Ikona Ikona Ikona

Fanklubáci zagratulovali jubilantom a s hosťami analyzovali nedávne Euro 2020

Autor: admin

Takmer po osemnástich mesiacoch – naposledy tomu bolo koncom januára 2020 v Modranke na oslave 80. narodenín Jozefa Štibrányiho – sa konečne členovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie stretli na spoločnej väčšej akcii.

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Foto: Milina Strihovská

Na bratislavskej Slamenej búde na Kolibe sme v nedeľu 8. augusta zagratulovali a zorganizovali spoločný program pre našich jubilantov. V tomto roku Anna Randová mala 80 rokov, Rudolf Janček 75 rokov, Jozef Plank 70 rokov a nedávno Róbert Lamprecht 60 rokov. Oslávenci dostali darčekové koše, ktoré im odovzdal Ladislav Petráš, legenda slovenského a československého futbalu. Rudolf Janček dostal ešte dres s číslom 75 a Róbert Lamprecht s číslom 60. Anna Randová v krátkom príhovore poďakovala za účasť na tomto stretnutí všetkým prítomným a zdôraznila, že vek je iba číslo a že sa treba tešiť z každého prežitého dňa.

Potom moderátor René Stern privítal vzácnych hostí, všetko futbalové osobnosti, Ivana Hrdičku, bývalého čs. reprezentanta a víťaza PVP z roku 1969 zo Slovanom Bratislava, Samuela Slováka, jedného z asistentov trénera Slovenska, bývalého dlhoročného reprezentanta, účastníka MS 2010 a ME 2016 Jána Ďuricu a jedného z najznámejších funkcionárov na Slovensku Rudolfa Jančeka. Téma besedy bola jasná, analýza nedávnych ME 2020, na ktorých Slovensko sklamalo najmä pasívnou hrou a ako ďalej v kvalifikácií MS 2022.

Ešte pred besedou Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie zaželal všetkým fanklubákom, aby v tomto peknom zariadení strávili príjemné popoludnie. Veľmi ho potešilo, že takmer po roku a pol sa stretli vo väčšom počte a mohli si aj s našimi hosťami vychutnať tieto výnimočné chvíle. Poďakoval našim osobnostiam, že si našli čas a prišli medzi nás porozprávať sa hlavne o futbale. Najmä Samuelovi Slovákovi, lebo nikto lepší nebol na debatu v súvislosti v ME 2020.

Hneď sa o nich rozprúdila dlhá debata, prvý dostal slovo Ivan Hrdlička, ktorý povedal: ,,Nechcem sa k tejto téme postaviť do úlohy nejakého analytika, berte ma ako fanúšika slovenského futbalu a jej reprezentácie. Veľmi jej držím palce, viem pochopiť trénerov národného mužstva, že to pri výbere hráčov nemajú ľahké, lebo nám chýba viac kvality. Takže z tohto pohľadu sme na ME od Slovenska nemohli veľa čakať. To je môj názor, buďme radi, že pri súčasnej výkonnosti nášho tímu sme sa vôbec Eura zúčastnili. Keby ste vedeli v akých väčšinou nedôstojných podmienkach vyrastá mládež, tak môžeme byť vôbec radi za účasť na kontinentálnom šampionáte.“

Ján Ďurica si myslí, že účasť na Eure musíme brať z tej pozitívnej stránky, lebo turnaj nám ukázal, že s viacerými mladými hráčmi máme na čom stavať. ,,Pravda, v našej hre niektoré veci vôbec nefungovali ideálne. Dlhé roky som hrával so staršou generáciou, ako sú Kucka, Hamšík, Pekarík a Hubočan. Žiaľ, aj ich éra sa pomaly končí, v našom futbale by sme sa mali viac venovať mládeži. Dobrých príkladov z okolitých krajín máme viac ako dosť – Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko. Utiekli nám a my ich teraz naháňame. Pre našich mladých hráčov tento turnaj bol obrovskou skúsenosťou, konfrontovali si svoje schopnosti s výbornými futbalistami. Euro je už za nami, musíme sa pozerať dopredu a učiť sa od krajín, ktoré som spomínal. Musíme predovšetkým s talentami oveľa lepšie pracovať, aby aj s takým súperom ako je Španielsko, nad ktorým z desiatich zápasov vyhráme zrejme iba raz, sme zohrali vyrovnanejšiu partiu. To je tvrdá realita, verím, že už v septembrovej kvalifikácii MS 2022 predvedieme lepšie výkony. Najdôležitejšie je, aby legionári vo svojich kluboch pravidelne hrávali a do reprezentácie chodili s hernou praxou. Z tohto turnaja sa musíme poučiť, súčasný futbal je rýchly, agresívny a aj dosť útočný.“

