Slováci vyzvú Írov v baráži ME 2020 8. októbra

OFSR – Bratislava/mv
Foto: Milina Strihovská

Slovenská futbalová reprezentácia odohrá domáce semifinále baráže ME 2020 proti Írsku 8. októbra. V prípade postupu do finále nastúpi 12. novembra na pôde víťaza duelu Bosna a Hercegovina – Severné Írsko. Výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA) rozhodol o termínoch na videokonferencii.

Potvrdil aj dátumy skupinovej fázy novej edície Ligy národov, v ktorej by mali Slováci začať 4. septembra doma proti Česku. Pôvodný marcový termín baráže najskôr UEFA preložila na jún, v apríli však pre pandémiu nového koronavírusu zrušila aj letné zápasy. O účasť na šampionáte (11. júna až 11. júla 2021) ešte bojuje v play off Ligy národov tucet krajín.

Pôvodný termín súboja Slovensko – Írsko bol stanovený na 26. marca na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne (NFŠ). Zverenci Pavla Hapala v prípade postupu na záverečný turnaj budú hrať na v E-skupine proti Poľsku, Švédsku a Španielsku.

Skupinová fáza Ligy národov 2020/21 odštartuje dvoma kolami v septembri (3., 4., 5. a 6., 7., 8. septembra). Slovensko figuruje v B-skupine 2. divízie spoločne s Českom, Izraelom a Škótskom. Podľa pôvodného kalendára sa malo po úvodnom domácom stretnutí s Českom predstaviť 7. septembra na trávniku Izraela, no celý harmonogram ešte UEFA oficiálne nepotvrdila. Podľa stránky SFZ by mal národný tím pokračovať 11. októbra v Škótsku, o tri dni neskôr doma s Izraelom, 15. novembra doma so Škótskom a 18. novembra v Česku.

„S touto informáciou sme už narábali, pretože sme vedeli, že UEFA uvažuje o tomto modeli. Sme naň nachystaní, neprekvapilo nás to. Samozrejme, dôležité bude, aby sme Ligu národov brali veľmi vážne, chceme odštartovať čo najlepšie a formovať mužstvo na najdôležitejšie zápasy – na baráž ME,“ povedal tréner Slovenska Pavel Hapal na webe futbalsfz.sk.

Riadiaca organizácia európskeho futbalu pre nahustený kalendár po koronavírusovej prestávke rozšírila októbrový a novembrový asociačný termín z dvoch na tri hracie dni.

„Vyhovuje nám to, je dôležité, aby sme mali motiváciu hneď na začiatku zrazu. Nechcem podceniť zápasy Ligy národov, ale pre nás je veľmi dôležitá baráž. Z tohto pohľadu to je fajn,“ dodal Hapal, ktorý verí, že na jeseň sa v určitom počte dostanú na medzištátne súboje aj fanúšikovia: „Keď vidím, že sa začali ligy a štadióny sú poloprázdne alebo prázdne, je mi z toho smutno.“