Fanklubáci zagratulovali k jubileu futbalovým legendám

Vlani v decembri a v januári tohto roku oslávili futbalové legendy česko-slovenského futbalu, členovia Siene slávy slovenského futbalu, Karol Dobiaš, bratia Jozef a Ján Čapkovičovci krásne 75. narodeniny. V sobotu 25. marca im oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pod vedením jeho predsedu Romana Táborského pripravil krásnu oslavu tohto jubilea!

OFSFR – Bernolákovo/Milan Valko

Foto: Anton Holienčin

Konala sa v Bernolákove v známej pohostinnej reštaurácii Pálenica a o chutnú gastronómiu sa postaral náš člen a majiteľ tohto zariadenia Peter Guldan. Legendárnym bratom prišli zagratulovať niekoľkí bývalí spoluhráči zo Slovana Bratislava. Alexander Vencel st., Ľudovít Zlocha, Jozef Filo a Ján Švehlík. Karola Dobiaša, ktorý roky žije v Prahe sprevádzal bývalý známy rozhodca Pavlín Jirku. A samozrejme, na oslave nechýbali Trnavčania, náš verný člen Jozef Štibrányi a bývalý hráč niekdajšieho veľkého Spartaka Alojz Fandel.

Všetkých prítomných pozdravil Roman Táborský, ktorý vo svojom krátkom príhovore povedal: ,,Takto sa nestretávame prvýkrát, ale táto oslava je pre vás troch, takže vám veľmi pekne ďakujem, že ste prišli. Veľmi som nadšený z toho, že môžeme byť spolu niekoľko hodín s takými osobnosťami a že si takto vychutnáme spoločné chvíle. Z fanklubu je nás tu na prstoch necelých dvoch rúk, o to viac si vážime, že sa znova stretávame s víťazmi PVP v roku 1969 a takisto s majstrami Európy z Belehradu v roku 1976.“ Potom Anna Randová za asistencie Romana Táborského, naša známa fanklubáčka odovzdala našim oslávencom darčekové koše, všetci prítomní im  pripili na zdravie a zaspievali  živióóó!

Roman Táborský ešte raz a naposledy prehovoril: ,,Všetci čo ste tu, ste veľa urobili pre slovenský a československý futbal. Vďaka vám sa nám veľa vecí podarilo realizovať, za čo vám ďakujeme. Určite sme niečo posunuli na Slovensku dopredu, aj keď v súčasnosti sa slovenská reprezentácia neteší veľkému záujmu fanúšikov. Na vás sme však hrdí a ešte raz ďakujem, že sme sa takto stretli. “

Nikto mu nepovie ináč ako Paša. Pavlín Jirku patril k najvýraznejším postavám  českých futbalových trávnikov. S píšťalkou  v ruke sa stal aj rozhodcom FIFA.  ,,S Patinom Dobiašom som dlhoročný kamarát, lebo som mu ešte rozhodoval aj zápasy vo federálnej lige, ktorú som pískal dva roky. Sprevádzam ho teda na rôznych akciách, počas roka je ich v Česku celkom dosť.  Po rozdelení republiky som viedol najvyššiu českú súťaž. Od vás zo Slovenska som mal veľmi dobrého kamaráta, rozhodcu Ľuboša Michela. V roku 1995 sme boli spolu aj na turnaji v Japonsku.  Takisto mám dobré spomienky aj na Vojtecha Christova a Jozefa Chocholouša,“ povedal nám Pavlín Jirku.

A počas podvečera zaznelo z legendárneho tria (Patino Dobiaš, Ján a Jozef Čapkovičovci) množstvo slovných humorných prekáračiek, podpichovačiek, takže o smiech nebola núdza…  Tón udávali najmä Karol a starší Jožo, prezývaný ,,Soso“, ktorý poznamenal, že musí mať hlavné slovo, pretože je o pol hodiny starší, ako brat Ján. Samozrejme, spomínali sa na historické zápasy veľkej Trnavy a veľkého Slovana. Ako napríklad na to, keď po góle Módera  na jar 1968 padla v Trnave bariéra a súboj sa nedohral. V týchto derby-zápasoch  nepoznali zľutovanie, ale po nich boli vždy dobrí kamaráti a ich pekný vzťah vydržal dodnes. Takisto Patino znova rozpovedal príhodu, prečo nebol na vojenčine, modrú knižku dostal za to, že nepočul dobre na obidve uši. Musel však absolvovať niekoľko rozličných kontrol v Bratislave a v Prahe.

Na záver posedenia si všetci prítomní pochutili na krásnej torte s podobizňami bratov Čapkovičovcov a Karola Dobiáša.  ,,V posledných rokoch už málo chodím na Slovensku, preto sa vám všetkých chcem poďakovať za to, že som sa mohol stretnúť po čase s vynikajúcimi hráčmi, väčšinou mojimi súpermi. Verím, že možno do konca tohto roka sa takto ešte raz stretneme. Fanklubu veľmi pekne ďakujem za pozvanie, nech sa mu darí v jeho činnosti, vždy  veľmi rád medzi vás prídem,“ vraví Karol Dobiaš.

Štyri hodiny spoločného posedenia utiekli ako voda. Znova sme sa presvedčili, že takéto stretnutia majú veľký význam pre futbalistov so staršími ročníkmi, lebo verejnosť a hlavne najvyššie inštitúcie pomaly už na nich zabúdajú. Keď sme videli ich dojatie a najmä, ako sa im zaiskrilo v očiach, povedali sme si,  že oplatí sa robiť takéto akcie! Na záver patrí poďakovanie pre všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli zabezpečiť podujatie. Špeciálne však členovi OFSFR  Milanovi Reiterovi z Bernolákova, ktorý pokryl viac ako polovicu nákladov spojených z podujatím. Ďakujeme…