Tarkovič na EURO nominoval väčšinou osvedčené mená

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič v stredu určil konečnú nomináciu 26 hráčov pre EURO 2020 (11. júna-11. júla). Zo širšieho kádra, ktorý absolvoval prípravný kemp v rakúskom Windischgarstene s remízou v príprave s Bulharskom (1:1), vyradil zraneného útočníka Davida Strelca, obrancu Jakuba Holúbeka, stredopoliara Matúša Bera aj krídelníka Erika Jirku.

OFSR – Bratislava/mv
Foto: www.futbalsfz.sk

,,Musím povedať, že všetci hráči, ktorých som nezaradil do nominácie, tak to nebolo z výkonnostných dôvodov. Ani čo sa týka včerajšieho zápasu s Bulharskom, či predchádzajúceho marcového zrazu. U mňa zavážila hráčska typológia. Za tým si stojím. Určite to nie je pre hráčov príjemné, ale princíp reprezentácie dávam nad hráčov,“ zdôvodnil Tarkovič svoju nomináciu na tlačovej konferencii v hoteli Dilly vo Windischgarstene.

V prípade Bera rozhodlo, že na pozícii osmičky sú v tíme Ján Greguš a Juraj Kucku. V prípade Holúbeka zasa to, že alternatívou k Tomášovi Hubočanovi na ľavej strane obrany bude Dávid Hancko. ,,Čo sa týka Bera, tam sa mi to oznamovalo asi najťažšie. Už som mu to musel oznámiť druhýkrát, podobne ako pred piatimi rokmi. Erik Jirka je s nami krátko, ale je to hráč, s ktorým sa oplatí robiť. Kvalitu má. Určite s ním budeme spolupracovať aj v budúcnosti,“ povedal Tarkovič, ktorý nezaradil do mužstva ani Alberta Rusnáka z Realu Salt Lake z MLS: ,,Albert Rusnák je podobná situácia ako Matúš Bero. Do budúcna s ním rátam, teraz som sa rozhodol pre Lászlóa Bénesa.“

Pre zranenie na poslednú chvíľu vypadol útočník David Strelec zo Slovana Bratislava, ktorý si zranil v utorok proti Bulharom zadný stehenný sval. ,,Je mi strašne ľúto, čo sa stalo Davidovi Strelcovi, je to hráč s veľkou perspektívou. Teraz to vyzerá, že nebude hrať najmenej dva týždne.“ V konečnom menoslove figuruje len jeden hráč zo slovenskej Fortuna ligy. Je ním skúsený krídelník Vladimír Weiss ml., Strelcov spoluhráč zo Slovana Bratislava.

Na zozname sú traja brankári, osem obrancov, osem hráčov stredu poľa a sedem ofenzívnych futbalistov, z nich traja útočníci. V tíme figurujú aj skúsení hráči, ktorých trápia momentálne zdravotné problémy – Marek Hamšík a Juraj Kucka, resp. duo z českej ligy Ivan Schranz – Martin Koscelník. Tarkovič zopakoval vieru v to, že do turnaja budú v poriadku. Do nominácie sa dostal aj 18-ročný Tomáš Suslov. ,,Prišiel v pozícii benjamínka spolu so Strelcom. V klube hral síce na desiatke, ale naturálne mu sedí viac pozícia v krajnej vertikále ako krajný stredový hráč. Je kvalitu ste videli sami a myslím si, že sa v seniorskom futbale bude viac presadzovať,“ zdôvodnil kouč SR.

Na kontinentálnom šampionáte čaká slovenský tím druhá účasť, pred piatimi rokmi na EURO 2016 vo Francúzsku postúpil tím Jána Kozáka do osemfinále. Pred odchodom na ME odohrajú Slováci už len jeden prípravný zápas, v generálke sa v nedeľu 6. júna o 17.30 h vo Viedni stretnú s ďalším účastníkom finálového turnaja Rakúskom. Výprava odlieta na ME 9. júna. V E-skupine sa v Petrohrade Tarkovičovci stretnú s Poľskom (v pondelok 14. júna) a Švédskom (v piatok 18. júna), tretí duel odohrajú v Seville proti Španielom (v stredu 23. júna). Do osemfinále postúpia prvé dva tímy každej zo šiestich štvorčlenných skupín plus štyria najlepší z tretích miest.

Konečná nominácia SR na EURO 2020:

brankári: Martin Dúbravka (Newcastle United),  Dušan Kuciak (Lechia Gdansk), Marek Rodák (FC Fulham)

obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Denis Vavro (SSD Huesca), Milan Škriniar (Inter Miláno), Tomáš Hubočan (Omonia Nikózia), Dávid Hancko (Sparta Praha), Martin Koscelník (Slovan Liberec), Martin Valjent (RCD Mallorca)

stredopoliari: Marek Hamšík (IFK Göteborg), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Juraj Kucka (Parma Calcio), Ondrej Duda (1. FC Kolín), Róbert Mak (Ferencváros Budapešť), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), László Bénes (FC Augsburg), Jakub Hromada (Slavia Praha), Lukáš Haraslín (Sassuolo Calcio), Tomáš Suslov (FC Groningen), Ján Greguš (Minnesota United)

útočníci: Michal Ďuriš (Omonia Nikózia), Róbert Boženík (Feyenoord Rotterdam), Ivan Schranz (FK Jablonec)