Ikona Ikona Ikona

Výročná správa o činnosti OFSFR – RIVVIS za rok 2022

Autor: admin

Slovenská futbalová reprezentácia v roku 2022 odohrala dohromady 10 zápasov. Štyri prípravné a šesť v Lige národov. Trikrát vyhrala, rovnako tri zápasy remizovala a štyrikrát prehrala. Liga národov nám vôbec nevyšla podľa predstáv, lebo sme nepostúpili z C-divízie do B. Na zlé výsledky doplatil tréner Štefan Tarkovič, ktorého nahradil taliansky tréner Francesco Calzona. Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie však povzbudzoval ,,sokolov“ vo viacerých týchto zápasoch a usporiadal niekoľko najhodnotnejších top podujatí vo svojej histórii.

Foto: Archív OFSFR

JANUÁR

Dlho očakávaná kniha k 10. výročiu založenia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie je už na svete. Kniha pod názvom 12. hráč má 144 strán, sú v nej predstavené najväčšie legendy slovenského futbalu, top podujatia fanklubu, pamätné zájazdy, hlavne z ME 2016 a 2020, najlepšie fanzóny, oslavy jubileí, príbehy našich fanklubistov a ďalšie zaujímavosti.

Na začiatku roka 2022 sme priniesli s predsedom oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Romanom Táborským tradičný novoročný rozhovor. Porozprávali sme sa v ňom o najzávažnejších témach, ktoré sa týkali fanklubu.

Štefan Tarkovič bude pokračovať na poste trénera slovenskej futbalovej reprezentácie. Potvrdil to prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik po zasadnutí výkonného výboru v Bratislave.
Staronový tréner Štefan Tarkovič hodlá pokračovať a nadviazať na svojom poste v práci, ktorú pri mužstve doposiaľ vykonal. Ciele stanovené vedením Slovenského futbalového zväzu (SFZ) postúpiť z C-divízie Ligy národov, resp, na EURO 2024 vníma ako výzvu. Na stretnutí s médiami odpovedal na niekoľko ich otázok.
Predĺženie zmluvy so Štefanom Tarkovičom rezonovalo aj medzi fanklubákmi, ktorým sme v našej ankete položili jednu otázku a viacerí sa vyjadrili v tom zmysle, že tréner by mal razantnejšie prebudovať káder.

Bratislavský futbalový zväz si cez tento víkend volil nového predsedu. Jediným kandidátom a teda víťazom sa stal Juraj Jánošík, člen nášho fanklubu, ktorý šéfuje BFZ po štvrtý raz za sebou.

FEBRUÁR

Ako výraz ocenenia si členovia fanklubu uctia celoživotný prístup k futbalu od Jána Popluhára.
Malými a rovnakými príspevkami si chceme v skromnosti pripomínať nášho čestného predsedu fanklubu.
Reliéf bude mať miesto v rodnom Bernolákove.
Symbolicky budú príspevky prijímané iba od členov OFSFR. Autorom reliéfu bude akademický sochár Stanislav Kľúčik.

Dejiskom júnových zápasov slovenskej futbalovej reprezentácie v Lige národov 2022/2023 proti Bielorusku (3. júna) a Kazachstanu (6. júna), bude Štadión Antona Malatinského v Trnave.

Desiatku na drese nosia v klube či v reprezentácii väčšinou výnimoční futbalisti a lídri tímu. S týmto číslom prežil celú svoju úspešnú kariéru aj legendárny slovenský futbalista a neskôr tréner Jozef Adamec, ktorý by v sobotu 26. februára oslávil 80 rokov.

Staronovým prezidentom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa stal Ján Kováčik. Delegáti konferencie SFZ ho v Senci zvolili do funkcie na nasledujúce štvorročné obdobie už štvrtýkrát za sebou. Post prvého muža slovenského futbalu zastáva od konca septembra 2010.

Výsledky 29. ročníka tradičnej ankety Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a denníka Pravda o najlepšieho futbalistu Slovenskej republiky za rok 2021 vyhlásia 22. marca v Šamoríne. Medzi desiatimi kandidátmi na víťaza Ceny Jána Popluhára figurujú opäť výlučne legionári, vrátane najhorúcejšieho kandidáta na obhajobu Milana Škriniara z Interu Miláno.

