Alexander Vencel st.: Deviatka je naše osudové číslo

Futbalový klub ŠK Slovan Bratislava si v piatok pripomína veľké historické jubileum. Šampión aktuálneho ročníka Fortuna ligy 2018/2019 a najúspešnejšia futbalová značka pod Tatrami má 100 rokov. Vznikla presne 3. mája 1919.

Slovan oslavuje „stovku“ vo významnom období. Práve v ročníku 2018/2019 sa „belasí“ po dlhých rokoch vrátili na Tehelné pole. V rekordnom predstihu získali svoj 25. majstrovský titul v histórii. Popri storočnici si „slovanisti“ ešte 21. mája pripomenú 50. výročie víťazstva v Pohári víťazov pohárov 1969 po finálovom triumfe vo švajčiarskom Bazileji nad FC Barcelona (3:2).

,,Deviatka je naše osudové číslo. Vysvetlím bližšie: 1919 – založenie klubu, 1929 – historické víťazstvo Slovana nad Newcastlom 8:1, 1949 – prvý titul, 1969 – výhra Slovana v PVP, 1999 – posledný titul, po ktorom bola desaťročná odmlka, 2009 – ďalšia majstrovská ligová trofej, 2019 – titul a nádherný štadión. Neboli to len tieto roky a úspechy sa nerodili ľahko, generácie museli urobiť veľa práce, aby sa dosiahli tieto výsledky, poznamenala legenda klubu, niekdajší výborný brankár Alexander Vencel a člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie na piatkovom stretnutí so zástupcami médií.

„Belasí“ naplánovali oslavy jubileí na sobotu 11. mája, keď majú na programe domáce stretnutie 8. kola nadstavbovej skupiny o titul s MŠK Žilina. ,,Od 12.00 h budú prebiehať aktivity na námestí štadióna. O 15.00 h sa odohrá zápas Slovan – Žilina, predtým bude slávnostný program na ploche. Predstavíme priamu repliku trofeje PVP, ktorú sa nám podarilo získať od Európskej futbalovej únie (UEFA). Bude nastálo na Slovane, neskôr v budúcej Sieni slávy. Na hraciu plochu prídu žijúci bývalí hráči a rodinní príslušníci nežijúcich hráčov, ktorí sa pričinili o tento úspech. Predstavíme aj hymnu klubu. Verím, že zápas bude pútavý pre f an&uacut e;šikov, po ňom bude pokračovanie osláv na námestí štadióna do 20.00 h,“ uviedol marketingový riaditeľ klubu Tomáš Straka.

Klub pozval na oslavy všetkých hráčov, ktorí sa v roku 1969 pričinili o triumf v PVP, ako aj rodinných príslušníkov futbalistov z vtedajšieho obdobia, ktorí už nie sú na tomto svete. Všetci tí budú súčasťou slávnostného ceremoniálu, počas ktorého priaznivci budú môcť naživo zhliadnuť aj trofej PVP z roku 1969. Slávnostný výkop pred zápasom so Žilinou bude mať kapitán víťazov PVP z roku 1969 Alexander Horváth. Na pozvanie klubu priletí spolu so svojou manželkou.

Ďalšími sprievodnými aktivitami v súvislosti so 100. výročím založenia ŠK Slovan Bratislava bude aj filmový dokument, ktorého premiéra je naplánovaná na jeseň 2019, a taktiež kniha 100 rokov Slovana. Publikácia má mať približne 600 strán a bude mapovať históriu bratislavského klubu. Kniha bude vážiť približne 5 kg a v predaji sa ocitne taktiež na jeseň 2019.

Mimochodom, Slovan odohral v doterajšej histórii 5504 zápasov s bilanciou 3058 víťazstiev, 1055 remíz a 1391 prehier. Skóre z týchto zápasov je 13563:7124.