Emotívne vystúpenie Kozáka, za svojho nástupcu navrhuje Tarkoviča

Za odstúpením Jána Kozáka z postu trénera slovenskej futbalovej reprezentácie bol neprofesionálny prístup časti hráčskeho kádra po sobotňajšej prehre v Trnave s Českom (1:2) v európskej Lige národov. Ján Kozák na štvrtkovej tlačovej konferencii v sídle Slovenského futbalového zväzu (SFZ) vo svojom emotívnom vystúpení potvrdil, že sedmička hráčov sa v sobotu večer zabávala v nočnom klube a porušila tým interné pravidlá slovenskej reprezentácie. Boli to brankári Martin Dúbravka, Michal Šulla, obrancovia Ľubomír Šatka, Norbert Gyömbér, Milan Škriniar, záložníci Stanislav Lobotka a Vladimír Weiss.

,,Títo siedmi hráči ponocovali a potom prišli na tréning. Mal som tri možnosti, ako to riešiť. Mohol som to urobiť tak, že som ich nevidel a budem čušať. Nie je to môj štýl. Druhá možnosť bola vyhodiť všetkých. Mohol som to urobiť? Najmä tam boli štyria hráči, ktorí majú vysokú kvalitu a slovenský futbal ich potrebuje. Neviem si predstaviť budúcnosť bez Škriniara, Lobotku, Weissa aj Dúbravku. Nemáme taký záber 40-50 hráčov ako v iných krajinách, že si môžeme vyberať. Rozhodol som sa teda pre tretiu možnosť, že skončím ja. Pre futbal to bude najlepšie, tak som to vyhodnotil. S prezidentom sme si neskôr poplakali ako chlapi, keď som mu to oznámil. Neprezradil som mu svoje dôvody, ale v deň zápasu so Švédskom som ho požiadal o možnosť tlačovej konferencie, lebo futbalová verejnosť si zaslúži vysvetlenie,“ uviedol Ján Kozák na tlačovej besede pred slovenskými médiami. Kozák zároveň priznal, že spomenutí hráči neskôr za ním prišli a ospravedlnili sa. ,,Dokážem odpustiť, všetci siedmi prišli za mnou. Snažili sa ospravedlniť, ale mali inak rozmýšľať predtým, než niekam išli.“

Sedmička „hriešnikov“ nebude mať zatvorené dvere do slovenskej reprezentácie, ale musí rátať s finančnými sankciami, resp.následkami. ,,Ak budú títo hráči v budúcnosti nominovaní, celú kvalifikáciu odohrajú bez nároku na odmenu. Tieto finančné prostriedky budú presunuté na Nadáciu SFZ a Nadáciu pre slovenských internacionálov,“ uviedol prezident SFZ Ján Kováčik.

Mimoriadny Výkonný výbor SFZ bude v pondelok, na ňom sa predložia návrhy na post nového trénera. ,,Chceme, aby to bolo čo najskôr, aby dva novembrové zápasy už viedol nový tréner. Urobím preto, aby som vám na budúci týždeň predstavil meno nového trénera,“ vysvetlil Kováčik a dodal: ,,S pánom Kozákom sme spolu prežili viac ako päť rokov. Zostavil mužstvo, ktoré postúpilo na ME, a naučil som sa od neho veľa ako od človeka. Prežili sme obdobie dobré, horšie, zlé i krízové a vždy sme z neho dokázali vyjsť ako ľudia. Ďakujem pánovi Kozákovi za všetko, čo urobil pre slovenský futbal a chcem sa mu tiež poďakovať za osobné priateľstvo.“

Dnes už ex-reprezentačný kouč Kozák má však v otázke svojho nástupcu jasno. ,,V médiách ste navrhli troch trénerov. Len jedného Slováka. Mrzí ma to, že len troch. To nemáme viac dobrých trénerov na Slovensku? Čí záujem je to, aby konkrétny človek bol reprezentačným trénerom? ,,A čo môj asistent Štefan Tarkovič? O ňom ani slovko. Vo vyspelých futbalových krajinách je zvykom, že aby plynulo prešiel nový kouč v práci s tímom, stáva sa hlavným kormidelníkom. Na čo nového trénera? Keď tam máme jedného férového človeka, fundovaného, ktorý má prehľad, skúsenosti. Jeho by som odporučil prezidentovi zväzu, ale rozhodnutie je na ňom.“

Pre kouča Jána Kozáka bol duel s Čechmi 13. októbra 2018 celkovo 54. na lavičke A-tímu SR. Už 31. mája 2018 v prípravnom stretnutí v Trnave proti Holandsku (1:1) sa stal prvým trénerom v histórii slovenského futbalu, ktorý pokoril hranicu 50 zápasov. Kozák má vysoko pozitívnu bilanciu 29 víťazstiev, 10 remíz a 15 prehier, skóre je priaznivé 80:48. V počte víťazstiev (29) je najúspešnejším trénerom slovenskej reprezentácie v ére novodobej samostatnosti, Jozef Jankech má 18 víťazstiev, Vladimír Weiss st. 16. V slovenskom národnom tíme bol Ján Kozák najdlhšie pôsobiacim trénerom.