Samuel Slovák bol v najväčšej paľbe otázok, na všetky odpovedal trpezlivo a s pokojom. ,,ME sme odštartovali veľmi dobre, víťazstvom nad Poľskom. To nie je každodenná záležitosť, aj keď proti tomuto súperovi sa nám celkom darí. Naše očakávania sa troška zmenili, vyzeralo to, že ten bodík na postup do osemfinále možno ľahšie získame, ako sa čakalo. Zápasy proti Švédsku a Španielsku však boli pre nás extrémne náročné. Napríklad Švéd Emil Forsberg bol podľa mňa najlepší stredopoliar ME. Severania vždy patrili k silným mužstvám, aj nad nimi sa dá vyhrať, ale nám to nebolo súdené. Prehra s nimi nás dostala takmer do neriešiteľnej situácie, lebo sme museli bodovať s jedným top favoritov Španielskom. Na predchádzajúcich ME 2016 sme začali horšie a skončili lepšie. Teraz to bolo opačne. V súboji so Švédskom sme nemali jednoducho dobrý deň, navyše dostali sme gól po náhodnej akcii. Španielsko od začiatku turnaja hralo stále rovnako, akurát v prvých dvoch zápasoch nedalo góly, ale proti nám sa strelecky vybláznilo. V tomto súboji som si želal, aby sa rýchlo skončil, lebo rozbehnutý vlak súpera sa nedal zastaviť. Zverenci Luisa Enriqueho jediní dokázali potrápiť nových majstrov Európy Taliansko. Začiatkom septembra pokračuje kvalifikácia MS 2022, vynasnažíme sa byť v hre o postup až do konca našej skupiny.“

Fanklubákov zaujímalo, prečo znova vypadol z nominácie na ME Matúš Bero, prečo nedostal ani raz príležitosť na hrote Róbert Boženík namiesto nevýrazného Michala Ďuriša, či tréneri neuvažovali po druhom góle proti Španielsku v bráne vystriedať Martina Dúbravku a či Štefan Tarkovič je vhodným trénerom pre slovenskú reprezentáciu. ,,Nemáme širokú základňu hráčov v top ligách, preto aj ťažko konkurujeme najlepším tímom. Bero na svojom poste mal konkurenciu v Kuckovi, Dudovi, Gregušovi, Lobotkovi, nebolo jednoduché mu oznámiť, že nepôjde na ME. Ďuriš nám typologicky viac vyhovoval ako Boženík a napokon nám vystrieľal postup na ME, na čo sa rýchlo zabudlo. Nevyšlo nám to s ním, musíme ďalej hľadať útočníka. Dúbravku nebol dôvod striedať, lebo nás neraz podržal. Tarkovič bol päť rokov asistentom trénera Jána Kozáka, za ten čas získal veľa skúseností, má dokonalý prehľad o našom a európskom futbale. Isteže, na lavičke neskáče a nevykrikuje, snaží sa na mužstvo pôsobiť pokojne,“ vysvetľoval S. Slovák.

,,Ďalším našim problémom je, že nemáme taký herný prejav ako v minulosti, keď sme dokázali držať súperov na uzde a ohroziť aj ich bránu. Chýba nám kvalita, hráme so strachom, preto mám aj obavy z pokračovania kvalifikácie MS 2022. Možno nám vyskočí nejaký mladý hráč, takže som veľmi zvedavý, ako si budeme počínať v septembrových zápasoch vonku v Slovinsku a doma proti Chorvátsku a Cypru,“ hovorí ďalej Ivan Hrdlička.

,,Žiaľ, na rozdiel napríklad od českej reprezentácie z domácej súťaže máme v reprezentácii minimum hráčov. Bolo by dobré keby Slovan, Trnava a Dunajská Streda mali vo svojich kádroch viac dobrých slovenských futbalistov. S týmto problémom sa už dlhšie potýkame, v Slovane sa už v tomto smere pohli ľady, keď v jeho zostave sa objavuje viac domácich hráčov. DAC má výbornú akadémiu, ale stále ešte nevychoval jedinca pre A-mužstvo,“ vraví Ján Ďurica.

Čo si myslí S. Slovák o letných prestupoch Mareka Hamšíka do Trabzonsporu a Juraja Kucku do Watfordu? ,,Je to výborná správa pre slovenský futbal, že títo 34-roční hráči aj v takomto veku budú hrať ťažké a náročné súťaže. Zároveň to dokazuje ich profesionálny prístup k povinnostiam a najmä, ako sa dobre starajú o svoje telo, aby ešte zvládli veľkú záťaž.“

Beseda a celá akcia fanklubu trvala oveľa dlhšie, ako sa predpokladalo, takmer dve hodiny. Tým sa len potvrdilo, že naši členovia majú o takéto podujatia záujem a už sa tešia na ďalšie!