Vysoká prehra dvadsaťjednotky v Španielsku

Slovenskí reprezentanti do 21 rokov prehrali v Cartagene s domácimi Španielmi 1 : 5 (1 : 1) v utorkovom stretnutí kvalifikácie o postup na ME 2019 vo futbale. Úradujúci vicemajstri Európy v tejto vekovej kategórii Španieli strelili Slovákom ešte o gól viac ako v októbrovom prvom kvalifikačnom meraní síl v Poprade.

Slováci po sľubnom začiatku viedli od 23. min po vlastnom góle Fabiana Ruiza Peňu, Španieli vyrovnali v 38. min zásluhou Daniho Ceballosa. Ofenzívny líder domácich pridal po zmene strán ďalšie dva góly a spolu s Iňigom Córdobom a Borjom Mayoralom spečatili slovenský osud v tomto stretnutí. Zatiaľ čo Španieli sa s plným počtom 12 bodov zo štyroch stretnutí opäť dostali pred Severných Írov na čelo tabuľky 2. skupiny, zverenci trénera Pavla Hapala klesli na predposledné piate miesto. Po piatich zápasoch kvalifikácie o postup na ME 2019 mladí Slováci majú na konte stále iba 6 bodov za víťazstvá v Estónsku (2 : 1) a doma nad Severným Írskom (1 : 0). V ďalších troch domácich zápasoch „sokolíci“ nečakane doma podľahli Islanďanom (0 : 2) a dvakrát jednoznačne Španielom (doma 1 : 4 a vonku 1 : 5).

Kvalifikácia ME 2019 futbalistov do 21 rokov – 2. skupina:

Španielsko 21 – Slovensko 21 5 : 1 (1 : 1)

góly: 38., 55. a 61. Ceballos, 53. Cordoba, 86. Mayoral – 23. Ruiz Pena (vlastný)

žlté karty: Caricol, Ceballos – Hancko, Čmelík, Hromada

rozhodovali: Pandžič – Nilsson, Sjöblom (všetci Švédsko)

divákov: 12 812

Španielsko 21: Simon – Maffeo, Vallejo, Mere, Caricol (70. Lato) – Ceballos (83. Fornals), Hernandez, Ruiz Pena – Oyarzabal (46. Cordoba), Mayoral, Soler
Slovensko 21: Jakubech – Chvátal, Kružliak, Sipľak, Hancko – Lesniak (68. Herc) – Čmelík (68. Špalek), Káčer, Hromada, Jirka – Mráz (87. Balaj)

Hlasy po zápase:

Pavel Hapal, tréner SR „21“: ,,Vôbec sme neodohrali zlý zápas, aj keď výsledok tomu nenasvedčuje. My sme mohli ísť do vedenia už skôr, keď nám vykopávali loptu z prázdnej brány, ale na keby sa nehrá. Takisto sme mohli zvýšiť na 2:0 a zápas sa mohol vyvíjať inak. Španieli potom v druhom polčase ukázali kvalitu. Keby sme ku každému zápasu pristupovali takto, budeme vyhrávať. Nechcem byť alibista, čo sa stalo, bola moja chyba, boli v tom emócie.“

Jakub Hromada, kapitán SR „21“: ,,Rozhodla veľká kvalita Španielov. Prvý polčas sme hrali dobre, druhý sme v tom chceli pokračovať. Škoda neodpískanej penalty na Kačku (Miroslav Káčer, pozn. red.), ale to už je jedno. Majú veľké individuality, Ceballos zobral párkrát loptu, prešiel cez štyroch hráčov a dal gól. Sú právom tam, kde sú. My sa musíme z toho poučiť a myslieť pozitívne.“

Dávid Hancko, obranca SR „21“: ,,Do zápasu sme vstúpili výborne, hrali sme so Španielmi vyrovnanú partiu. Po prestávke sme chceli v tom pokračovať, ale súper bol lepší a musí to byť pre nás motivácia dostať sa na takú úroveň. Každý z nás odviedol maximum a máme ešte 5 zápasov na to, aby sme sa pobili o druhé miesto v skupine.“

Lukáš Čmelík, stredopoliar SR „21“: ,,V prvom polčase sme boli možno aj lepší ako Španieli, mali sme viac šancí. Bola tam situácia za stavu 1:0, keď mohol rozhodca pre nás zapískať penaltu, ale nezapískal a z protiútoku sme dostali gól. Hrali sme agresívne, dostupovali sme ich, ale postupne sme fyzicky odpadávali a Španieli ukazovali svoju silu.“