MAREC

Juraj Jánošík, predseda Bratislavského futbalového zväzu (BFZ), poslanec Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie oslávil v sobotu 5. marca významné životné jubileu 60 rokov. Pri tejto príležitosti známemu funkcionárovi v sídle BFZ zagratulovali predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Roman Táborský, jeho zástupca Miloš Kopča a mediálny manažér Milan Valko.

Slovenská futbalová reprezentácia sa v marcovom asociačnom termíne predstaví bez zraneného kapitána Mareka Hamšíka. Na dva prípravné zápasy v Nórsku (25. marca o 18.00 h v Osle) a v španielskej Murcii proti Fínsku (29. marca o 18.00 h) nominoval tréner Štefan Tarkovič 24 hráčov. Okrem stredopoliara Trabzonsporu chýbajú v kádri aj ďalšie tradičné opory – Peter Pekarík, Juraj Kucka, Vladimír Weiss či Róbert Mak.

Vo štvrtok 17. marca Jozef Rak, spolumajiteľ firmy Agrodeal a dlhoročný člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie oslávil významné životné jubileum 60 rokov.

Najlepším futbalistom Slovenska za rok 2021 sa stal obranca Milan Škriniar z Interu Miláno. V 29. ročníku tradičnej ankety Slovenského futbalového zväzu (SFZ) obhájil prvenstvá z minulého i predminulého roka. Cenu Jána Popluhára, slovenského futbalistu 20. storočia, získal 27-ročný obranca tretíkrát za sebou. Slávnostný galavečer sa konal v šamorínskom rezorte X-Bionic.

Slovenskí futbalisti do 21 rokov zvíťazili v stretnutí C-skupiny kvalifikácie ME 2023 nad severoírskymi rovesníkmi 2:1. V Žiline strelili góly domácich Matej Trusa a z jedenástky Jakub Kadák.

Slovenskí futbalisti prehrali v prípravnom zápase s Nórskom v Osle 0:2. Oba góly inkasovali v druhom polčase v priebehu dvoch minút, najprv sa presadil hviezdny Erling Haaland, ktorého nasledoval kapitán severanov Martin Ödergaard.

Slovenský futbal postihla veľmi smutná správa. Vo veku 88 rokov zomrel strieborný medailista z MS 1962 v Čile a člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie – legendárny Titus Buberník. Okrem toho získal na prvých ME 1960 s Československom bronz, zúčastnil sa aj na MS 1958 vo Švédsku a na MS 1962 v Čile bol členom strieborného mužstva. V ročníku 1958/59 sa stal majstrom ČSR s ČH Bratislava.

Na prvý medzištátny tohtoročný zápas slovenskú reprezentáciu v Oslo proti Nórsku prišli povzbudiť aj členovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Výsledok ich nepotešil, lebo Slováci prehrali s dobrým súperom 0:2.

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali v domácom stretnutí kvalifikácie ME 2023 so španielskymi rovesníkmi 2:3. V Žiline im proti veľkému favoritovi nestačili góly Jána Bernáta z jedenástky a Sebastiána Nebylu.

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v prípravnom zápase v španielskej Murcii nad Fínskom 2:0. V 38. minúte otvoril skóre Ondrej Duda, po prestávke spečatil triumf zverencov Štefana Tarkoviča premiérovým gólom v národnom tíme Erik Jirka.

APRÍL

V piatok 1. apríla sa Slovensko rozlúčilo s Titusom Buberníkom, účastníkom MS 1958, 1962, ME 1960 a členom oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Na poslednej ceste ho odprevadili aj zástupcovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Predseda Roman Táborský, jeho zástupca Miloš Kopča, členovia Peter Špilák a Róbert Lambrecht. Spoločne na pietne miesto položili veniec od fanklubu.

Začiatkom apríla sa za účasti známych hráčov Jozefa Štibrányiho, Martina Škrtela, Vlada Ekhardta a šéfa nášho fanklubu Romana Táborského uskutočnilo na štadióne Antona Malatinského v Trnave pekné stretnutie. Martin Škrtel, bývalý dlhoročný kapitán slovenskej reprezentácie, štvornásobný Futbalista roka a hráč Spartaka Trnava odovzdal knihu Dvanásty hráč Jozefovi Štibrányimu.

