Jeho návrh na maskota Ďuryho vyšiel na prvý pokus

Autor: majka

Ľuboš Zubák, autor maskota Ďuryho, ktorý bol nedávno pokrstený v Dolnom Kubíne a oficiálne predstavený v Trnave pred medzištátnym zápasom Slovensko – Dánsko, je veľký fanúšik Spartaka Trnava. Rodák z Ostrova pri Piešťanoch hrával futbal od ranných čias až po starých pánov za viaceré kluby.
Napríklad v doraste za Vrbové či Nové Mesto nad Váhom. ,,Vyštudoval som strojarinu a pracujem vo firme, ktorá sa venuje grafickým prácam. Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie a môj kamarát zo susednej dediny ma oslovil, či by som nenavrhol nového maskota. Tak som urobil nejakú skicu, predpokladal som, že to nejaký profík ešte doladí, ale napokon môj návrh vyšiel na prvý pokus. Rozhodli sme sa pre rysa ostrovida, meno Ďury /slangový výraz z nárečia okolia Piešťan a Trnavy – tvrdá výslovnosť, ale aj meno/ dostal po našom najslávnejšom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi,“ vraví Ľuboš Zubák.

Navrhuje rôzne logá, kedysi aj športových klubov. Zaujímavé je tiež, že Ľuboš Zubák bol medzi zakladajúcimi členmi fanklubu v roku 2010, patril určite do prvej dvadsiatky. ,,Samozrejme, zo začiatku som pravidelne navštevoval zápasy slovenskej reprezentácie, ale potom som si dal na určitý čas prestávku. Dlho som na stretnutia chodil s bubnom, spolu so švagrom s Tomášom Kubranom. V kvalifikačnom súboji MS 2010 so Slovinskom som roztrhol aj blanu. Usporiadatelia nás na zápasy nechceli s bubnom púšťať, brali nám paličky a iné veci, takže prestalo ma to baviť. Dva roky som nechodil podporovať reprezentáciu, ale teraz som už znova jej aktívnym fanúšikom, ale hlavne Spartaka Trnava. Bol som na všetkých jeho stretnutiach v predkolách Ligy majstrov, play-off Európskej ligy a teším sa na ďalšie stretnutia skupinovej fázy EL,“ hovorí ďalej Ľuboš Zubák.
Slovenská reprezentácia prehrala v nedeľnom stretnutí 1. skupiny B-dívizie Ligy národov na pôde Ukrajiny 0:1 a na budúci rok ju čaká kvalifikácia v boji o účasť na ME 2020. Dokážu si zverenci trénera Jána Kozáka druhý raz za sebou vybojovať postup na kontinentálny šampionát? ,,Máme dobré a kompaktné mužstvo, viacerých šikovných chlapcov, ktorí hrajú v dobrých kluboch. V poslednej kvalifikácii MS 2018 sme mali aj troška smoly, keď sme nepostúpili do Ruska. Preto verím, že na ME nebudeme chýbať.“
Ľ. Zubák sa ešte vrátil k prezentácii maskota Ďuryho. ,,Ani som nečakal, že to v Dolnom Kubíne a v Trnave tak dobre vypáli. Obidve akcie boli na veľmi dobrej úrovni, dôležité je, aby sa maskot deťom páčil a aby našej reprezentácii priniesol šťastie,“ zakončil našu debatu Ľuboš Zubák.

Foto: Holienčin – Ľuboš Zubák vpravo