EURO oficiálne v roku 2021, baráž s Írskom bude v júni

OFSR – Bratislava/mv
Foto: Milina Strihovská

Európska futbalová únia (UEFA) odložila pre koronavírus majstrovstvá Európy, ktoré sa mali hrať od 12. júna do 12. júla v dvanástich mestách v dvanástich krajinách na kontinente. Nový termín ME bude 11. jún až 11. júl 2021. Formálne rozhodnutie riadiaceho orgánu vyriekol výkonný výbor UEFA, ktorý rokoval okamžite po videokonferencii so zástupcami členských federácií. Rozhodla o tom po utorňajšom krízovom rokovaní 55 členských krajín, zástupcov klubov i hráčov prostredníctvom videokonferencie v Nyone.

,,Pre nás je najdôležitejšie to, že bol zrušený marcový termín barážových zápasov a je odložený na neskoršie. Budeme ho komunikovať hneď, ako ho budeme vedieť. Som veľmi rád, že zvíťazil zdravý rozum. Zdravie je prvoradé a od toho sa odvíja všetko. Som rád, že si to uvedomujú aj čelní predstavitelia UEFA. To bola základná premisa celého mítingu, ktorý sme absolvovali. EURO je odložené na budúci rok. Všetky ostatné súťaže, reprezentácie ženy, 21-ka a ostatné mládežnícke reprezentácie sú odložené a budú komunikované neskôr v rámci pracovných skupín, ktoré vytvorí UEFA. Predmetom dnešnej diskusie nebola ani Liga národov. UEFA však ešte pracuje s viacerými scenármi pre klubové súťaže Ligy majstrov a Európskej ligy. Situácia v Európe je taká, aká je, a rozhodnutie bolo logické a očakávané. Čo sa týka súťaží, ktoré riadime, budeme reagovať na aktuálny stav, aký bude v spoločnosti. Myslím si však, že máme veľký priestor, aby sme súťaže dohrali, aby korektnosť súťaží bola dodržaná. V prípade, že situácia bude vážna a nebude to možné, budeme reagovať aktuálne,“ povedal v rozhovore pre web SFZ prezident zväzu Ján Kováčik.

,,Rozhodnutie UEFA odložiť náš barážový zápas aj celé majstrovstvá Európy vnímam ako veľmi pozitívny krok. Dnes celý svet bojuje proti zákernému vírusovému ochoreniu. Preto si myslím, že toto rozhodnutie je na pravom mieste. Prajem všetkým futbalovým fanúšikom a všetkým ľuďom na svete, aby boli zdraví a aby túto zákernú chorobu porazili,“ zareagoval pre web SFZ reprezentačný lodivod Hapal.

Podľa oficiálneho stanoviska sú všetky zápasy v národných aj klubových súťažiach UEFA vrátane prípravných zápasov odložené do ďalšieho rozhodnutia. ,,Marcové play off a prípravy by sa mali hrať v medzinárodnom asociačnom termíne na začiatku júna. Budú však podliehať aktuálnej situácii. Rozhodnutie výkonného výboru UEFA prišlo po rokovaní s 55 členskými asociáciami, združeniami European Club Association, European Leagues a FIFPro Europe,“ napísala UEFA v komuniké.