Proti Nórsku a Fínsku bez Hamšíka, Tarkovič ráta so skúsenými hráčmi

Štefan Tarkovič po predĺžení zmluvy na poste trénera slovenskej futbalovej reprezentácie avizuje štart novej etapy pri národnom tíme. Slovensko čaká po marcovej príprave s Nórskom a Fínskom C-divízia Ligy národov s jasne deklarovaným cieľom vrátiť sa o úroveň vyššie.

OFSR – Bratislava/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

Ako povedal na stredajšom neformálnom stretnutí s médiami, nik zo starších skúsených hráčov mu neoznámil úmysel ukončiť reprezentačnú kariéru. Neobišiel ani silno rezonujúcu tému vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu, ktorá rezultovala vo vylúčenie reprezentácie „zbornej“ z baráže o MS 2022 v Katare. Štyridsaťdeväťročný tréner SR má za sebou osobné stretnutia a rozhovory s viacerými hráčmi kádra A-tímu.

,,Začína sa nová etapa spolupráce, máme rok, kde verím, že prípravné zápasy využijeme na to, aby sme sa dokázali posunúť. Teším sa. Pre mňa je to výzva. Na druhej strane ma neteší situácia, ktorá vznikla, keď bola polemika, či budeme alebo nebudeme súčasťou play off zápasov o MS. Nie preto, že by som to nechcel, ale situácia, ktorá na Ukrajine vznikla, nie je príjemná. Pre mňa je to to najhoršie, čo môže byť, keď trpia nevinní a obyčajní ľudia,“ povedal Tarkovič a doplnil: ,,Rozprával som sa so skúsenými hráčmi a nemám ani od jedného informáciu, že by s reprezentáciou chceli skončiť. Ja osobne chcem využiť každého jedného hráča, ktorý bude na tom kvalitatívne tak, že môže reprezentácii pomôcť, bude zdravý a bude mať formu. V Lige národov budeme hrať v krátkom období jedenástich dní štyri zápasy, čo je extrémne náročné.“

Už teraz je jasné, že v marcovom dvojzápase v Oslo s Nórskom (25. marca), resp. v španielskej Murcii s Fínskom (29. marca) nebude k dispozícii špílmacher Marek Hamšík z Trabzonsporu: ,,Hovoril som s Marekom, bol jeden z prvých, s ktorými som sa rozprával. Momentálne ho trápi lýtko, preto teraz nehráva. Je to vleklé svalové zranenie. V marcovom zraze k dispozícii nebude, ale vyjadril sa, že kariéru nekončí a chce reprezentácii pomôcť. Uvidíme, situácia v máji môže byť iná ako teraz.“

Slováci sa v LN stretnú s Azerbajdžanom, Bieloruskom a úspešnejším z dua Kazachstan – Moldavsko. UEFA nariadila Bielorusom hrať domáce zápasy na neutrálnej pôde. ,,Situácia ohľadne Bieloruska môže dopadnúť akokoľvek, teraz nemôžu hrať domáce zápasy doma. My ale chceme jednoznačne urobiť všetko preto, aby sme postúpili do béčka,“ skonštatoval Tarkovič.

Po vylúčení z Ruska z baráže a mundial v Katare rezonovala možnosť, že by ho v play off nahradila iná krajina, vrátane Slovenska. To skončilo v kvalifikácii v skupine za víťazom z Chorvátska a druhým Ruskom na treťom mieste. Tarkovič celú vec videl triezvo. ,,Jedna stránka je športová, skončili sme na treťom mieste a nárokovať sme si na miesto v play off nemohli. Na druhej strane sú aj prípady z histórie, že keď niečo také vzniklo, uchádzalo sa o to viacej krajín. Otvorene hovorím, že by som bol rád, ak by sme tú možnosť mali, na druhej poviem, že pre mňa dôvod, že je vojna a trpia ľudia, nie je správny,“ objasnil.

Na otázku, či videl účasť SR v play off reálne, resp. či sa už s realizačným tímom konkrétne zaoberal možnosťou zmeniť prípravu na marcový asociačný termín, odpovedal: ,,Jedna vec je ako som to vnímal ja, druhá ako FIFA a UEFA, tretia ako to vnímal celý svet. Bola by pocta, ak by sme play off hrali. Pri účasti Poľska, Švédska a Česka by to boli malé majstrovstvá Európy. Pre nás by to bola výhra, ako každý na Slovensku som sa tým zaoberal. Ale ako som už povedal aj do iných médií, skončili sme tretí a nebolo by to úplne fér. Pre mňa oveľa horšie ako sa toho vôbec zúčastniť je ten dôvod, prečo by sme sa toho mali zúčastniť. S tou vojnou nie som vnútorne vysporiadaný a bolo by najhoršie sa vyrovnať s týmto tragickým dôvodom. Čakal som toto rozhodnutie FIFA a UEFA, logicky padlo spoza zeleného stola, nezávidel som FIFA a UEFA toto rozhodovanie.“