Bývalý obranca Ján Luža oslávil 75 rokov

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie má ďalšieho jubilanta. Ján Luža, bývalý československý reprezentant a dlhoročný kvalitný obranca sa v stredu 16. mája dožil 75 rokov.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: fanklub Ján Luža s Rastislavom Kostkom na podujatí v Čiernom Balogu

Futbal začal hrať ako sedemročný v ČH Bratislava s bratmi Jánom a Jozefom Čapkovičovcami. A tiež s Hamarom, Hudcom, Keketim a Ivančíkom, z ktorých vyrástli známi ligoví hráči. Odtiaľ si to namieril do Lokomotívy Košice, ale najväčšiu kariéru urobil v Slavii Praha. V hlavnom meste Československa potom zapustil futbalové korene na trinásť rokov. A stal sa legendou zošívaných. Dodnes má na ich štadióne dokorán otvorené dvere a na čestnej tribúne svoje miesto. K osudovému spojeniu Ján Luža a Slavia Praha prišlo pred vyše polstoročím.

V červenobielom drese utvoril s Marešom stenu v strede obrany, na ktorej sa rozbíjali útoky Adamca, Petráša, Nehodu, Masného, Švehlíka a ďalších skvelých útočníkov. Fanúšikovia poctivého futbalistu milovali a považujú ho stále za slavistu s veľkým srdcom. „Slovákov mali v Slavii radi. Boli sezóny, keď sme nastupovali v zostave aj štyria-piati. Spomeniem aspoň reprezentantov Pavla Biroša, ktorý už žiaľ zomrel či bratov Dušana a Petra Herdovcov.“

Za československú reprezentáciu odohral v roku 1972 dve priateľské stretnutia. Bol kapitánom mužstva Československa do 23 rokov. V Pohári UEFA nastúpil na jedno stretnutie. Ján Luža po návrate na Slovensko začal pracovať ako právnik v niekoľkých podnikoch a družstvách, kde zároveň aj trénoval mužov, alebo mládež. Veľa rokov pôsobil ako manažér pri mužstve FK Vinohrady Bratislava a takisto bol v Akadémii Jozefa Vengloša.

K početným gratulantom sa pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.
Janko, živió!