Fanklubáci vo Švajčiarsku navštívili FIFA múzeum a sídlo UEFA

Autor: majka

V minulých dňoch oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie bol podporiť našich sokolov aj vo Švajčiarsku, kde sa zverenci trénera Jána Kozáka stretli v medzištátnom zápase s Marokom. Návštevu krajiny helvétskeho kríža využili aj na prehliadku dvoch najvýznamnejších futbalových inštitúcií, FIFA múzeum v Zürichu a UEFA v Nyone.
Viac nám o dvojdňovej návšteve Švajčiarka povedal Roman Táborský, predseda fanklubu. ,,Na dlhú cestu sme sa vydali v sobotu večer 2. júna. Do Zürichu sme prišli v nedeľu ráno a po ceste sme vyzdvihli na letisku ďalších siedmich fanklubákov, ktorí merali cestu lietadlom. Už dopoludnia sme absolvovali slovenskú omšu s našimi rodákmi žijúcimi vo Švajčiarsku. Zabezpečili ju nám bratia Daniel a Vladimír Slonkovci, členovia nášho fanklubu. Po omši, ktorá trvala vyše hodinu sme sa vydali na prehliadku FIFA múzeum. Mali sme českého sprievodcu pána Sádeckého. Podal nám všetky potrebné informácie o najvyššom svetovom orgáne. Jeho výklad bol po všetkých stránkach zaujímavý a poučný. Bohatý program sme zakončili plavbou loďou po miestnom Zurišskom jazere. Natoľko nás vyčerpal po namáhavej ceste, že sme všetci boli radi, keď sme v hoteli zaľahli do postelí. Samozrejme, výnimku tvorili cestujúci lietadlom.“
V pondelok ráno 4. júna sa naši fanklubáci vydali do sídla UEFA v Nyone. ,,Veľmi pekne nás privítali Christopher Wild a Eva Pasquier, prehliadka prebiehala v angličtine. Urobili sme si spoločnú fotografiu, dostali sme malé prezenty, ako tričko, pero, odznak, zápisník s logom UEFA, či Ligy majstrov. Na oplátku pánovi Wildovi sme dali šál oficiálneho fanklubu a pani Pasquier knihu Belehrad. Aj touto cestou ďakujem Jozefovi Záhorskému, ktorý nám pomohol vybaviť návštevu UEFA. Videli sme všetky zaujímavé miesta, auditórium, televízne miestnosti, bolo to veľmi zaujímavé. A v miestnom fanshope si fanklubáci nakúpili rôzne suveníry. V sídle UEFA sme strávili takmer dve hodiny a potom sme sa vydali na krátku cestu do Ženevy, kde sa slovenskí reprezentanti stretli s Marokom. Celý pobyt bol veľmi dobre zabezpečený, príkladne sa o nás starala pani Ivana Wild, za slobodna slečna Špiláková, dcéra známeho funkcionára a člena nášho fanklubu. Ondrej Trnovský jej osobne poďakoval za dobrú výchovu rodičov.“
Maroko zaslúžene vyhralo 2:1, lebo bolo lepším a iniciatívnejší mužstvom. ,,V hľadisku mali jednoznačnú prevahu diváci zo severnej Afriky, nás Slovákov v Ženeve bolo málo, najviac tak sto. Zaujímavé však bolo, že po zápase sme sa radovali s fanúšikmi Maroka, ktorí zaplavili hraciu plochu a ešte hodinu po súboji sme spoločne tancovali a spievali. Na štadióne vládla veľmi družná atmosféra, tak by to malo vyzerať po každom stretnutí,“ dodal na záver našej debaty Roman Táborský.