Jozefovi Rakovi ku krásnemu životnému jubileu 60 rokov zablahoželali futbalové legendy fanklubu, Jozef Štibrányi a Vladimír Ekhardt.

Róbert Vittek, odchovanec Slovana Bratislava, ktorý počas svojej kariéry hral vo viacerých zahraničných kluboch a za slovenskú reprezentáciu odohral 82 zápasov a strelil 23 gólov, úspešne dokončil školu futbalového manažmentu.

Vladimír Kyselica, člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie oslávil v stredu 20. apríla významné životné jubileu 60 rokov.

MÁJ

Vo štvrtok 5. mája v známom bratislavskom pube ,,U belasých“ sa stretli legendy slovenského futbalu a najúspešnejšieho nášho klubu ŠK Slovan Bratislava. Vladimír Kinder a Ladislav Pecko za účasti predsedu oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Romana Táborského, mediálneho manažéra Milana Valka a členov fanklubu Petra Špiláka a Antona Holienčína odovzdali bratom Jánovi a Jozefovi Čapkovičovcom knihu Dvanásty hráč.

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava na čele s trénermi Dušanom Galisom a Jozefom Valovičom si v známom pube ,,U belasých“ pripomenuli 30 rokov od zisku federálneho titulu.

V utorok 17. mája tesne sa v priestoroch Siene slávy slovenského futbalu uskutočnilo ďalšie pekné stretnutie s tromi legendami slovenského futbalu. Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie odovzdal knihu Dvanásty hráč, majstrom Európy z roku 1976 Alexandrovi Vencelovi st., Jánovi Švehlíkovi a Ladislavovi Jurkemikovi. Na stretnutí boli aj ďalší niekoľkí členovia fanklubu, Peter Zeman, Peter Špilák, Anton Holienčin a mediálny manažér Milan Valko.

Pred zápasom 10. kola nadstavby o titul ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina na Tehelnom poli slávnostne pokrstili publikáciu o legendárnom Ivanovi Chodákovi. Bývalému skvelému športovcovi a uznávanému lekárovi bol venovaný 13. diel edície Belasé legendy. Na krste sa zúčastnili aj predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Roman Táborský, mediálny manažér Milan Valko, členovia Peter Špilák, Anton Holienčin a Ladislav Harsányi, jeden z autorov knihy.

Kapitán slovenských futbalistov Marek Hamšík ukončil reprezentačnú kariéru. Rozhodnutie oznámil na svojej oficiálnej webstránke v deň nominácie národného tímu na júnové stretnutia Ligy národov. Hamšík odohral v rokoch 2007 až 2021 v najcennejšom drese 135 zápasov a strelil v nich 26 gólov. Debut absolvoval 7. februára 2007 v Jereze v prípravnom stretnutí Slovensko – Poľsko (2:2). Zúčastnil sa na MS 2010, aj ME 2016 a 2020, na posledný duel nastúpil vlani 11. novembra v kvalifikácii MS 2022 v Trnave proti Slovinsku (2:2).

Tréner Štefan Tarkovič tvoril nomináciu na júnové stretnutia Ligy národov už bez Mareka Hamšíka, ktorý ukončil reprezentačnú kariéru. Zo zdravotných dôvodov chýbal aj brankár Martin Dúbravka z Newcastlu United, nováčikmi boli trnavský brankár Dominik Takáč a obranca Juraj Chvátal z Olomouca.

JÚN

V športovom areáli v Bernolákove nesúcom meno po tamojšom rodákovi, Futbalistovi 20. storočia Jánovi Popluhárovi, odhalia v sobotu 4. júna práve tejto osobnosti československého futbalu reliéf – pamätnú tabuľu s bustou. Na tento počin sa podujal oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pri príležitosti 60. výročia zisku strieborných medailí Československa na majstrovstvách sveta 1962 v Čile.

Slovenskí futbalisti do 21 rokov postúpili do baráže o účasť na ME 2023. Definitívne o tom rozhodlo ich víťazstvo na ihrisku Malty 3:1. V kvalifikačnej C-skupine obsadili konečné 2. miesto za istým účastníkom ME Španielskom.

