Dvojčatá Jozef a Ján Čapkovičovci sa dožili sedemdesiatky

Dvojčatá, ktoré nemajú páru. Jozef a Ján Čapkovičovci, víťazi Pohára víťazov pohárov, jediné dvojčatá v histórii československej futbalovej ligy, sa vo štvrtok dožili životného jubilea – 70 rokov.

Čapkovičovci sa narodili v bratislavskej Petržalke 11. januára 1948, Jozef o pol hodiny skôr ako jeho brat Ján. Ked mali osem rokov, starší brat Miro ich došikoval na bicykli na neďalekú Červenú hviezdu, kde sa „krpcov“ ujal tréner Arnošt Hložek. Prešli všetkými žiackymi i dorasteneckými kategóriami ČH a v devätnástich zaklopali na dvere Tehelného poľa.

,,Neuveriteľne rýchlo sa adaptovali, na ihrisku i v kabíne. Akoby na Slovane vyrastali,“ hovorí o nich spoluhráč z belasého bratislavského tímu Alexander Vencel starší. Ako 21-roční pomohli Slovanu vyhrať v roku 1969 druhú najcennejšiu európsku futbalovú súťaž PVP, keď obaja si zahrali v bazilejskom finále a Ján prispel k výhre nad FC Barcelona (3:2) aj gólom. V Slovane prežili spolu desať rokov, trikrát sa stali majstrami Československa a dvakrát víťazmi Čs. pohára. Spoluhráči vyzdvihovali ich prínos do kolektívu a tímovosť, na ihrisku i mimo neho, veselú povahu. Vedeli odľahčiť atmosféru v mužstve. Kým Ján bol ľavák, Jozef pravák, oboch zdobila mimoriadna rýchlosť.

,,Jediné, čo je nám ľúto a mrzí dodnes, že sme si nikdy nezahrali spolu v reprezentácii,“ tvrdia Čapkovičovci unisono. Najprv si svoju zápasovú porciu v československej reprezentácii odkrútil Ján (20 zápasov, 6 gólov), potom Jozef (16). Obaja začínali futbalovú kariéru v útoku, Ján sa z ľavého krídla „nepohol“ prakticky celú kariéru, so 100 gólmi (všetky v drese Slovana) sa stal členom Klubu ligových kanonierov, v ročníku 1971/1972 bol kráľom strelcom „federálnej“ ligy. Ján má na konte 286 ligových zápasov, Jozef 268 (strelil 25 gólov). Obaja sú držiteľmi Ceny fair play Ivana Chodáka. Jozef lige nastúpil na 268 zápasov a je jediným československým futbalistom, ktorý vyhral majstrovstvá Európy i slávnu kontinentálnu klubovú trofej.
A takisto je členom Siene slávy slovenského futbalu.

Ján Čapkovič pracoval tri desiatky rokov ako tajomník ČH, respektíve ŠKP Bratislava (začínal ako hrajúci tajomník), v klube vypomáhal aj trénersky.

Jozef Čapkovič, ktorý si krátky čas v rámci vojenčiny obliekol dres pražskej Dukly, trénoval mužstvá nižšej súťaže. Začiatkom deväťdesiatych rokov bol poslancom NR SR, dlhé roky šéfoval Inšpektorátu práce Bratislava.

,,Sme radi, že sme sa dožili takého pekného veku. K súčasnému životu už veľa nepotrebujeme, čo treba to máme, preto si želáme to najdôležitejšie – zdravie,“ povedali nám obidvaja slávni bratia.

Oficiálny Fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie veľkým jubilantom srdečne blahoželá!