Slováci v budapeštianskej „jame levovej“ vyhrali nad Maďarmi 2 : 1

OFSR – Budapešť/Milan Valko
Foto: Milina Strihovská

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v maďarskej Budapešti nad domácim národným tímom 2:1 v pondelňajšom dueli kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy. V tabuľke E-skupiny majú deväť bodov, pričom sa dotiahli práve na Maďarov. So susedmi spoza južnej hranice však majú lepšiu bilanciu zo vzájomných zápasov, keďže nad nimi triumfovali aj pri marcovom vstupe do kvalifikácie ME 2020 v Trnave (2:0). Na líderskú pozíciu poskočili po remíze v Azerbajdžane (1:1) desaťbodoví Chorváti.

Mužstvo trénera Pavla Hapala sa ujalo vedenia v 40. minúte, Róbert Mak upratal do siete zrazený center Mareka Hamšíka z pravej strany. Krátko po zmene strán však bolo vyrovnané – Dominik Szoboszlai zakrútil priamy kop do pravého horného rohu bránky Martina Dúbravku. Tri body pre hostí zariadil v 56. minúte Róbert Boženík, keď profitoval z prihrávky Stanislava Lobotku.

Hlasy po zápase:

Pavel Hapal, tréner SR: ,,Som veľmi rád, že sme sa rehabilitovali za piatok, duel proti Chorvátom nám vôbec nevyšiel. Rehabilitovali sme sa slovenským fanúšikom. Duel v Maďarsku bol vynikajúci z oboch strán, pre divákov to bolo skvelé predstavenie. My sme napokon tí šťastnejší. Kráčali sme si za troma bodmi. Hráčov musím za tento duel pochváliť. Kľúčové dnes bolo, aby sme súpera vysoko napádali. Súper má vysokého útočníka a keď nám kopali loptu do šestnástky, tak bol problém. Keď to šlo z ich polovice, tak sme súboje vyhrávali, pozbierali sme dosť lôpt. Boli sme tiež silní v kombinácii.“

Róbert Boženík, útočník SR, autor víťazného gólu: ,,Dať víťazný gól v takom dôležitom súboji je úžasné, ale nie je to len o mne, ale o celom tíme, ako sme pracovali celých 90 minút. Hrali sme ako jedna mašina a teraz sa môžeme tešiť. Potešili sme fanúšikov, ktorí sem prišli. Pri góle som si to chcel dobre prebrať, vystreliť som to chcel po zemi a vyšlo to. Gól by som chcel venovať ocinovi, pretože leží v nemocnici a nemohol prísť ani na zápas proti Chorvátom. Chcem ho pozdraviť a prajem mu skoré uzdravenie. Na ihrisku sme si veľa odtrpeli, ale triumf teraz chutí o to viac.“

Róbert Mak, stredopoliar SR, autor prvého gólu: ,,Mali sme to veľmi ťažké po domácej prehre s Chorvátmi. Do zápasu sme šli s tým, že nemáme čo stratiť. Vyšlo nám to perfektne. Maďari síce mali v úvode tlak, ale ustáli sme to a potom dali prvý gól. Súper vyrovnal, no našťastie sme my dali ten víťazný zásah. Dnes mužstvo odovzdalo na ihrisku všetko. Tešíme sa, že sme to zvládli a opäť sme v hre o postup na ME. Po výbuchu s Chorvátmi nám nik neveril, ale my sme sa vzopreli.“

Marek Hamšík, stredopoliar SR, kapitán: ,,Bol to tímový výkon, na ihrisku sme nechali všetko a získali dôležité tri body do skupiny. Robo Boženík dal víťazný ako pravý útočník, krásne sa otočil a vystrelil k žrdi. Gratulujem mu k prvému gólu k reprezentácii, bude ho to niečo stáť (smiech). Inkasovaný gól nás nepotešil, chceli sme sa tomu vyhnúť. Našťastie sme na to rýchlo zareagovali. V skupine je to pekne zamotané, veľmi dôležitý bude domáci duel s Walesom. Ak ho zvládneme, jednou nohou budeme na Eure.“

Maďarsko – Slovensko 1 : 2 (0 : 1)

góly: 50. Szoboszlai – 41. Mak, 56. Boženík

rozhodovali: Lahoz – Devís, del Palomar (všetci Španielsko)

ŽK: Szoboszlai, Dzsudzsák, Szalai, Baráth, A. Nagy, Pátkai – Šatka, Vavro