Ikona Ikona Ikona

Slovensko v Prahe podľahlo Česku a vypadlo do C-divízie

Autor: majka

Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali s Českom 0:1 v pondelňajšom stretnutí európskej Ligy národov 2018/2019 v Prahe a v 1. skupine B-divízie obsadili posledné tretie miesto. V nasledujúcej edícii novovytvorenej súťaže sa predstavia o jednu výkonnostnú úroveň nižšie.

Zverenci trénera Pavla Hapala odštartovali duel s loptou na kopačkách, ale územnú prevahu nepretavili na výraznejšiu šancu. Naopak, do vedenia išiel domáci výber Jaroslava Šilhavého, keď sa v 32. minúte výborne zorientoval na ofsajdovej línii Patrik Schick a v samostatnom úniku na brankára Martina Dúbravku nezaváhal. Vedúci zásah dodal Čechom sebavedomie a zvyšok súboja mali pod kontrolou. Slovákom v druhom polčase nepomohli striedania ani zmena rozostavenia. Tomáš Vaclík mal minimum práce a udržal si čisté konto.

Hlasy po zápase:

Jaroslav Šilhavý, tréner ČR: ,,Slováci vstúpili do zápasu skvele, podobne ako sa im to podarilo doma s Ukrajinou. Boli aktívni s loptou a fyzicky silnejší. Nemohli sme sa dostať do rytmu, boli sme v defenzíve. Nevypracovali si z toho tutovky, po dvadsiatich minútach sme sa oklepali, dali sme gól. V závere sme to ustáli aj napriek tlaku. Vnímal som to, že sme viac chceli zvíťaziť, chceli sme hrať jednoducho. Nechcem hodnotiť Slovákov, no podľa môjho názoru je náš tímový duch silnejší.“

Pavel Hapal, tréner SR: ,,Hodnotí sa mi to ťažko nielen z pohľadu výsledku. Nehrali sme tak zle, aby sme si zaslúžili prehrať. Vstup sme mali veľmi dobrý, 20 až 25 minút sme zatlačili súpera, žiaľ, nevypracovali sme si žiadnu gólovú príležitosť. Potom sme začali hrať komplikovane, Česi sa dostávali do brejkov a jeden využili na gól. Vstup do druhého polčasu bol horší, potom sme mali len platonický tlak, potrebovali sme to zjednodušiť. Hrali sme proti kvalitnému súperovi, Česi sú na vzostupe. Strelený gól ich upokojil, strácali sme loptu a prehrávali sme veľa osobných súbojov.“

Marek Hamšík, stredopoliar SR: ,,Bol to ťažký derby zápas. Prvých 20 minút sme mali dobrých, no Česi nás potom prevýšili, trestali naše chyby v zadných radoch a udreli z protiútokov. Hrali jednoduchšie a priamočiaro. Mali sme dobrý začiatok, ale chcelo to viac. Snažili sme sa vyrovnať, ale neutvorili sme si čisté šance.“

Matúš Bero, stredopoliar SR: ,,Nemyslím si, že sme odohrali nejaké zlé stretnutie, žiaľ, súperovi vyšiel jeden protiútok. Bol ťažký terén, nechcem sa vyhovárať, ale možno to chcelo trochu zjednodušiť našu hru.“

Miroslav Stoch, stredopoliar SR: ,,Na jednu stranu som sa snažil nevnímať, že hrám na štadióne Slavie. Sme sklamaní, chceli sme tu vyhrať. Nič sa nedá robiť, musíme ísť ďalej. Skúšali sme stále niečo s tým urobiť, ale Česi dobre bránili. Nejaké náznaky sme tam mali, ale nedotiahli sme to. Chýbala nám finálna prihrávka.“

Peter Pekarík, obranca SR: ,,Cieľ bol udržať sa v B-divízii. Nesplnili sme ho a všetkých nás to mrzí. V zápasoch s Ukrajinou a Českom rozhodovali detaily a na tie boli vždy lepšie pripravení naši súperi.“

Martin Dúbravka, brankár SR: ,,Pocity sú po tomto dvojzápase zmiešané, ale viac prevládajú tie negatívne, pretože sme nezvládli kľúčový duel v Česku. Bol to taktický súboj, súperovi stačila remíza a hral z vysokého bloku. Prvých 20 minút sme si vytvorili tlak a šance, ktoré sme mali zúročiť. Dostali sme podobný gól ako doma, Česi nám ho dali z protiútoku a náskok si udržali.“