Slováci v marci proti Nórsku a Fínsku

Slovenská futbalová reprezentácia odohrá v marcovom asociačnom termíne dve prípravné stretnutia. Vo štvrtok 25. marca 2022 na štadióne Ullevaal v Osle nastúpi proti reprezentácii Nórska, o štyri dni neskôr (29. marca) sa predstaví v španielskej Murcii v prípravnom zápase s Fínskom.

OFSR – Bratislava/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

Duel Slovákov s Nórskom bude v poradí štvrtým vzájomným stretnutím týchto súperov v doterajšej histórii. Pred viac ako dvadsiatimi rokmi podľahol výber trénera Adamca v Osle domácej reprezentácii 0:2, v marci 2010 dokázali severania zvíťaziť na štadióne v Žiline 1:0, v poslednom vzájomnom dueli, v novembri 2017, pri reprezentačnej rozlúčke Jána Ďuricu, zaznamenali Slováci víťazstvo 1:0. Pôvodne bol štvrtý vzájomný zápas týchto súperov na programe 6. júna 2020, Európska futbalová únia (UEFA) však nakoniec v dôsledku prepuknutia pandémie v Európe júnový asociačný termín zrušila a zápas sa nehral.

Z Osla sa výprava slovenskej futbalovej reprezentácie presunie do mesta na juhovýchode Španielska, do Murcie – dejiska prípravného stretnutia s Fínskom. S týmto súperom odohrali Slováci doteraz tri vzájomné zápasy. Vo februári 1998 na neutrálnej pôde v Larnake zvíťazili zverenci trénera Jankecha nad Fínskom 2:0 o góloch Tittela z pokutového kopu a Pisára, v auguste 1998 sa na košickom štadióne v košickom Čermeli zrodila bezgólová remíza 0:0 a v novembri 2014 zakončil tím trénera Kozáka úspešný kalendárny rok v Žiline výhrou nad 2:1 nad Fínskom po góloch Hološka a Hamšíka. Dejiskom marcového zápasu bude Estadio Enrique Roca de Murcia, domovský štadión druholigového španielskeho klubu Real Murcia, s kapacitou 31000 miest.

Aktuálne patrí Nórsku v rankingu FIFA 41. miesto, Fínsko je na 58. mieste. V ostatnej kvalifikácii o postup na MS 2022 sa umiestnili obidva severské tímy zhodne na nepostupovom 3. mieste (Nórsko v G-skupine za Holandskom a Tureckom, Fínsko v D-skupine za Francúzskom a Ukrajinou).