Ikona Ikona Ikona

Slováci po skvelom výkone zdolali Švédsko

Autor: admin

22/06/2017

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov uspela v záverečnom treťom stretnutí A-skupiny ME. Vo štvrtok v Lubline zdolala Švédsko 3:0 a obsadila druhé miesto za Anglickom, ktoré v súbežne hranom zápase v Kielcoch zvíťazilo nad domácim Poľskom rovnakým pomerom. Slovensko má stále šancu na postup do semifinále z tabuľky tímov na druhých priečkach.

Martin Chrien otvoril skóre už v 5. minúte, Jaroslav Mihalík pridal druhý gól o sedemnásť minút neskôr a nováčik v základnej zostave Ľubomír Šatka stanovil výsledok po zmene strán v 73. minúte.

V 4. minúte sa Rusnák rútil stredom ihriska a z jeho zblokovaného pokusu bol rohový kop, aktivita Slovákov pokračovala a vyústila do druhého rohu. Rusnák ho rozohral nakrátko na Mazáňa, ktorý odcentroval, v šestnástke sa uvoľnil Chrien a hlavičkou otvoril skóre.  V 18. minúte sa Šatka prebil cez dvoch protihráčov, Bero vyťažil z jeho práce center, Mazáň sa nepresadil do zakončenia. O štyri minúty neskôr sa zrodil rýchly slovenský útok, Bero ešte nepremenil, Zreľák priťukol odrazenú loptu naspäť Mihalíkovi, ktorý nezaváhal a zvýšil na 2:0. Prvá veľká švédska príležitosť prišla až v 33. minúte, po prihrávke sprava zneškodnil Cibického prízemnú strelu Chovan, ktorý si následne suverénne poradil i s centrami z priameho a rohového kopu. Nádejnú štandardnú situáciu malo aj Slovensko, Niňaj nedoskočil na loptu. Bero v závere prvého polčasu takmer pridal tretí gól, po Mihalíkovom centri poslal hlavou loptu tesne vedľa žrde.

Tak ako na konci úvodného, Bero mal veľkú možnosť aj na začiatku druhého dejstva. Tentoraz zakončil nohou, v skórovaní mu zabránil teč Brorssona. Švédi držali loptu častejšie než pred prestávkou, no Slováci odolávali posmeleným atakom protivníka a nepripúšťali vyložené šance. Naopak, Šatka si po odrazenej lopte narazil s Berom a krížnou strelou prekonal Cajtofta – 3:0. Slováci vedeli, že v konečnom účtovaní tabuľky druhých tímov môže rozhodovať gólový rozdiel v skóre či počet strelených gólov, neprestávali tak búšiť. Zároveň však pootvorili zadné vrátka a Švédi mali až tri obrovské príležitosti na zníženie. Chovan sa vyznamenal proti tretiemu striedajúcemu Švédovi Asorovi, po rohovom kope lopta minula bránku len o kúsok a slovenský brankár vzápätí ponúkol samostatný nájazd Strandbergovi. Svoje zaváhanie však napravil a neinkasoval.

ME futbalistov do 21 rokov – A-skupina – Lublin:

Slovensko – Švédsko 3 : 0 (2 : 0)

góly: 5. Chrien, 22. Mihalík, 73. Šatka

rozhodovali: Gil Manzano – Nevado Rodriguez, Barbero Sevilla (všetci Španielsko)

ŽK: Mrabti, Wahlqvist (obaja Švédsko)

divákov: 11 203

Slovensko: Chovan – Šatka, Niňaj, Škriniar, Mazáň – Lobotka – Rusnák, Chrien, Bero (85. Bénes), Mihalík (90. Haraslín) – Zreľák (69. Šafranko).

Švédsko: Cajtoft – Wahlqvist, Larsson, Brorsson, Binaku – Mrabti, Olsson (72. Asoro), Hallberg (46. Tankovič), Fransson – Strandberg, Cibicki (46. Eliasson)

Pavel Hapal, tréner SR: ,,Bola to veľká jazda. Hrali sme excelentne, mali sme veľa šancí a Švédov sme jasne predčili. Dali sme tri góly a chlapci bojovali až do konca a ďalšie ešte chceli pridať. Budeme teraz čakať, či postúpime a ja si myslím, že na to máme dobrú šancu. Bola by veľká škoda, keby tím s takýmto charakterom nešiel ďalej.“

Stanislav Lobotka, stredopoliar SR: ,,Výsledok 3:0 je super, zdolať Švédsko takým rozdielom je pre nás veľmi dobré. Odmakali sme to, odjazdili sme to a teraz musíme čakať, či to bude stačiť. Ak máme postúpiť, tak postúpime.“