Povinné víťazstvo Slovákov nad Dánskom

Autor: majka

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili 3:0 nad Dánmi v stredajšom medzištátnom prípravnom zápase v Trnave. Zverencov trénera Jána Kozáka nasmerovali za úspechom už dva góly do prestávky. Najprv sa v 11. min presnou hlavičkou presadil Adam Nemec a v 37. min pridal druhý zásah Albert Rusnák. V 79. min spečatil slovenský triumf vlastným gólom Adam Fogt.
Za dánske mužstvo nastúpili hráči s amatérskym štatútom, ktorí pôsobia v tamojších nižších súťažiach. Táto absurdná situácia vznikla ako dôsledok sporu medzi Dánskou futbalovou federáciou (DBU) a reprezentantmi. DBU a tamojšia hráčska asociácia sa už od začiatku roka nevedia dohodnúť na zmluve o odmenách a komerčných právach. Platnosť tej predchádzajúcej sa skončila 31. júla. Dánov v Trnave neviedol nórsky hlavný tréner Age Hareide, ale majster Európy z roku 1992 John Jensen.
Pre futbalistov spod Tatier to bolo piate vystúpenie v tomto kalendárnom roku, v ktorom dosiahli tretie víťazstvo. Slovenské mužstvo sa najbližšie predstaví v nedeľu 9. septembra o 15.00 h SELČ v ukrajinskom Ľvove, kde vo svojom úvodnom zápase 1. skupiny B-divízie európskej Ligy národov 2018/2019 nastúpi proti domácej reprezentácii.
Hlasy
Ján Kozák (tréner SR): ,,Samozrejme, predstavovali sme si to trošku ináč, že príde veľmi silné Dánsko s kvalitnými hráčmi, účastník majstrovstiev sveta. Pre nás by to bola veľká výzva konfrontovať sily s Dánmi, aby som vedel, v akom stave sú hráči. Chceli sme ten zápas vyhrať a chcel som si otestovať niektorých hráčov. Vyhrali sme rozdielom triedy, mohlo to byť aj viac. Teraz je najdôležitejšie, aby sme sa čo najlepšie pripravili na Ukrajinu. Aj tento zápas nás svojím spôsobom preveril, lebo na niektorých postoch nie som ešte ani teraz presvedčený o tom, kto tam bude hrať. Nie je to jednoduché, niektorí hráči nehrávajú. Niektorí s tým nemajú problém, na ďalších je vidieť , že he rná pauza je veľká. Budeme mať dosť roboty, aby sme poskladali mužstvo, ktoré bude úspešné proti Ukrajine.“
Štefan Tarkovič (asistent trénera SR): ,,Zápas sa vyvíjal v podstate presne tak, ako sme očakávali. Podstatné bolo dostať sa do zakončenia. Dáni zhusťovali obranu a nebolo jednoduché sa cez ňu dostať až k brankárovi. Všetko to boli hráči, ktorí hrajú futbal, boli agresívni, snažili sa a išli do toho naplno. Rozhodne to nebol príjemný súper. „
Albert Rusnák (krídelník SR): ,,Bol to taký zápas, aký bol. Myslím si, že pre divákov bol nezáživný, ale najdôležitejšie je vyhrať. Vyhrali sme 3:0. Celé je to smutné na jednej strane, ale na tej druhej dôležitejší zápas nás čaká na Ukrajine. Myslím si, že každý stratil pred zápasom trochu motivácie, ale hráme sami pre seba a dôležité bolo dnes zvíťaziť. Aj ľudia museli vedieť, s akým výberom Dáni prišli. Šesť tisíc ľudí je ešte dobrý počet na to, aký to bol zápas.“
Marek Hamšík (stredopoliar SR): ,,Bolo ťažké motivovať sa na takýto zápas. Čakali sme iného súpera, ale myslím si, že na to všetko je 3:0 možno málo. Pozahadzovali sme ešte veľa šancí, no môžeme byť spokojní. Vieme, že Vlado Weiss je pre nás veľmi dôležitý hráč, ktorý vie vytvoriť druhým šance, takže je dobré, že sa dnes pri šanciach ukázal. Cez víkend som v lige nehral, takže som bol v hlave nastavený, že chcem tento zápas odohrať. Som rád, že som si dnes zabehal, zahral a od zajtra už myslíme na Ukrajinu.“
Adam Nemec (útočník SR): ,,Bol to zvláštny zápas za zvláštnych okolností, ktorý sme museli odohrať. Postavili nás pred hotovú vec a my sme sa s tým mali vyrovnať. Lepšie však ako tréning. Takéto veci by sa v Európe nemali stávať. Bol to výsmech nám aj celej UEFA. Dôležité je, že sme dali nejaké góly a nikto sa nezranil.“
prípravný zápas (Trnava):
Slovensko – Dánsko 3:0 (2:0). Góly: 11. Nemec, 37. Rusnák, 79. Fogt (vlastný). Bez kariet. Rozhodovali: Weinberger – Heidenreich, Kolbitsch (Rak.), 6432 divákov.
Slovensko: Kozáčik – Hubočan, Škrtel (82. Gyömbér), Šatka, Mazáň – Hrošovský, Kucka (61. Greguš) – Rusnák (46. Mak), Hamšík (61. Duda), Weiss (67. Pačinda) – Nemec (46. Ďuriš)
Dánsko: Haagh – Vollesen (77. Jakobsen), Johansen, D. Nielsen, Bertelsen (71. Fönss) – Bannis (46. Hunsballe), Johansson (84. Christensen) – Hoybye (61. Fogt), Gaudin, Kempel (61. Holm Sörensen) – Offenberg