Ikona Ikona Ikona

Pokrstili knihu o Emilovi Pažickom

Autor: majka

03/12/2017

V slávnostnej atmosfére sa niesol krst knihy o Emilovi Pažickom. Šiestu publikáciu z edície Belasé legendy pokrstili šampanským autor knihy Ladislav Harsanyi a Jozef Vengloš, najlepší tréner 20. storočia na Slovensku. Pekná slávnosť prebehla pred sobotňajším ligovým zápasom ŠK Slovan – AS Trenčín.

Emil Pažický, účastník MS 1954 bol legendárny kanonier, ktorý so Slovanom Bratislava získal tri československé tituly (1949, 1950 a 1955). V roku 1955 sa s devätnástimi presnými zásahmi stal najlepším strelcom československej ligy a je členom Klubu ligových kanonierov. Ako prvý Slovák dosiahol v československej lige po druhej svetovej vojne stogólovú métu. V šiestej, najnovšej, publikácii si autorským perom Ladislava Harsányiho, ktorý už napísal deväť kníh s futbalovou tématikou, pripomenul legendu Tehelného poľa, ktorá vedela okolo seba poriadne „rozvíriť prach“. Strelec, doslova „bombardér“, ktorého strely aj trhali siete. Jeho vzťah k rozhodcom a ich verdiktom ho mnohokrát priviedli pred disciplinárnu komisiu. Nikdy však nehral zákerne, naopak, vyznačoval sa férovou hrou a rešpektom k súperovi. Veľké srdce, veľký človek, tak si na neho spomínajú mnohí…

Publikácia podrobne prechádza jeho futbalovými začiatkami v žilinskom klube až po prestup do Slovana Bratislava a jeho pôsobenie v ňom. Kniha povie veľa o osobnom živote, jeho boji so zákernou chorobou, ktorá ho na dlhé roky pripútala k invalidnému vozíčku. Publikácia má 150 strán a obsahuje niekoľko desiatok fotografií, z ktorých mnoho nebolo nikdy publikovaných. Textová časť obsahuje spomienky futbalových osobností a spoluhráčov, ako aj členov rodiny.

Na krste sa zúčastnili viaceré legendy belasých, ako bratia Ján a Jozef Čapkovičovci, Vencel st. a mnohí ďalší a takisto aj Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.