V Thajsku poznajú Slovensko a našich futbalistov

Na nedávnom turnaji o Kráľovský pohár v thajskom Bangkoku, ktorý vyhrala slovenská futbalová reprezentácia sa zúčastnili aj piati členovia oficiálneho fanklubu slovenskej reprezentácie. Jeho predseda Roman Táborský, zástupca Miloš Kopča, Zdenko Jurkemik, Jozef Krupa a Miro Hlinka. S Romanom Táborským sme sa podelili o dojmy z tejto krajiny.

,,Iniciatórom tohto zájazdu bol Zdenko Jurkemik, ktorý od vzniku fanklubu v podstate nevynechal žiadny zápas našej reprezentácie doma a vonku!!! Do Thajska som spolu s M. Kopčom išiel prvý raz, ostatní traja naši členovia už tam v minulosti boli. Chceli sme tiež spoznať niečo nové, poviem otvorene, Thajsko ma príjemne prekvapilo. Bangkok je oslnivé niekoľkomiliónové mesto s mnohými pamiatkami. Zaujímavé a krásne je hlavne to, že tam žijú spolu bohatí s chudobnými. Nie sú tam teda bohaté a chudobné štvrte, je to taký mix. Keď sme boli na výlete po kanáli s loďou, tak sme videli honosnú vilu a vedľa chatrč na sp adnutie. Ľudia sú v Thajsku veľmi milí, úslužní, väčšina vie aspoň základy angličtiny. A úplne fantastické bolo, že každý poznal Slovensko. Každý vedel, že sa Československo rozdelilo a každý vedel vymenovať troch našich hráčov – Hamšíka, Škrtela a Škriniara. Hlavne taxikári, Slováci určite toľko nevedia o Thajsku, ako oni o nás. V tejto krajine sa dá celkom lacno najesť, ceny sú približne rovnaké ako u nás, zato pivo je tam veľmi drahé, jeho cena sa pohybuje v podnikoch od 3 do 7 eur. V čase našej návštevy teploty v Bangkoku dosahovali až 35 stupňov celzia, hlavne vlhkosť vzduchu bola veľká. Samozrejme, navštívili sme rôzne tamojšie pamiatky, Kráľovský palác a najvýznamnejšie chrámy.“

Slovenská reprezentácia vyhrala na turnaji obidva zápasy, najprv v prvom zdolala Spojené arabské emiráty 2:1 a vo finále domácu reprezentáciu 3:2. ,,V prvom súboji tréner Ján Kozák poslal na ihrisko silnú zostavu so skúsenými hráčmi. Postupne sa na výkone nášho mužstva prejavila veľká horúčava a nedostatočná aklimatizácia. Futbalovo sme však prevýšili snaživého súpera. Vo finále sa na ihrisku objavili aj všetci štyria nováčikovia. Z nich najviac zaujal Erik Pačinda, ktorý prihral na druhý gól a tretí dal nádhernou strelou. Osobne sa mi páčil aj Šatka. Pravda, tiež som si u nich všimol zlozvyky z našej ligy, keď sa po strate lopty pomalšie vracali na našu polovicu. Takže v reprezentácii si musia zvyknúť na oveľa väčšie nároky. Diváci na zaplnenou štadióne zápasu vytvorili výbornú atmosféru. Thajčania futbal milujú, sledujú ligy od 2. japonskej až po najlepšie európske, ako sú nemecká bundesliga, talianska Séria A, španielska La Liga a anglická Premier League. Takže potom o mnohých hráčoch majú dokonalým prehľad, v tomto smere sa môžeme od nich tiež dosť učiť.“

R. Táborský nám ešte povedal, že na prvom zápase boli zo Slovenska iba vedenie výpravy a členovia fanklubu. Na finálový s Thajskom však prišlo aspoň 50 Slovákov z rôznych kútov tejto krajiny. Medzi nimi bola aj vedúca slovenského konzulárneho oddelenia v Thajsku ,,Boli to ľudia rôznych profesií, po zápase sme si šli sadnúť do podniku a v družnej debate sme vydržali až niekoľko hodín a niektorí až do rána. Troška ich sklamalo, že naše mužstvo neprišlo k nim s víťaznou trofejou aspoň na 20 metrov. “

Pobyt v Thajsku však splnil predstavy našich fanklubákov, spojili turistiku so športom a hlavne si odtiaľ priniesli veľa pekných zážitkov!