Podľa Weissa st. nebolo to najlepšie a ani najhoršie

Slovensko má za sebou tretie účinkovanie na vrcholnom turnaji. Kým na MS 2010 v JAR a Eure 2016 vo Francúzsku sa náš národný tím prebojoval do osemfinále, teraz skončili zverenci trénera Štefana Tarkoviča svoje účinkovanie už v základnej skupine. S troma bodmi za víťazstvo nad Poľskom (2:1) obsadili tretiu priečku za mužstvami, s ktorými prehrali, a to Švédskom (0:1) a Španielskom (0:5).

OFSR – Bratislava/mv

Foto: fanklub

,,Slovenskej reprezentácii som držal palce, lebo s týmto výberom som prežil najkrajšie futbalové obdobie života. Mal som vtedy veľmi mladé mužstvo. Hráčov ako Pekarík, Hamšík, Kucka či môj syn Vlado čakalo už tretie veľké podujatie, čo je na Slovensku nevídané,“ vraví Vladimír Weiss st., ktorý ako prvý tréner doviedol slovenskú reprezentáciu na veľké podujatie. Hoci má aktuálne ako kouč ŠK Slovan Bratislava veľa roboty, pokiaľ má čas, tak si pozrie zápasy na tomto na futbalovom sviatku.

,,Slovensko bolo druhý raz po sebe na Eure, nebolo to z našej strany najlepšie a ani najhoršie. Viac sa k jeho účasti nebudem vyjadrovať, lebo som tréner a kouč reprezentácie Štefan Tarkovič je môj kolega.“

,,Pred šampionátom som za najväčších favoritov považoval Belgičanov, Francúzov, Angličanov, Španielov, Nemcov a Talianov. Už v osemfinále vypadli Francúzi s bombovým útokom, takisto Portugalsko, ktoré síce obhajovalo titul, ale veľmi som mu neveril. A ani Holandsko stále nemá mužstvo najvyššej kvality. Nemecko po dlhom čase prehralo vo významnom zápase s Anglickom a iba potvrdilo, že v posledných rokoch už nepatrí medzi absolútnu špičku. Vo štvrťfinále padlo Belgicko. Jeho premožiteľ Taliansko hrá na ME vynikajúci futbal, tréner Roberto Mancini vybudoval skvelé mužstvo, ktoré môže reálne pomýšľať na titul majstra Európy.“

Britský The Guardian označil Slovensko za najfádnejšie mužstvo na turnaji, zato mnohí ospevovali výkony Maďarov, ktorí nemajú v porovnaní s nami vyššiu individuálnu hráčsku kvalitu. Naši južní susedia dokonale potrápili Portugalsko, Francúzsko a aj Nemcov v ich prostredí… ,,Maďari veľmi ťažili z výhody domáceho prostredia v prvých dvoch zápasoch. Vypredané hľadisko ich vyburcovalo k tomu, aby siahlo na dno svojich síl. Som presvedčený, že keby sme hrali na Tehelnom poli so Švédskom, tak nás diváci dotlačia k víťazstvu.“

Vladimírovi Weissovi sa tiež nepáči formát týchto ME, ktoré je rozťahané po celom starom kontinente až v jedenástich krajinách. ,,Slovensko a aj niektoré iné reprezentácie to mali z hľadiska logistiky veľmi náročné. Najprv sme leteli do Petrohradu a odtiaľ zasa do Sevilly. Svoje by vedeli povedať aj Česi, ktorí hrali v Glasgowe, Londýne, Budapešti, ale aj v ďalekom Azerbajdžane. Naopak, Anglicko s výnimkou štvrťfinále s Ukrajinou hrá iba vo Wembley, domáce prostredie mali aj Taliani, Dáni, Španieli, Holanďania, Nemci, Rusi, Škóti a Maďari.Takže tento experiment nepovažujem za spravodlivý,“ dodal ešte V. Weiss st.

Zaujímavé je tiež, že do semifinále sa prebojovali Španielsko, ktoré odštartovalo Euro dvomi remízami a Dánsko dokonca s dvomi prehrami!