Dominika Škorvánková sa už dokonale zžila s Bayernom a s Mníchovom

Dominika Škorvánková, ktorá už osemkrát triumfovala v prestížnej ankete o najlepšiu Futbalistku roka a rodáčka z Dunajskej Lužnej, je už zrelou a skúsenou hráčkou. S oporou FC Bayern Mníchov a s kapitánkou slovenskej reprezentácie sme sa v rozhovore pre náš fanklubový web poobhliadli za uplynulým rokom 2019.

Ako hodnotíš z tvojho pohľadu minulý rok 2019, v čom bol dobrý a v čom sa ti nepodarilo splniť niektoré predsavzatia?
Keď sa pozriem na prvú polovicu roka 2019 zo športového hľadiska, tak ho hodnotím kladne, hoci sa nám nepodarilo získať žiadnu trofej. Po prvýkrát sa nám podarilo prebojovať sa do semifinále ženskej Ligy majstrov, kde sme narazili na Barcelonu a obidva zápasy som si nesmierne užila. Bol to neuveriteľný zážitok aj napriek tomu, že sme vypadli. V Bundeslige sme skončili na druhom mieste a tým pádom sme si zabezpečili účasť v kvalifikácii Ligy majstrov. Žiaľ, v domácom pohári sme vypadli v semifinále. Druhá polovica roka už bola o niečo horšia. V klube nastalo veľa zmien, prišiel nový tréner, vymenil sa skoro celý realizačný tím a ešte to všetko nejako potrebuje čas, aby sa to nejako zladilo. V tabuľke sme zatiaľ na treťom mieste, v Lige majstrov narazíme na veľmi silný Lyon a z pohára nás vyradil Wolfsburg. Každopádne nás čaká ešte druhá polovica tejto sezóny, kde máme šancu sa zlepšiť a urobiť veci lepšie.

Bayern Mníchov patrí aj v ženskej Bundeslige medzi špičku, ale stále sa vám nedarí zosadiť z trónu Wolfsburg. Kedy sa tak stane?
V prvom rade treba uznať, že Wolfsburg má naozaj veľkú kvalitu, je to jedno z najlepších ženských družstiev v Európe a možno má ešte o trošku lepšie zázemie, ako my tu v Mníchove. Nový tréner určite potrebuje nejaký ten čas, aby sme hrali podľa jeho predstáv a tiež si treba uvedomiť veľké zmeny v našom kádri. Odišlo a prišlo dosť nových hráčok. V Bayerne je už takým menším zvykom, že skoro každé dva roky príde k väčšej výmene. Tým myslím, že odíde osem hráčok a príde rovnaký počet. Takže je samozrejmé, že trvá nejaký ten čas, kým si na seba zvykneme a zohráme sa. Odpovedať na otázku, kedy sa nám podarí získať titul asi úplne neviem, ale práve možno vtedy, ak sa nám podarí udržať tím spolu viac ako dve sezóny pokope a doplníme ho ešte o niektoré takzvané individuality.

Čo by podľa teba pomohlo viac spopularizovať ženský futbal na Slovensku?
Určite by to bol väčší úspech, či už na klubovej, ale hlavne na reprezentačnej úrovni. Ženský futbal by sa tým viac dostal do povedomia ľudí, taktiež do medií, viac by sa o ňom hovorilo a možno by prilákal aj viac ľudí na štadióny. Je dôležité, aby sa stále hovorilo o ženskom futbale bez ohľadu na úspechy a aby viac dievčat chcelo hrať futbal a potom aj pri ňom zostalo. Takisto by zrejme bolo dobré, ak by sme prestali rozdeľovať futbal na ženský a mužský a hovorili iba čisto o futbale. Pravidlá sú predsa rovnaké pre obidve pohlavia. Veľa ľudí už len pri slovnom spojení ,,ženský futbal“ prevracia očami.

V Mníchove pôsobíš už tretiu sezónu, dá sa povedať, že si sa už dokonale zžila s novým prostredím?
Áno, jednoznačne sa to dá povedať. V centre, kde trénujeme sa cítim už skoro ako doma a mesto mi naozaj prirástlo k srdcu so všetkým, čo ponúka. Mníchov je naozaj krásne miesto pre život a som vďačná, že tu môžem istý čas žiť.

Bundesliga sa vyznačuje veľkým nasadením a výbornou fyzickou pripravenosťou všetkých mužstiev. Platí toto konštatovanie aj o ženskej Bundeslige?
Platí, každé jedno družstvo je výborne fyzicky pripravené a zápasy sú naozaj vyrovnané, aj keď občas sa stane, že je výsledok jednoznačný. Nemecká ženská Bundesliga je fyzicky náročná a vyznačuje sa veľkým nasadením v každom stretnutí.

Aký kolektív v Bayerne tvoríte, s kým najlepšie vychádzaš, alebo je tvojou spriaznenou dušou?
Musím úprimne povedať, že predtým, ako som prestúpila do Bayernu Mníchov, som mala menšie obavy z kolektívu. Predsa je to veľkoklub a má svoje meno. Bola som ale veľmi milo prekvapená, aký dobrý kolektív ma privítal. Samozrejme, že konkurencia je veľká, ale dievčatá mi boli od začiatku nápomocné. Naozaj dobre vychádzam aj s Nemkami, ale aj so zahraničnými hráčkami. Spriaznenú dušu som našla v podobe mojej spolubyvajúcej (Rakúšanky,) keďže trávime spolu najviac času a naozaj si rozumieme. Sú tu ale aj iné dievčatá, ktorým dôverujem a na ktoré sa môžem kedykoľvek spoľahnúť. Za to som im veľmi vďačná.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Záleží od toho, či mám v ten deň jeden, alebo dva tréningy. Pokiaľ mám jeden býva skoro vždy doobeda. Ráno vstanem, dám si raňajky a nasleduje cesta do tréningového centra v Campuse, kde musíme byť najneskôr 45 minút pred začiatkom tréningu. Po ňom podľa toho, aký bol náročný má čaká regenerácia, či už bicykel, alebo foam rolling, prípadne bazén a ak mám menšie problémy aj fyzioterapeut. Po spoločnom obede často zájdeme ešte na kávu a stretneme sa s priateľmi aj mimo futbalu. V Mníchove je množstvo menších milých kaviarničiek, kde sa cítite naozaj dobre a človek si užije kávu dvojnásobne. Po príchode domov sa venujem viac menej domácim prácam, alebo v poslednej dobe mám častejšie knižku v rukách, veľmi som si obľúbila čítanie. Po večeri si so spolubývajúcou rada pozriem futbal, alebo nejaký dobrý film a potom ma už čaká vytúžený spánok. Pokiaľ mám dva tréningy, tak vtedy smeruje moja cesta poobede a po regenerácii zvyčajne rovno domov.

Si v zrelom futbalovom veku, aké sú tvoje ďalšie ambície a plány do budúcnosti?
V Mníchove mám zmluvu do leta 2021, ale uvidíme, čo prinesie budúcnosť, najdôležitejšie je, aby som bola zdravá. Možno by som chcela vyskúšať ešte inú ligu, inú krajinu a naučiť sa nový jazyk. Samozrejme, pomaly začínam rozmýšľať, čo bude po mojej kariére, ale veľkú hlavu si z toho zatiaľ nerobím. S reprezentáciou Slovenska nás čaká ešte druhá polovica kvalifikácie na ME 2021, ktorú chceme zakončiť pozitívne.