Slovenskí futbalisti zvíťazili nad Bieloruskom 1:0 vo svojom úvodnom zápase 3. skupiny C-divízie Ligy národov. Na neutrálnej pôde v Novom Sade sa prvým reprezentačným gólom zaskvel Tomáš Suslov, ktorý centrom v 61. minúte prekvapil bieloruského brankára.

V sobotu 4. júna z iniciatívy oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Adolf Scherer slávnostne odhalil bustu legendárnemu Jánovi Popluhárovi, reliéf – pamätnú tabuľu. Stalo sa tak pri príležitosti 60. výročia zisku strieborných medailí národného tímu Československa na MS 1962 v Čile. Okrem toho v Bernolákove sa uskutočnil aj krst knihy Dvanásty hráč, ktorá mapuje doterajšiu históriu fanklubu. Program vyvrcholil zápasom bývalých internacionálov Slovenska proti výberu fanklubu a internacionálom Bernolákova. K prítomným sa prihovorila vnučka Dolfiho Petra a tiež Iveta Palovčíková, dcéra Jána Popluhára, ktorá vyzdvihla iniciatívu fanklubu a hlavne Romana Táborského, ktorému sa podaril veľký zámer odhaliť bustu najlepšiemu Futbalistovi 20. storočia.

Slávnostný akt sa udial pred zrakmi Antona Švajlena, Jana Geletu, Alexandra Vencela st., Karola Peczeho, Ivana Hrdličku, Jána Medviďa, Jána Pivarníka, bratov Jána a Jozefa Čapkovičovcov, Ľudovíta Cvetlera, Jána Lužu, Jána Švehlíka, Jána Kociana, Vladimíra Ekhardta, Karla Stromšíka, Dušana Tittela, Jozefa Majoroša, Tibora Jančulu, Rastislava Kostku, Karla Stromšíka a Jozefa Kontíra, veľkých osobností nášho futbalu. Záverečné slovo patrilo kňazovi Alojzovi Lackovičovi, ktorý znova vyzdvihol obrovský prínos Jána Popluhára pre čs. a slovenský futbal a jeho bustu pokropil svätenou vodou.

Slovenskí futbalisti neuspeli vo svojom druhom vystúpení v 3. skupine C-divízie Ligy národov, keď v Trnave podľahli Kazachstanu 0:1. Jediný gól v historicky prvom meraní síl tímov dal v 26. minúte hráč FC Astana Aslan Darabajev.

Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) Štefana Tarkovičaho odvolal z postu na svojom zasadnutí, deň po prehre v domácom stretnutí Ligy národov s Kazachstanom 0:1. V zostávajúcich dvoch júnových dueloch 3. skupiny C-divízie LN viedli národný tím doterajší asistenti Samuel Slovák a Marek Mintál.

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili na ihrisku Azerbajdžanu 1:0 v treťom zápase v 3. skupine C-divízie Ligy národov pred zrakmi trinástich členov oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Jediný gól tohto stretnutia strelil v 81. minúte Vladimír Weiss ml.

Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali vo štvrtom zápase 3. skupiny C-divízie Ligy národov na pôde Kazachstanu 1:2. Znova ich povzbudzovalo niekoľko členov oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Duel dohrávali v desiatich, keď v 87. minúte dostal červenú kartu Ondrej Duda. Jediný gól SR strelil v 51. minúte za stavu 0:2 Matúš Bero, pre ktorého to bol premiérový zásah v reprezentačnom A-tíme.

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa v dvojzápase baráže majstrovstiev Európy stretne s ukrajinskými rovesníkmi. O zostávajúce štyri miestenky na budúcoročný finálový turnaj v Gruzínsku a Rumunsku (21. júna až 8. júla 2023) sa bude bojovať od 19. do 27. septembra 2022, Slovensko odohrá prvý zápas doma.

Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka sa stal novou posilou úradujúceho majstra Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava, s ktorým podpísal dvojročnú zmluvu.

