Adolf Scherer oslavuje 80 rokov
Autor: adminAdolf Scherer, jeden z najlepších útočníkov československej a slovenskej futbalovej histórie sa v sobotu 5. mája dožíva krásnych 80 rokov. Rodák z dedinky Priekopa medzi Vrútkami a Martinom, dostal futbalový talent do vienka, presnejšie zdedil ho po otcovi, chýrnom hráčovi v dedine, a vo vrcholovom futbale ho ešte zdokonalil.
Mal dvadsaťjeden rokov, dal 21 gólov a prispel k titulu majstra Československa pre ČH Bratislava, ktorá hrávala na petržalskom „letisku“. V najcennejšom drese debutoval 20.9.1958 v Bratislave v zápase ČSR – Švajčiarsko (2:1), postupne sa vypracoval na najlepšieho strelca reprezentácie od čias Oldřicha Nejedlého. Člen slávneho čilského útoku (Pospíchal, Scherer, Kadraba, Kvašňák, Jelínek), kde sa mu na finálovom turnaji MS strelecky mimoriadne darilo. Strelil gól proti Maďa rsku (1: 0) a dvomi gólmi proti Juhoslávii v semifinále (3:1) prispel k postupu ČSSR do finále, kde 17.6.1962 v Santiago de Chile nastúpil proti Brazílii (1:3). Po odchode do Francúzska v roku 1969 pôsobil v Olympique Nimes, s 25 gólmi sa zaslúžil o záchranu klubu v najvyššej súťaži.
Stal sa jedným z najuznávanejších kanonierov, dokázal páliť priamo priehlavkom, halfvolejom, jeho strely mali rýchlosť, v optimálnej forme, bol takmer neudržateľný. V sezóne 1961/62 získal Pohár Práce pre najlepšieho ligového strelca s 24 gólmi a na dlhých 26 rokov bol držiteľom československého rekordu.
Vlani dva dni pred dovŕšením 55. výročia slávneho finále v Čile na majstrovstvách sveta Československo – Brazília (hralo sa 17. júna 1962) sa na pôde Siene slávy slovenského futbalu v Bratislave stretli šiesti priami aktéri najpamätnejšej nedele v histórii československého futbalu. Jedným z nich bol aj Adolf Scherer.
Najlepší slovenský kanonier MS až do roku 2010 Adolf Scherer pri spomienkach na krásne chvíle na svetovom šampionáte 1962 okrem legendárneho Schrojfa pripomenul obrovskú zásluhu trénera Rudolfa Vytlačila na čilskom striebre. Podľa neho práve on bol človekom, ktorý dokázal obdivuhodne zdvihnúť sebavedomie svojich zverencov, ktorým pred MS nikto neveril.
,,Odchádzali sme v skromnosti. Novinári nám v ich článkoch v tlači radili, aby sme radšej zostali doma, že v Čile nemáme šancu na úspech. V skupine sme mali silných Španielov, Brazílčanov s výborným Pelém, Mexičanov. To mal byť náš koniec,“ spomínal obavaný československý kanonier Adolf Scherer, ktorý dlhé roky žije vo Francúzsku, v St. Gilles pri Nimes.
,,Slovenský futbal stále sledujem. Predvlani som bol na všetkých zápasoch, ktoré Slováci odohrali na európskom šampionáte vo Francúzsku. Som veľmi rád, že sa im na ňom darilo. Rovnako ma potešili aj mladí futbalisti, ktorí sa vo výbornom svetle ukázali na majstrovstvách Európy do 21 rokov v Poľsku. Aj oni sú dôkazom toho, že slovenský futbal ide výkonnostne hore,“ dodal Adolf Scherer, ktorý k senzačnému striebru na MS 1962 prispel tromi gólmi.
V roku 2016 bol uvedený do Siene slávy slovenského futbalu a pri príležitosti 70. narodenín prevzal Zlatý odznak SFZ za rozvoj a propagáciu futbalu v zahraničí. Zaslúžene. Do Francúzska odcestoval osobne zablahoželať Adolfovi Schererovi k jeho veľkému jubileu aj Miloš Kopča, zástupca predsedu fanklubu Romana Táborského.
K početným gratulantom sa pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.
Dolfi, živió!