Víťazná premiéra Dudu v drese Norwichu

Slovenský futbalista Ondrej Duda má za sebou víťazný debut v Premier League. V žlto-zelenom drese Norwichu City prispel k víťazstvu posledného tímu tabuľky nad AFC Bournemouth 1:0. Duda odohral 79. minút, po jeho striedaní siahol nemecký tréner Daniel Farke potom, čo domáci dostali červenú kartu a na ihrisku sa vyrovnal pomer síl, Bournemouth hral v oslabení od 31. minúty. Norwich zostal posledný, práve na predposledný Bournemouth však stiahol stratu na tri body.

Duda je hráčom „kanárikov“ oficiálne od nedele 12. januára, keď sa skompletizovala dohoda o hosťovaní 25-ročného ofenzívneho stredopoliara do konca aktuálnej sezóny. Tréner Norwichu Nemec Daniel Farke verí, že Duda bude v druhej časti sezóny pre zachraňujúci sa tím v PL výraznou posilou.

Duda je 17. Slovákom, ktorý si zahral v najvyššej anglickej futbalovej súťaži. Vôbec prvým bol obranca Vladimír Kinder, ktorý v roku 1996 prestúpil zo Slovana Bratislava do klubu FC Middlesbrough. Debutoval 1. marca 1997 v zápase na pôde Sheffieldu Wednesday, o pár dní neskôr, 5. marca strelil v zápase proti Derby County prvý gól slovenského futbalisti v elitnej anglickej lige. V PL si neskôr zahrali aj Szilárd Németh, Stanislav Varga, Vladimír Labant, Igor Bališ, Vratislav Greško, Ján Kozák ml., Ľubomír Michalík, Marek Čech, Martin Škrtel, Miroslav Stoch, Vladimír Weiss ml., Ján Mucha, Dionatan Teixeira, Filip Lesniak a Martin Dúbravka.

Prečo sa 36-násobný slovenský reprezentant rozhodol pre Norwich, keď v hre boli aj iné kluby? „V zimnom období je čas na väčšie prestupy krátky a chceli sme, aby Ondrej pokračoval v niektorej z top líg. Hľadali sme pre neho najvhodnejšie riešenie hlavne po športovej stránke, aby hrával a na novom pôsobisku bol spokojný. Norwich bol navyše rýchly a konkrétny,“ povedal Ondrej Duda st., otec a hráčov zástupca v jednej osobe.

Duda si v sobotňajšom dueli veľmi dobre rozumel s ďalšími ofenzívnymi hráčmi – Emim Buendíom, Toddom Cantwellom aj strelcom jediného gólu Teemum Pukkim „Sú to šikovní chlapci. Vedia hrať futbal a radi hrajú na množstvo krátkych prihrávok. Vytvorili veľa príležitostí a užíval som si, že som s nimi mohol hrať. Je ťažké porovnávať I. bundesligu a Premier League po jedinom zápase, ale môžem povedať, že to bolo o čosi rýchlejšie a taktickejšie,“ hovorí slovenský reprezentant.