 

JÚL

Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov sa cez domáce ME rovnakej vekovej kategórie dokázala prebojovať na MS 2023 do 20 rokov v Indonézii (20. mája až 11. júna). Všetky štyri zápasy v Trnave proti Francúzsku (0:5), Taliansku 0:1), Rumunsku (1:0) a Rakúsku (1:0) navštívili aj niektorí členovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Trinástim členom fanklubu sa nakoniec podarilo reálne vycestovať na náročný dvojzápas Ligy národov do Baku a Nur-Sultanu. ,,Podarilo sa nám aspoň krátke stretnutie po zápase v Baku na odovzdanie kroniky fanklubu a poďakovanie za poslednú návštevu v tejto krajine. Saleziáni ako komunita nám vo viacerých prípadoch veľmi pomohli…Ďakujeme,“ povedal Roman Táborský.

Marek Hamšík, bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie, skvelý stredopoliar a 8-násobný Futbalista roka dnes 27. júla oslávil 35 rokov. S 26 gólmi je historicky najlepším strelcom reprezentácie Slovenska, za ktorú odohral rekordných 135 zápasov. Bol účastníkom MS 2010, ME 2016 a 2020.

AUGUST

Tri dni plné zábavy, pohybu, športu, ale aj spoznávania nových ľudí, miest a vecí. Takto vyzerali oslavy 12. výročia vzniku oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie, čiže jej dvanásteho hráča. Epicentrom osláv sa stali v dňoch 5. – 7. augusta 2022 mesto Kežmarok a Vysoké Tatry.

Jedinou posilou nášho futbalového tímu v Kežmarku s ligovou minulosťou bol bývalý futbalista Dunajskej Stredy, Spartaka Trnava i Slovana Bratislava, 64-ročný Vladimír Ekhardt. Kedysi nesmierne tvrdý až nekompromisný stredopoliar, dlhoročný člen nášho fanklubu, sa stále udržuje v dobrej kondícii a proti starým pánom 1. MFK Kežmarok veľmi dobre „zametal“ na poste stredného obrancu a hral s veľkým prehľadom.

Miroslav Maco, jeden z prvých členov oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie sa v piatok 12. augusta dožil významného životného jubilea – 50 rokov.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pripravuje v piatok 23. septembra v Dolnom Kubíne v spolupráci s ŠK Slovan Bratislava a tamojším miestnym úradom, kde v minulosti krstil maskota Ďuryho a oslávil 9. výročie svojho vzniku, ďalšiu veľkú a významnú akciu. V tento deň sa uskutoční odhalenie reliéfu v rodnom dome MUDr. Ivana Chodáka, bývalého výborného futbalistu a lekára.
Na tlačovej konferencii pred premiérou dokumentárneho filmu o veľmi úspešnom hráčovi a najlepšom strelcovi v novodobej histórii českého futbalu Janovi Kollerovi ,,Príbeh obyčajného chlapca“ sme sa dozvedeli, že približne o rok príde do kín dokumentárny film aj o bývalom dlhoročnom kapitánovi slovenskej reprezentácie Martinovi Škrtelovi. Na akcii sa zúčastnili aj dvaja naši členovia, mediálny manažér Milan Valko a známy novinár Ladislav Harsányi.
Novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie sa stal Francesco Calzona. Slovenský futbalový zväz (SFZ) podpísal kontrakt s 53-ročným Talianom do 31. decembra 2023 s tým, že v prípade postupu na ME 2024 sa automaticky predĺži aj na EURO.
Slovenská futbalová reprezentácia aj odvetný zápas proti Bielorusku v C-skupine Ligy národov odohrá v Srbsku. Prvý sa uskutočnil začiatkom júna v Novom Sade, kde Slováci vyhrali 1:0 gólom Suslova. Pôvodne sa malo hrať v Trnave, ale Európska futbalová únia (UEFA) potvrdila sankcie za inváziu Ruska na Ukrajinu, ktoré sa týkajú aj Bieloruska. Jeho národný výber môže hrať medzinárodné zápasy iba na neutrálnej pôde.

SEPTEMBER

Na tlačovej konferencii prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a viceprezident pre štátnu reprezentáciu Karol Belaník predstavili nového trénera reprezentácie Slovenska, 53-ročného Taliana Francesca Calzonu. Zmluva medzi SFZ a novým koučom je datovaná 19. augustom 2022 a 31. decembrom 2023, v prípade postupu na majstrovstvá Európy 2024 bude automaticky predĺžená do konca šampionátu.
Bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík je presvedčený, že nastal správny čas vyskúšať zahraničného trénera. Stredopoliar Trabzonsporu verí, že Talian Francesco Calzona prinesie do slovenského národného tímu nový impulz.

