Čapkovičovci a Suchý pokrstili Pamätnicu BFZ

V piatok 24. novembra sa v hoteli Bratislava uskutočnil krst 316-stranovej publikácie s názvom Pamätnica Bratislavského futbalového zväzu. Jej autormi sú Jozef Kšiňan, Milan Valko, Vladimír Wänke, Rudolf Hupka a zostavovateľom Tomáš Černák. Pod moderátorskou taktovkou Marcela Merčiaka a Ľuboša Hlavenu a po príhovore predsedu BFZ Juraja Jánošíka sa slávnostný večer začal privítaním všetkých okolo 120 hostí. Medzi nimi bol aj nový predseda BSK Juraj Droba a predseda oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie Roman Táborský.

Krstnými otcami boli bývalí skvelí čes. reprezentanti, bratia Ján a Jozef Čapkovičovci a predseda ObFZ Ľubomír Suchý, ktorý je v tejto funkcii od roku 1998. Krstilo sa šampanským, trávou a vápnom. Na peknej a milej slávnosti sa zúčastnili viacerí významní funkcionári, tréneri na čele s Jozefom Venglošom, trénerom 20. storočia na Slovensku a členom Siene slávy slovenského futbalu a niekdajší skvelí hráči, ako Jurkemik, Urban, Vencel st., Buberník, Dobiáš a ďalší. ,,Je mi veľkou cťou, že sa mi dostalo tej príležitosti uviesť do života knihu o dejinách futbalu v Bratislave a v jej okolí. Tento fakt si cením o to viac, že sa tak stáva počas môjho funkčného obdobia na pozícii predsedu Bratislavského futbalového zväzu, pretože jeden z mnohých cieľov, ktoré som si pri nástupe do funkcie stanovil, bol aj aj vznik tejto publikácie. Predkladaná publikácia je výsledkom dlhého, systematického výskumu a práce jej autorov. Keď som ich pred niekoľkými rokmi oslovil a poprosil, či by nemohli pomôcť pri vzniku knižky mapujúcej históriu futbalu v hlavnom meste Slovenska a zároveň aj v celom bratislavskom regióne, vedeli, že sa vydávajú na dlhú a neľahkú cestu. Mali pred sebou pole neorané a museli začať stavať na zelenej lúke. Alebo futbalovou terminológiou povedané na zelenom ihrisku. Preto sa veľmi teším, že sa im podarilo neľahkú úlohu zvládnuť a všetkým fanúšikom bratislavského futbalu tak môžeme spoločne ponúknuť túto ojedinelú publikáciu,“ povedal vo svojom príhovore predseda BFZ Juraj Jánošík.

V knihe je spracovaná bohatá história bratislavského futbalu od jeho úplných počiatkov na konci 19. storočia až po súčasnosť. Pamätnica obsahuje okrem textu aj veľké množstvo fotografií mapujúce dejiny bratislavského futbalu a jeho najvýznamnejších postáv či logá jednotlivých klubov príslušiacich pod BFZ.