oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie som od leta 2012, kedy som v spolupráci s jeho vedením zorganizoval v obci Solčany II. výročie založenia tohto združenia.

Koľko zápasov slovenskej reprezentácie ste navštívili, ktoré vo vás zanechali najväčší dojem?
Na zápasy slovenskej reprezentácie chodím pravidelne doma a aj v zahraničí, samozrejme, ak mi to čas dovolí. Určite najväčší dojem u mňa vyvolal zápas v kvalifikácii o postup na MS 2014 do Brazílie, kde sme v Zenici nad favorizovanou Bosnou a Hercegovinou zvíťazili 1:0 gólom Viktora Pečovského. Na tomto zápase som bol vtedy s oficiálnom delegáciou SFZ a v hoteli v Sarajeve sme to patrične oslávili. Škoda len, že toto víťazstvo nám nestačilo na postup, nakoľko sme neskôr prehrali s Bosnou v Žiline 0:1. Dodnes spomínam na nezabudnuteľný triumf našej reprezentácie v Žiline nad Španielskom 2:1 a víťazný gól Miňa Stocha mám doteraz pred očami.

Slovensko do kvalifikácie ME 2020 vstúpi bez štyroch osvedčených a dlhoročných hráčov – Škrtela, Hubočana, Weissa ml. a Nemca. Dokážeme ich nahradiť?
V prvom rade by som veľmi chcel, aby táto kvalifikácia ME 2020 bola úspešná. Myslím si, že káder na to máme, a či dokážeme nahradiť týchto štyroch hráčov? Verím, že v mužstve do 21 rokov bolo a je aj dosť talentovaných a schopných hráčov, ktorí ich dokážu nahradiť. Treba rešpektovať slobodné rozhodnutie tohto kvarteta, aj keď si myslím, že ešte v tejto kvalifikácii ME 2020 mohli byť prínosom.

Zo Solčian v minulosti vyšli do veľkého futbalu obrovské postavy slovenského a československého futbalu, brankári Anton Švajlen, Ivan Ondruška a stopér svetovej úrovne Anton Ondruš, kapitán majstrov Európy z roku 1976. Čo to pre vašu obec znamená?
Solčany, ako najväčšia obec v Topoľčianskom okrese, je známa folklórom, ako i futbalom. Futbalový klub vznikol už v roku 1930. Som zástanca toho, že kultúrne a športové tradície našich predkov treba rozvíjať a udržiavať. Samozrejme „ Slížari“, taká je prezývka našich občanov, sme hrdí na to, že tu pod Tríbečom vyrástli také obrovské futbalové osobnosti, ako bol Anton Švajlen, Anton Ondruš, Ivan Ondruška, Ivan Horn a ďalší. Verím, že v budúcnosti nadviažu i ďalšie naše talenty na tieto známe osobnosti.

Ako sa darí futbalu v Solčanoch, aké má miestny OFK zázemie a koľko máte mužstiev?
Aj keď si myslím, že v oblasti športu a futbalu sa v poslednej dobe udialo veľa pozitívneho, stále zaostávame za podmienkami, aké sú v okolitých krajinách, či už v Maďarsku alebo v Česku. Tešia ma hlavne investície do futbalovej infraštruktúry, ktoré sa v ostatnom čase uskutočnili. Mojim snom je zobrať deti, vnukov na vypredaný štadión a kultúrne stráviť 90 minút. Keď to dokázali urobiť v Anglicku, Nemecku a v iných krajinách, prečo by sme to nedokázali aj my Slováci? V Solčanoch okrem A-mužstva, ktoré hrá v súčasnosti V. ligu Stred ZsFZ máme ešte tri mládežnícke tímy, ktoré pôsobia v regionálnych súťažiach. Je veľmi ťažké robiť v súčasnosti funkcionára na amatérskej úrovni, treba ešte vylepšiť hlavne legislatívno- sponzorské podmienky na zlepšenie zázemia profesionálneho i amatérskeho futbalu a športu v regiónoch. O to sa snažím a chcem presadzovať tieto športové myšlienky aj v Národnej rade Slovenskej republiky aj s mojimi priateľmi v poslaneckých laviciach, Dušanom Tittelom a Tiborom Jančulom.