Vo fanzóne sa krstila kniha a gratulovalo veľkým oslávencom

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Po dlhých desiatich rokoch sa slovenská futbalová reprezentácia opäť predstavila na bratislavskom Tehelnom poli. V nedeľu nastúpila v nanovo postavenom stánku v medzištátnom prípravnom stretnutí proti juhoamerickému protivníkovi z Paraguaja. Pri tejto príležitosti sa po niekoľkých rokoch v hlavnom meste Slovenska uskutočnila v Športovom bare výborná fanzóna oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Jeho predseda Roman Táborský privítal všetkých prítomných hostí. Hlavne krstných otcov Alexandra Vencela st., víťaza PVP z roku 1969 a majstra Európy z roku 1976, Jána Švehlíka, majstra Európy z roku 1976 a tiež ďalšiu ikonu nášho futbalu, Ladislava Jurkemika, majstra Európy z roku 1976 a bronzového medailistu z ME v roku 1980.

Podujatie moderoval bývalý známy športový redaktor Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie Miroslav Tomášik. ,,Som veľmi rád, že vás tiež môžem privítať na tomto peknom stretnutí, ktoré sa už tradične uskutočňuje pred kvalifikačnými a medzištátnymi zápasmi. Dnešné je o čosi slávnostnejšie, lebo slovenská reprezentácia odohrá premiérový zápas na novom Tehelnom poli. Na tomto štadióne sa toho udialo za 80 rokov veľmi veľa. Aj 13. október roku 1974 je významný, lebo pred 45 rokmi sa tu uskutočnil taký pamätný zápas. Tréner Václav Ježek postavil do základnej jedenástky v prípravnom zápase so Švédskom šiestich hráčov ŠK Slovan Bratislava. A dvaja z nich sú tu medzi nami, keď prijali pozvanie fanklubu slovenskej reprezentácie – Alexander Vencel st. a Ján Švehlík. Vtedy sme vyhrali 4:0 a Janko Švehlík strelil dva góly,“ vraví Miroslav Tomášik. Mimochodom, vtedy na rozlúčkový zápas nastúpil výnimočný strelec Jozef Adamec.

Ako si na premiérové zásahy v najcennejšom drese spomína Janko Švehlík? ,,Ako som tie góly dal, si už presne nepamätám, ale v reprezentácii streliť góly či už v priateľskom, alebo v kvalifikačnom zápase, je vždy veľká udalosť. Samozrejme, skórovať doma, na Tehelnom poli pred výborni a nadšenými divákmi, bola veľká vec a preto mám na toto stretnutie veľmi pekné spomienky,“ hovorí Ján Švehlík.

Aký to bol pre vás pocit hrať doma pred vlastnými fanúšikmi? ,,Na tento zápas si spomínam veľmi dobre, lebo som bol vtedy kapitánom. Pravda, na pôsobenie v čs. reprezentácii mám dosť trpkých spomienok. Bol som síce jej súčasťou 12 rokov, ale doma v Bratislave som neodohral veľa zápasov. Žiaľ, tréneri ma vo veľkých stretnutiach ani raz do brány nepostavili. Až prišiel tento súboj, v ktorom som stál medzi tromi žrďami, takže je to jedna z tých spomienok, na ktorú rád spomínam. Futbalový život a hlavne brankársky je už raz taký, z dvoch brankárov chytať môže iba jeden,“ myslí si Alexander Vencel st.

Janko Švehlík v jednom rozhovore povedal, že okrem tohto zápasu ešte jeden taký pamätný odohral na Tehelnom poli. Spomenie si na neho? ,,Mohol to byť na klubovej úrovni so Spartou, nad ktorou sme tuším vyhrali 6:1. Myslím si, že vtedy som dal gól hlavou a to bola taká menšia rarita,“ zalovil v spomienkach J. Švehlík.

Ako si na tohto výborného útočníka spomína A. Vencel st.? ,,Keď k nám Janko do Slovana prišiel, tak ja som bol už v kabíne ostrieľanejším hráčom. Pravda, nikdy sme sa nehrali na to, že mladí a starí. Vtedy bol taký útly chlapec a užil si teda poznámky, že ho treba vykŕmiť. Rýchlo však zapadol do mužstva a stal sa jeho dôležitou súčasťou.“

A čo nám o A. Vencelovi st. povie J. Švehlík? ,,V čase môjho príchodu do Slovana môžem povedať, že tam boli takmer samí reprezentanti. Nehrali sa na nič, všetci pristupovali ku mne veľmi dobre. Šaňa som už vtedy vnímal ako vynikajúceho brankára, bol našou veľkou oporou. Tento výborný a ľudský chlap mi pomohol a poradil v mnohých veciach, takže pred ním môžem dať iba klobúk dole.“

V zápase s Paraguajom sa oficiálne rozlúči trojica Martin Škrtel, Tomáš Hubočan a Adam Nemec, ktorí sa vo februári rozhodli ukončiť reprezentačnú kariéru. Akú rozlúčku s najcennejším dresom mali naši hostia? ,,Veľmi jednoduchú, na žiadnu si nespomíname,“ povedali. ,,Všetci traja si takúto rozlúčku zaslúžia, najmä Škrtel, ktorý odohral za reprezentáciu vyše sto zápasov. My sme sa takej pocty nedočkali, lebo vtedy bola iná doba, berieme to však ako realitu,“ vraví J. Švehlík.

Súčasťou tohto podujatia bolo uvedenie do života knižky Futbalové arény. Napísal ju známy publicista Ladislav Harsányi a úlohy krstných otcov knižky sa zhostili Alexander Vencel st., Ján Švehlík a tiež Tibor Simonics, zástupca vydavateľa Fonibook. Krstilo sa netradične a to úlomkami z tehiel. ,,Je to moja 15 športová knižka, 13 je ich o futbale a dve o rýchlostnej kanoistike. Náš knižný exkurz za najmodernejšími štadiónmi súčasnosti začneme práve na Tehelnom poli, kam detailne nahliadneme slovami i fotografiami so všetkým podstatným, čo sa na ňom do leta 2019 odohralo a uskutočnilo,“ povedal nám L. Harsányi.

V závere fanzóny Roman Táborský spolu s Alexandrom Vencelom st., Jánom Švehlíkom, Ladislavom Jurkemikom a Jánom Lužom zagratulovali našim dvoch veľkým oslávencom a jubilantom. Stále aktívny výborný rozhodca Vladimír Randa sa nedávno dožil krásnych 80 rokov a veľký futbalový fanatik Jaroslav Kornaj 70 rokov. Obidvaja od fanklubu dostali darčekové koše a od podniku fľašu šampanského. Zaspievalo sa im tradičné živió a oslávenci sa buchli po vačku. Vladko Randa priniesol dve flaše výbornej škótskej whisky a Jarko Kornaj sedem fliaš Tatranského čaju.

Bodkou za výborným podujatím bola autogramiáda, podpísanie knihy a kartičiek. A za výborné občerstvenie sa treba poďakovať fanklubákom Gabrielovi Fúskovi, Martinovi Soboňovi, Vladimírovi Striežencovi a Petrovi Guldanovi.

Foto: Milina Strihovská