Skvelý strelec Dolfi Scherer má 85 rokov – Živió!

Skutočne vážny dôvod na veľkú oslavu: Adolf Scherer, strieborný medailista z Čile ’62, člen Klubu ligových kanonierov, legenda slovenského, československého i európskeho futbalu, slávi 5. mája 85 rokov!

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: fanklub

Adolf Scherer, člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie  patril k hlavným strojcom československého striebra na svetovom šampionáte v Čile v roku 1962. Vyhlásený strelec dal totiž tri zo siedmich gólov čs. reprezentácie. Jeho góly vtedy poslali Čechoslovákov do finále. ,,Proti Maďarom bol jediný, a teda víťazný,“ spomínal ešte po rokoch fenomenálny futbalista – jeden z piatich dodnes žijúcich členov strieborného tímu – na podarené štvrťfinále. Nemenej dôležité dva góly dal Scherer aj v semifinále proti Juhoslávii. Po vyrovnaní, ktoré súperovi zariadil Dražan Jerković, totiž zvýšil na 2:1 a potom pridal z penalty aj tretí upokojujúci gól.

Cesta rodáka zo slovenského Martina do reprezentácie bola priam blesková. Národný dres totiž Adolf Scherer prvýkrát obliekol už v septembri 1958, tri mesiace po tom, čo talentovaného hráča získala Červená hviezda Bratislava (dnešný Inter). Po desiatich sezónach v československej lige, kde nastupoval aj za košické kluby, odišiel Scherer hrať do Francúzska. Po štyroch rokoch sa vrátil, kvôli rozčarovaniu z prijatia, ale emigroval späť k Azúrovmu pobrežiu. Normalizačný režim sa ho potom snažil vymazať z histórie čs. futbalu, až po novembri 1989 ho dodatočne zaradili do Klubu ligových kanonierov.

Martinský rodák bol naposledy na Slovensku vlani začiatkom júna, keď v Bernolákove odhalil pamätnú tabuľu s bustou pre jeho slávneho bývalého spoluhráča Jána Popluhára. ,,Bola to pre mňa a pre celú moju rodinu veľká pocta, nesmierne som si to vážil,“ povedal nám vtedy A. Scherer.  A nikdy nezanevrel na vlasť. ,,Slovákom som sa narodil, Slovákom som bol, som a budem! Vyše 50 rokov žijem vo Francúzsku, ale keď prídem na Slovensko, som doma,“ opakuje pri každej návšteve rodnej hrudy.

Skvelý človek Adolf „Dolfi“ Scherer si dnes s najbližšími pripije pri príležitosti 85. narodenín na ďalšie roky. Na diaľku sa ku všetkým gratulantom pridáva aj  oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.

KTO JE ADOLF SCHERER

DÁTUM NARODENIA: 5. mája 1938 v Priekope
HRÁČSKA KARIÉRA: ČH Bratislava (1957 – 1962), Inter Bratislava (1962 – 1965), Lokomotíva Košice (1965 – 1967), VSS Košice (1967 – 1968), Olympique Nimes (1968 – 1972), Strojárne Martin (1972), Olympique Avignonais (1973 – 1975)
BILANCIA: čs. liga 258 zápasov/128 gólov, francúzska I. liga 65/23