Ladislav Šimurka, ktorý od založenia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie patrí medzi jeho najaktívnejších členov, v utorok 6. septembra oslávil významné životné jubileu 50 rokov. Okrem športu je aj veľkým vyznávačom hudby, hlavne rockovej a metalovej. Aj z tohto dôvodu navštívil veľa koncertov doma a v zahraničí.
V nedeľu 11. septembra sa náš člen Rastislav Kostka tiež dožil životného jubilea 50. rokov. Každý kto sa zaujíma o futbal, vie, že hral za Spartak Trnava, Ozetu Duklu Trenčín, 1. FC Synot Staré Město, Artmediu Petržalka a DAC Dunajská Streda.
Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona zaradil do svojej prvej nominácie štyroch nováčikov. Pozvánku na zápasy Ligy národov proti Azerbajdžanu (vo štvrtok 22. septembra o 20.45 v Trnave) a Bielorusku (v nedeľu 25. septembra o 18.00 v Bačke Topole) si vyslúžili obrancovia Kristián Vallo a Matúš Rusnák, stredopoliar Miroslav Káčer a krídelník Dávid Ďuriš.
Jozef Móder, rodák z Tvrdošoviec, výborný technický rozohrávač a bývalý hráč Interu, Dukly a Lokomotívy Košice sa v pondelok 19. septembra dožil 75 rokov. Vrcholom jeho kariéry bolo zlato z ME 1976 v Juhoslávii, ku ktorému prispel výdatnou mierou.

Hlavnou témou vo fanzóne pred zápasom Ligy národov Slovensko – Azerbajdžan bolo odovzdanie kníh Dvanásty hráč našim hosťom, známym komentátorom Marcelovi Merčiakovi, Ľubošovi Hlavenovi, dlhoročnému redaktorovi denníka Šport Mojmírovi Staškovi a bývalému reprezentantovi Kamilovi Kopúnkovi. Samozrejme, na akciu prišiel aj náš verný člen a bývalý výborný futbalista Vladimír Ekhardt, známy a dlhoročný kronikár trnavského Spartaka Mikuláš Rožňák.

Slovenská futbalová reprezentácia neuspela v premiérovom vystúpení pod vedením talianskeho trénera Francesca Calzonu. V stretnutí 3. skupiny C-divízie Ligy národov prehrala v Trnave s Azerbajdžanom 1:2. Hostí poslal do vedenia v 44. minúte Renat Dadašov, v nadstavenom čase druhého polčasu vyrovnal z jedenástky Erik Jirka, ale v 90.+5 min rozhodol o výsledku Hodžat Haghverdi.

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov triumfovala v úvodnom stretnutí baráže ME 2023 nad ukrajinskými rovesníkmi v Žiline 3:2. Dvojgólovým hrdinom domácich bol v druhom polčase David Strelec, skóre otvoril Tomáš Suslov. Za hostí sa presadili Bohdan Viunnyk a Dmytro Kryskiv.

Slovenskí futbaloví reprezentanti ukončili svoje pôsobenie v 3. skupine C-divízie Ligy národov remízou s Bieloruskom 1:1. Skóre otvoril v srbskom meste Bačka Topola tesne pred prestávkou Ivan Bachar, v 65. minúte vyrovnal Adam Zreľák, ktorý prišiel na trávnik iba päť minút predtým.

Oficiálnemu fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie sa podaril ďalší pozoruhodný počin. Zásluhou jeho členov uzrela v piatok 23. septembra svetlo sveta už druhá pamätná tabuľa s bustou pre veľkú futbalovú osobnosť našej histórie. Po Jánovi Popluhárovi, ktorému odhalili v rodnom Bernolákove reliéf začiatkom júna, sa rovnakej pocty dostalo aj MUDr. Ivanovi Chodákovi v jeho rodisku v Dolnom Kubíne.

