Ján Luža má 70 rokov

Ján Luža, bývalý československý reprezentant a spoľahlivý obranca sa v stredu 16. mája dožíva pekných 70 rokov. Futbal začal hrať ako sedemročný v ČH Bratislava s bratmi Jánom a Jozefom Čapkovičovcami. A tiež s Hamarom, Hudcom, Keketim a Ivančíkom, z ktorých vyrástli známi ligoví hráči.

Po skončení dorasteneckého veku prestúpil do Lokomotívy Košice a v januári 1970 prišiel do Slavie. Ako jej obranca odohral v rokoch 1970-1982 251 zápasov a dal 9 gólov s dvojročným prerušením počas vojenskej služby v RH Cheb – 1976/77 a 1977/78. S Janom Marešom vytvoril veľmi spoľahlivú stopérsku dvojicu. V sezóne 1973/74 sa stal víťazom Českého pohára. Za československú reprezentáciu odohral v roku 1972 dve priateľské stretnutia. Bol kapitánom mužstva Československa do 23 rokov. V Pohári UEFA nastúpil na jedno stretnutie.

,,Najvyššiu súťaž som hral za tri kluby – Lokomotívu, Slaviu, odkiaľ som odišiel na povinnú základnú vojenskú službu na naše najzápadnejšie ligové ihrisko v histórii, do RH Cheb. Mám na toto obdobie veľmi pekné spomienky – z priemeru sa nám vtedy podarilo skromné mužstvo z pohraničia priviesť až do I. ligy. Ľudia si nás vzali za svojich a štadión Lokomotívy, kde RH hrala, býval plný! V tom čase tu tiež hrávali výborní hráči – Lindenthal, Plass, Koubek, Klouček, Smolaga, Krnáč, Pekarik, Nezhyba a ďalší,“ spomína dnešný oslávenec.

Ján Luža po návrate na Slovensko začal pracovať ako právnik v niekoľkých podnikoch a družstvách, kde zároveň aj trénoval mužov, alebo mládež. Veľa rokov pôsobil ako manažér pri mužstve FK Vinohrady Bratislava a takisto bol v Akadémii Jozefa Vengloša.

K početným gratulantom sa pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.
Janko, živió!