Jozef Štibrányi oslavuje krásnych 80 rokov

Jozef Štibrányi, rodák z Vlčkoviec neďaleko Trnavy a člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie oslavuje v sobotu 11. januára krásnych 80 rokov.

Mimochodom, bol prvým slovenským futbalistom, ktorý strelil gól vo finálovom turnaji majstrovstiev sveta. Patrí medzi najslávnejšie v histórii československého futbalu. Vytlačilovo mužstvo ním v Čile 1962 zdolalo silných Španielov a vykročilo do finále. Napriek tomu, že v nominácii sa do poslednej chvíli robili zmeny, Štibrányi vedel, že na šampionát pocestuje.

,,Mal som istú nomináciu už na jar. Boli sme asi desiati, o ktorých nemal Vytlačil pochybnosti. V mojom prípade nielen preto, že som bol výborne fyzicky pripravený. Na jar cestoval širší káder do Švédska, áčko nastúpilo na oficiálny zápas so všetkými hviezdami Masopustom, Pluskalom, Popluhárom a – sklamalo. Ja som dostal šancu v béčku a spolu s Lálom sme boli najlepšími hráčmi. O niekoľko dní neskôr som na Veľkú noc nastúpil v Prahe proti Uruguaju a odohral som svoj vôbec najlepší zápas. Všetko mi vychádzalo, kľučkoval som, strieľal. Už vtedy sa rozhodlo, že pocestujem do Čile.“

Väčšina hráčov z veľkej trnavskej éry sa dali na trénerskú dráhu, ale J. Štibrányi patrí medzi výnimky. Prečo? ,,Vrátil som sa z Vítkovíc, kde som končil kariéru. Na škole mali voľné miesto. Zobral som ho a 33 rokov som učil. V Križovanoch, desať kilometrov od Trnavy, hneď vedľa Vlčkoviec, kde som vyrastal. Ja som sa doma cítil najlepšie, nemal som chuť putovať z mesta do mesta. Trénerska robota ma nelákala.“

Takže v podstate nikdy neoľutoval, že sa nevrátil do veľkého futbalu… ,,Nie, rád som trávil čas s deťmi. Keď boli prázdniny, zobral som dvadsať chlapcov a išli sme na týždeň stanovať. Táto práca ma bavila, až v posledných rokoch sa začalo všetko kaziť, komplikovali sa vzťahy, školám šéfovali ľudia, ktorí tejto práci nerozumeli. Školstvo ide dolu vodou a o telesnej výchove to platí dvojnásobne,“ vraví veľký jubilant.

Jozef Štibrányi, prežil väčšinu kariéry v Spartaku Trnava, vojenčil v Dukle Praha a Dukle Tábor a na skonku kariéry hral tri roky v TJ Vítkovice. ČSSR reprezentoval deväťkrát, v Čile 1962 odohral tri zápasy a dal jeden gól – do siete Španielov, bol prvým slovenským strelcom na MS. V lige nastúpil na 200 zápasov a dal 30 gólov. Po skončení kariéry (1970) sa 33 rokov venoval práci učiteľa v Križovanoch. S manželkou Lýdiou majú dcéru Moniku a syna Jozefa.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie Jozefovi Štibrányimu blahoželá k nádhernému jubileu, praje mu veľa zdravia a ešte veľa krásnych chvíľ v rámci slovenskej futbalovej rodiny.