V Dolnom Kubíne fanklubáci odhalia reliéf Ivanovi Chodákovi

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie pripravuje v piatok 23. septembra v Dolnom Kubíne v spolupráci s ŠK Slovan Bratislava a tamojším miestnym úradom, kde v minulosti krstil maskota Ďuryho a oslávil 9. výročie svojho vzniku, ďalšiu veľkú a významnú akciu. V tento deň sa uskutoční odhalenie reliéfu v rodnom dome MUDr. Ivana Chodáka, bývalého výborného futbalistu a lekára.

OFSR – Bratislava/mv

Foto: fanklub

,,Je fajn, že sme našli vhodný termín na usporiadanie tejto udalosti, lebo v tom čase bude reprezentačná prestávka, takže všetci môžu prísť na toto stretnutie. Fanklub organizuje odhalenie reliéfu v rodnom dome Ivana Chodáka. ŠK Slovan bude prezentovať knihu o Ivanovi Chodákovi a mesto Dolný Kubín sa zasa postará o spoločenské posedenie. Zúčastnia sa na ňom významne osobnosti, ktoré s Ivanom Chodákom spolupracovali, ako chemik Prof.Ing. Milan Remko, DrSc. ,svetový kardiochirurg profesor MUDr. Viliam Fischer, CSc.FICS. Trojnásobný Futbalista roka Dušan Tittel, súčasný richtár Obce Oravcov v Bratislave JUDr. Milan Galanda a ďalší. Takisto rátame aj s účasťou bývalého uznávaného hokejového reprezentanta a s Martinou Halinárovou. Mesto Dolný Kubín chce do tejto akcie zapojiť aj deti, takže predpokladám, že sa na nej zúčastní minimálne viac ako sto ľudí,“ vraví Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Autorom reliéfu je oravský reštaurátor, Mgr. art. Stanislav Kľúčik mladší., ktorý vytvoril rovnaké dielo aj Jánovi Popluhárovi, slovenskému futbalistovi 20. storočia. Fanklub sa zúčastní na odhalení reliéfu, krstu knihy a spoločnej večeri. Tento reliéf zaplatili naši členovia Jozef Krupa a Milan Kurnota a ďalší členovia môžu naň môžu prispieť dobrovoľným príspevkom.

Mimochodom, MUDr. Ivan Chodák bol vlastne prvým futbalistom promovaným lekárom a veľkým príkladom pre ďalších nasledovníkov. Preslávil sa nielen futbalovým a hokejovým umením, ale aj džentlmenským športovým vystupovaním. Za postoj k hre, spoluhráčom, rozhodcom, divákom, ale predovšetkým k súperovi mal prívlastok „rytier v kopačkách“. Za celú bohatú športovú kariéru nebol ani raz vylúčený, dokonca ani napomínaný. Je symbolom slušnosti, preto sa aj v Dolnom Kubíne v minulosti vyhlasovala prestížna Cena fair-play Ivana Chodáka.

S futbalom začínal v Dolnom Kubíne. Začiatkom roka 1935 ho prepožičali do FC Vrútky, na jeseň krátky čas pobudol vo VŠ Bratislava. Prvé ligové stretnutie za klubové farby I. Československý ŠK Bratislava zohral 1. decembra 1935 proti Teplitzer FK. V lige odohral 193 zápasov, dal 23 gólov, okrem brankárskeho vystriedal všetky hráčske posty. Bohatstvo futbalového umenia ukázal jedenásťkrát ako reprezentant Slovenska. Aktívnu futbalovú kariéru ukončil v roku 1946.