V Tarkovičovej nominácii sú aj dvaja nováčikovia

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič nominoval na ďalší cyklus kvalifikácie MS 2022 aj dvoch nováčikov. Po prvý raz sa v národnom tíme objavia brankár František Plach z Piastu Gliwice a obranca Vernon De Marco zo Slovana Bratislava. V nominácii je aj stredopoliar Juraj Kucka, ktorý v uplynulom ligovom zápase nehral pre zranenie.

OFSR – Bratislava/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

,,Oproti ME máme z rôznych dôvodov sedem zmien v zostave. Na brankárskom poste chýba Greif, sme s ním v kontakte, už je v plnom tréningu, ale dohodli sme sa, že mu dáme čas, aby sa presadil v klube. Hubočan a Greguš sú zranení, Hubočan má problémy s ramenom, preto tam nie je. Greguš má poranený členok, Dúbravka je po operácii členka a jeho doba liečenia je dlhšia. Haraslín sa nepresadil v príprave, rieši budúcnosť, rovnako aj Bénes, ale do budúcnosti s nimi počítam,“ povedal Tarkovič na utorkovej tlačovej konferencii.

V nominácii však chýba útočník Michal Ďuriš, ktorý sa rozhodol ukončiť reprezentačnú kariéru. ,,Ja chcem využiť túto možnosť a chcem sa mu poďakovať za vzornú reprezentáciu. Pomohol nám veľakrát, prichádzame o kvalitného hráča. Beriem to ako fakt, diskutovali sme o tom dlho. Nechcem vyťahovať našu vzájomnú komunikáciu, ale zaslúži si uznanie,“ povedal Tarkovič.

O štarte obrancu De Marca sa špekulovalo už dlhšie, argentínsky rodák nedávno získal slovenské občianstvo. ,,Vernon mal so získaním občianstva problém v čase pandémie, ale dnes ho má a typologicky dokáže pomôcť. Od obrancu sa vyžaduje nejaký pomer útočenia a aj obrany a som presvedčený, že tomuto mužstvu pomôže,“ uviedol tréner SR.

V najbližších zápasoch sa predstavia aj opory Marek Hamšík a Stanislav Lobotka, s ich aktuálnou formou je Tarkovič spokojný: ,,Marek Hamšík hrá v klube na inom poste, ale som rád, že hrá tureckú ligu, a verím, že sa jeho tím prebojuje do skupiny EKL. Jeho výkony sú dobrým signálom, aby pomohol reprezentácii. Stano Lobotka je hráč ktorých Slovensko na tomto poste veľa nemá a som rád, že sa začína presadzovať. Hrá dobre, videl som ho.“

Stredopoliar Juraj Kucka nehral v uplynulom zápase Premier League za Watford pre zranenie, ale v nominácii nechýba. ,,Som rád, že Juro prestúpil do Premier League, táto liga patrí do top 5 v Európe a som rád, že tam máme takého hráča okrem brankárov. Verím, že sa vo Watforde presadí. Rozprával som sa s ním, už je v plnom tréningu. Mal natiahnutý sval, ale nie je to vážne,“ vysvetlil Tarkovič.

Slovákov čakajú v priebehu prvého septembrového týždňa tri zápasy kvalifikácie, najskôr sa predstavia v Slovinsku. Potom doma na Národnom futbalovom štadióne privítajú Chorvátsko a Cyprus. Proti týmto súperom chcú hrať ofenzívne a aj preto sú v nominácii rýchli krídelníci. ,,Erika Jirku mám odsledovaného v druhej španielskej lige, je to hráč, ktorý je rýchlostný typ a chceli sme nejakú zmenu na krídlach. Rozhodli sme sa pre takých hráčov, o ktorých sme presvedčený, že nám pomôžu v prechode do útoku. V nominácii sú teraz hráči, ktorí sú typologicky vhodnejší,“ dodal Tarkovič.

Slováci sú momentálne v tabuľke na treťom mieste so ziskom päť bodov, Tarkovič nepredpokladá, že najbližšie zápasy výrazne prepíšu postupový scenár: ,,Nepredpokladám, že sa rozhodne v tomto termíne. Zápasy sú tesné a vyrovnané. Máme v skupine tímy, ktoré sú schopné konkurovať si navzájom. Ktorékoľvek mužstvo dokáže zdolať to druhé.“

nominácia SR na kvalifikačné zápasy MS 2022 so Slovinskom Chorvátskom a Cyprom:

brankári: Dušan Kuciak (Lechia Gdansk), Marek Rodák (FC Fulham), František Plach (Piast Gliwice)

obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Martin Koscelník (Slovan Liberec), Milan Škriniar (Inter Miláno), Martin Valjent (RCD Mallorca), Vernon De Marco (ŠK Slovan Bratislava), Dávid Hancko (Sparta Praha), Jakub Holúbek (Piast Gliwice)

stredopoliari: Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Jakub Holúbek (Piast Gliwice), Juraj Kucka (FC Watford), Ondrej Duda (1. FC Kolín), Róbert Mak (Ferencváros Budapešť), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), Jakub Hromada (Slavia Praha), Tomáš Suslov (FC Groningen), Matúš Bero (Vitesse Arnhem), Marek Hamšík (Trabzonspor), Erik Jirka (Real Oviedo)

útočníci: Ivan Schranz (Slavia Praha), Róbert Boženík (Feyenoord Rotterdam), Dávid Strelec (ŠK Slovan Bratislava)

náhradníci: Dominik Greif (RCD Mallorca), Adam Jakubech (LOSC Lille), Dominik Holec (Sparta Praha), Boris Sekulič (Chicago Fire), Lukáš Pauschek (ŠK Slovan Bratislava), Denis Vavro (Lazio Rím), Norbert Gyömbér (US Salernitana), Tomáš Huk (Piast Gliwice), Róbert Mazáň (AEL Limassol), Erik Sabo (Rizespor), Jakub Považanec (FK Jablonec), Lukáš Haraslín (Sassuolo Calcio), Adrián Kaprálik, Matúš Rusnák (obaja MŠK Žilina), László Bénes (Borussia Mönchengladbach), Róbert Pich (Slack Wroclaw), Samuel Mráz (Spezia Calcio), Albert Rusnák (Salt Lake City), David Hrnčár (ŠK Slovan Bratislava), Ladislav Almási (Baník Ostrava)

program SR v septembrovom asociačnom termíne:
kvalifikácia MS 2022, H-skupina:
streda 1. septembra: Slovinsko – SR (Ľubľana, 20.45)
sobota 4. septembra: SR – Chorvátsko (NFŠ Bratislava, 20.45)
utorok 7. septembra: SR – Cyprus (NFŠ Bratislava, 20.45)