Filip Hološko v zápase roka verí v naše víťazstvo a postup na ME

Filip Hološko, bývalý 65-násobný reprezentant, člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie a člen Klubu ligových kanonierov má za sebou úspešnú kariéru. Získal ligové tituly v Česku, Turecku, Austrálii i na Slovensku. Reprezentácii pomohol k historickému postupu na majstrovstvá sveta 2010 v JAR. Práve v tejto kvalifikácii sa gólom pričinil o naše víťazstvo v Belfaste nad Severným Írskom 2:0. Preto je pochopiteľné, že sme si ho vybrali na rozhovor pred finále baráže o postup na ME Severné Írsko – Slovensko vo štvrtok 12. novembra v Belfaste.

OFSR – Bratislava/Milan Valko
Foto: fanklub

Všeobecná otázka na úvod. Aké sú tvoje očakávania pred štvrtkovým duelom v Belfaste?
Pre nás je to zápas roka, preto očakávania sú obrovské. Máme poslednú šancu vybojovať si účasť na EURO, verím teda, že pod novým realizačným tímom veľmi dôležitý zápas zvládneme a druhý raz postúpime na majstrovstvá Európy.

Slovensko na papieri vyzerá silnejšie, lebo jeho hráči na rozdiel od severoírskych pôsobia v lepších zahraničných kluboch. Čo si o tom myslíš?
Nielen na papieri, ale celkovo máme kvalitnejších hráčov. Musíme to však potvrdiť na ihrisku, lebo na ostrovoch nám nikdy ruže nekvitli. Pravda, myslím si, že pre nás je Severné Írsko prijateľnejší súper, ako Bosna a Hercegovina, hoci má výhodu domáceho prostredia. V jeho nominácii je dosť hráčov z II. anglickej ligy, traja dokonca aj z III. ligy a tiež zo škótskych klubov.

Zohrá podľa teba veľkú úlohu to, že Slovensko vedie Štefan Tarkovič, bývalý asistent úspešného trénera Jána Kozáka st. a že do mužstva sa vrátili skúsení hráči Hubočan a Weiss ml.?
Podľa mňa vymenovanie Štefana Tarkoviča za trénera Slovenska bola správna voľba, lebo dokonale pozná hráčov a navyše pracuje na SFZ v pozícii technického riaditeľa. S Jánom Kozákom sa veľmi dobre dopĺňali a verím teda, že nadviaže na toto úspešné obdobie. Možno sa s ním aj poradí, ako ušiť čo najlepšiu stratégiu na súpera. Takisto vítam návrat bývalých opôr Hubočana a Weissa. Svojimi kvalitami a skúsenosťami by mali mužstvu pomôcť. Škoda, že Martina Škrtela vyradilo zranenie, v tíme máme však dosť hráčov na to, aby sme zvládli túto náročnú prekážku.

Ostrovný futbal poznáš z pôsobenia v európskych pohároch a aj z reprezentácie, v čom vidíš silné stránky nášho súpera?
V Lige majstrov som hral za Besiktas Istanbul proti Manchestru United, keď sme doma prehrali 1:0. V reprezentácii som absolvoval zápasy proti Írom, Severným Írom a Anglicku. Veľký rozdiel vo výkonnosti ostrovných mužstiev je doma a vonku. Na svojej pôde pred vášnivými fanúšikmi idú na hranu, vo všetkom sa prekonávajú. Tentoraz nášho súpera by malo povzbudzovať okolo 1500 divákov, čo nebude taká jeho veľká výhoda. Musíme si dať hlavne veľký pozor na štandardné situácie, lebo v hlavičkových súbojoch je veľmi silný a tiež nesmieme faulovať v okolí šestnástky. Verím však, že našimi technickými a kombinačnými schopnosťami Severných Írov prehráme.

Slovensko nevyhralo v riadnom hracom čase päť zápasov v rade, Severné Írsko dokonca o dva viac. Myslíš si teda, že obidve mužstvá budú klásť dôraz na taktickú stránku?
Pre nás i pre Írov je to zápas o všetko, takže predpokladám, že nikto sa nebude nejako hnať do útoku. Taktika a trpezlivosť bude veľmi dôležitá, dúfam však, že tentoraz konečne vyhráme v riadnom hracom čase.

Ešte si občas spomenieš na gól, ktorý si strelil v Belfaste Severným Írom?
Ale áno, hoci to bolo už tak dávno, pred vyše jedenástimi rokmi. Už som mal dosť telefonátov v súvislosti s týmto zápasom a mojím gólom. V druhom polčase som vystriedal Šestáka, po centri Čecha natlačil som sa do pokutového územia a strelou k ľavej žrdi som zvýšil na 2:0 Zaujímavé je, že súper z tohto zápasu má aj teraz v nominácii stopéra Evansa a my Pekaríka, Hamšíka a Weissa. Práve Evans, bývalý stopér Manchestru United a v súčasnosti Leicestru je najväčšou oporou Severných Írov. Samozrejme, naše víťazstvo 2:0 by som bral všetkými desiatimi aj vo štvrtok.