Pokrstili publikáciu pod názvom Čapáci

Autor: majka

Známi a slávni bratia Ján a Jozef Čapkovičovci sú v takom kurze, ako v časoch najväčšej slávy. Nedávno boli krstnými otcami Pamätnice Bratislavského futbalového zväzu. A v utorok 12. decembra v bratislavskej Redute v rámci galavečera knižnej edície Športové legendy pokrstili publikáciu pod názvom Čapáci, s podtitulom Ján a a Jozef Čapkovičovci – netuctový futbalový príbeh dvojčiat, ktoré nemajú páru.

Jej autorom je publicista Ladislav Harsányi, ktorý už napísal desiatu jubilejnú publikáciu s futbalovou tématikou. Na podujatí sa zúčastnilo 172 hostí, medzi nimi viaceré športové legendy, majstri Európy, bývalé futbalové osobnosti ŠK Slovan Bratislava i Spartaka Trnava a aj šéf fanklubu slovenskej reprezentácie Roman Táborský. Podujatie účasťou poctili aj prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel, riaditeľ Národného športového centra Boris Čavajda, či bývalý prezident SR Ivan Gašparovič.

Dvojčatá Ján a Jozef Čapkovičovci patria medzi legendárne postavy československého i slovenského futbalu. Obaja získali so Slovanom Bratislava v roku 1969 druhú najcennejšiu európsku klubovú trofej v Pohári víťazov pohárov, Jozef Čapkovič je majstrom Európy z roku 1976 z Belehradu. Kniha Čapáci mapuje život a futbalovú kariéru bratov Čapkovičovcov od narodenia až po súčasnosť, je popretkávaná aj rozprávaním ich spoluhráčov z klubov i reprezentácie. Tí si na nich najviac cenia tímovosť na ihrisku, veselú a družnú povahu, keď svojím humorom dokázali správne naladiť mužstvo v kabíne či odľahčiť atmosféru. ,,Sme veľmi radi, že sa o nás napísala táto kniha, myslíme si , že je v nej obsiahnuté všetko, aj naše početné huncústva. Veď aj sranda patrí k futbalu a my sme jej počas našej kariéry zažili ozaj veľa,“ povedali nám skvelí bratia.

Kniha o Čapkovičovcoch má 272 strán, je ilustrovaná početnými fotografiami i dobovými novinovými výstrižkami, ktoré dokumentujú nielen púť jedinečných dvojčiat futbalovými cestičkami, ale aj ich súkromie. „Čapkovičovci na ihrisku boli ako L+S na javisku. Zohratí,“ napísal na úvod knihy Milan Lasica, krstný otec publikácie. Ten sa na krste v Redute zo zdravotných dôvodov nezúčastnil a úlohy pokrstiť knihu sa zhostila trojica bývalých spoluhráčov Čapkovičovcov zo Slovana – Ľudovít Zlocha, Ivan Hrdlička a Jozef Fillo.

Šéf vydavateľstva Július Šefčík v rámci galavečera ohlásil vznik virtuálnej podoby Siene slávy slovenského športu, ktorá bude prostredníctvom webu podrobne mapovať, pripomínať a uctievať „naše národné športové poklady“ a nadviažu na to aj viaceré podujatia za účasti slovenských športových legiend a osobností.

Foto: Ján Luky