Pred rodným domom Ivana Chodáka na Hviezdoslavovom námestí sa stretli okrem jeho najbližšej rodiny – dcéry Oľgy Janíkovej a syna Ivana Chodáka ml., dvoch vnučiek, aj slávne športové osobnosti pochádzajúceho z tohto mesta na Orave. Majster Európy a úspešný futbalový tréner Dušan Galis, trojnásobný najlepší Futbalista Slovenska Dušan Tittel, či 5-násobná olympionička, biatlonistka Martina Halinárová, Miroslav Dráb člen VV SZĽH, boli svedkami, ako ich rodákovi odhalili pamätnú tabuľu. Na podujatie ich pozval a privítal Roman Táborský, predseda fanklubu našej reprezentácie.

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan.

 

OKTÓBER

V tomto roku uplynulo už 60 rokov od senzačného striebra československých futbalistov na majstrovstvách sveta v Čile v roku 1962. Na takýto úspech sa nezabúda, preto v Prahe vo štvrtok 28. septembra posledným piatim žijúcim členom národného mužstva bola udelená medaila predsedu Senátu Miloša Vystrčila. Osobne sa na ceremoniáli zúčastnili Josef Jelínek, Jan Lála, Václav Mašek a zo Slovenska Jozef Štibrányi. Za Adolfa Scherera, ktorý už viac ako polstoročie žije vo Francúzsku prevzala ocenenie vnučka Karin.

Spolupráca medzi oficiálnym fanklubom Bayern&Rivvis (predchodcom fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie a nemeckým gigantom FC Bayern Mníchov) je už roky taká dobrá, že aj v tomto týždni fanklubáci už tradične navštívili v bavorskej metropole zápas Ligy majstrov, tentoraz rovnako ako aj pred deviatimi rokmi duel Bayern Mníchov – Viktoria Plzeň a takisto aj centrálu Bayernu!

Súpermi slovenských futbalových reprezentantov v kvalifikácii ME 2024 budú tímy Portugalska na čele s Ronaldom, Bosny a Hercegoviny, Islandu, Luxemburska a Lichtenštajnska. Rozhodol o tom žreb vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý Slovákov posunul do šesťčlennej J-skupiny. Slováci boli pred žrebom v piatom výkonnostnom koši.

Žreb kvalifikácie ME 2024 vo Frankfurte nad Mohanom zaradil slovenskú futbalovú reprezentáciu do 6-člennej skupiny J. V našej ankete niekoľkí fanklubáci povedali, že veria v náš postup na ME 2024 v Nemecku.
Slovenská futbalová reprezentácia ukončí kalendárny rok 2022 domácim prípravným duelom proti Čile. Zápas na štadióne NFŠ v Bratislave sa uskutoční 20. novembra o 14.00 h a bude zároveň oficiálnou rozlúčkou dlhoročného kapitána národného mužstva Mareka Hamšíka s reprezentačnou kariérou.
V druhej polovici októbra štyria členovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie, jeho predseda Roman Táborský, Zdenko Jurkemik, Jozef Plank a mediálny manažér Milan Valko absolvovali päťdňový zájazd do kolísky futbalu Anglicka, kde videli na vlastné oči štyri zápasy. Vrátane veľkého šlágra Manchester United – Tottenham. A za ten čas najazdili viac ako 800 kilometrov. Domov si však priniesli hodnotné zážitky a mohli sa presvedčiť, akým veľkým fenoménom je futbal v Anglicku!

 

NOVEMBER

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona chce počas novembrového zrazu lepšie pochopiť mužstvo a určiť smer, ktorým sa bude uberať do budúcna. Slovákov čaká prípravný zápas na pôde Čiernej Hory (17.11.) a o tri dni neskôr privíta Čile, proti ktorému nastúpi na svoj posledný reprezentačný zápas dlhoročný kapitán národného tímu Marek Hamšík.
Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pripravil pred rozlúčkovým zápasom Mareka Hamšíka sprievodný program. V priestoroch Tower NFŠ Bratislava od 11.30 h medzi hosťami budú Richard Hamšík, otec Mareka, Juraj Vengloš, hráčsky agent a dlhoročný manažér Mareka, Ján Kocian, Stanislav Griga, bývalí tréneri Slovenska a Ján Ďurica, bývalý dlhoročný reprezentant, ktorý otvorí program poďakovaním za všetko, čo Marek Hamšík urobil pre slovenský futbal. Celý program s besedou bude moderovať Miroslav Michalech a potrvá 40 minút.

Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali v prípravnom zápase na pôde Čiernej Hory 2:2, hoci ešte štvrťhodinu pred koncom viedli 2:0 po góloch Hancka a Kucku. V nadstavenom čase o tom rozhodol svojím druhým gólom kapitán domácich Stefan Savič, ktorý premenil pokutový kop. Takže ani do tretice sa slovenský tím, vedený talianskym trénerom Francescom Calzonom, víťazstva nedočkal.

Posledná fanzóna v tomto roku oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie pred medzištátnym zápasom Slovensko – Čile sa niesla v slávnostnom duchu. Bola na počesť ikonickej sedemnástky Mareka Hamšíka, ktorý uzavrel fantastickú reprezentačnú kapitolu. V priestoroch Tower NFŠ Bratislava medzi hosťami boli Richard Hamšík, otec Mareka, Juraj Vengloš, hráčsky agent a dlhoročný manažér Mareka, Ján Kocian, Stanislav Griga, Štefan Tarkovič, bývalí tréneri Slovenska, Ján Ďurica, bývalý dlhoročný reprezentant. Celý program s besedou moderoval Miroslav Michalech a trval okolo 40 minút.

Slovenskí futbalisti remizovali v prípravnom zápase s Čile 0:0. V stretnutí na Tehelnom poli sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou dlhoročný kapitán Marek Hamšík, ktorý odišiel z ihriska v 89. minúte za mohutného potlesku domácich fanúšikov.

Slovenská futbalová reprezentácia odštartuje zápolenia v J-skupine kvalifikácie ME 2024 domácim zápasom s Luxemburskom 23. marca 2023 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave. O tri dni neskôr sa zverenci Francesca Calzonu predstavia proti Bosne a Hercegovine na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Oba duely majú úvodný výkop o 20.45 h.

DECEMBER

V sobotu 3. decembra oslávil 85. narodeniny bývalý legendárny brankár, člen strieborného tímu z OH 1964 v Tokiu a člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Anton Švajlen.

V piatok 2. decembra X-Bionic v Šamoríne sa uskutočnilo tradičné predvianočné stretnutie predstaviteľov Slovenského futbalového zväzu s funkcionármi, trénermi, bývalými reprezentantmi, ale aj so zástupcami médií a tiež niektorými členmi fanklubu.

Ján Kováčik, ktorý šéfuje Slovenskému futbalovému zväzu už viac ako 12 rokov, v nedeľu 4. decembra oslávil významné životné jubileum 60 rokov.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pripravil pod vedením svojho predsedu Romana Táborského v stredu 7. decembra na pravé poludnie na základnej škole Komenského v Bernolákove ďalšiu peknú akciu. Začiatkom júna tohto roka sme v tejto obci odhalili bustu legendárnemu futbalistovi 20. storočia Jánovi Popluhárovi a tentoraz sme slávnostne odovzdali do tamojšej ZŠ sadrový odliatok z tohto reliéfu. Prebrala si ho Iveta Palovčíková, dcéra Jána Popluhára.

Súčasťou tohto stretnutia bola beseda na základnej škole v telocvični za účasti okolo 60 žiakov, dvoch šiestich a jednej siedmej triedy. Okrem Romana Táborského zúčastnili sa na ňom ďalší fanklubáci, žijúca legenda Jozef Štibrányi, strelec víťazného čs. gólu na MS 1962 v Čile proti Španielsku, Milan Valko, mediálny manažér a člen Peter Špilák. Celé podujatie moderoval René Stern, ktorý na jeho začiatku predstavil všetkých prítomných hostí za potlesku žiakov a ich pedagógov.

Medzi prvých 11 legiend slovenského futbalu, ktoré uviedli 27. marca 2016 do Siene slávy slovenského futbalu (SSSF), patril aj Karol Dobiaš. Hráč Spartaka Trnava, Bohemiansu Praha, československý reprezentant a majster Európy z roku 1976 mal 18. decembra 75 rokov.