Zaslúžené víťazstvo Slovákov v Litve

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii o postup na MS 2018 do Ruska štvrtý zápas za sebou. V sobotu večer triumfovali vo Vilniuse nad domácou Litvou 2:1 a v tabuľke F-skupiny si poistili druhé miesto.

Skóre otvoril v prvom polčase Vladimír Weiss, ktorý vo svojom jubilejnom 60. stretnutí v reprezentačnom drese strelil siedmy gól. Presný zásah Slovákov povzbudil, do konca polčasu zavreli súpera na jeho polovici, hoci bez ďalšieho gólového efektu. Po hodine hry pridal poisťovací presný zásah Marek Hamšík. Hviezda SSC Neapol  si postavila loptu k priamemu kopu, efektne obstrelila múr a Zubasovi nedala na zákrok najmenšiu šancu – 0:2. Ďalšie šance mali Škriniar a Mak, ale Zubas bol tentoraz na mieste. Domácim sa v samom závere už len podarilo skorigovať výsledok zásluhou Šernasa. Slováci sa najbližšie predstavia 1. septembra v domácom prostredí proti Slovinsku. O tri dni neskôr nastúpia na pôde Anglicka.

kvalifikácia MS 2018 – F-skupina – 6. kolo:
Litva – Slovensko 1:2 (0:1). Góly: 90.+3 Šernas – 32. Weiss, 58. Hamšík. ŽK: Valskis, L. Klimavičius, Šernas – Škrtel, Škriniar, Ďurica. Rozhodoval: Manuel Gräfe (Nem.), 4800 divákov.

Litva: Zubas – Borovskij, Kijanskas, L. Klimavičius, Slavickas – Slivka (75. Dapkus), Kuklys – Černych, Novikovas, Šernas – Valskis (72. Matulevičius).
Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan (58. Gyömbér) – Greguš, Škriniar – Mak (77. Rusnák), Hamšík, Weiss – Duda (90. Bénes)

Ján Kozák, tréner SR:  ,,Víťazstvo je pre nás peknou odmenou za tvrdú prácu v príprave. Dosiahli sme ho v ťažkom zápase proti ťažkému súperovi a preto som veľmi spokojný. Domáci nám v úvode dali málo priestoru, ale potom sme si počkali na svoje šance a boli sme nebezpeční, keď to bolo potrebné. Škoda žltých kariet pre našich stopérov, tá pre Škrtela bola podľa mňa prísna, bol to jeho prvý faul. Ďuricov zákrok v závere bol už zbytočný.“

Marek Hamšík, strelec druhého gólu SR: ,,Je to super. Táto výhra je veľmi pozitívna vzhľadom na výsledky ďalších zápasov našej skupiny. Priamy kop som chcel zobrať na seba a našťastie mi to sadlo. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas a bude rozhodovať málo gólov. Škoda, že sme si to v závere skomplikovali, ale už im nezostal čas.“

Martin Dúbravka, brankár SR: ,,Brankára vždy mrzí, keď dostane gól v závere zápasu, ale najdôležitejšie je víťazstvo. Z nášho pohľadu je zaslúžené, boli sme kombinačne lepší a silní na lopte. Súper hrozil z brejkov, mal tam nejaké pološance, ale celkovo sme to zvládli.“

Róbert Mak, stredopoliar SR: ,,Víťazstvo sa nerodilo ľahko, Litva bol náročný súper. Ale hrali sme vynikajúco, snažili sme sa kombinovať a tri body sme si zaslúžili. Možno sme mohli pridať aj viac gólov, ale sme radi aj za tie dva a do tabuľky sme získali veľmi dôležité tri body.“

Tabuľka F-skupiny:
1. Anglicko           6  4  2  0 10:2     14