Titus Buberník

Buberník

Titus Buberník patrí medzi legendy slovenskej futbalovej histórie. Stredopoliar ČH a Interu Bratislava si odkrútil premiéru v reprezentačnom drese na MS 1958 a bol aj členom slávneho mužstva, ktoré bojovalo vo finále MS 1962 v Čile. Kráľ vzdušných súbojov, elegantný technik Titus Buberník 12. októbra 2013 oslávil 80 rokov.

Vynikajúci futbalista a neskôr úspešný právnik sa narodil 12. októbra 1933 v Pustých Úľanoch, ale odmalička vyrastal v Bratislave. V reprezentačnom drese si pripísal 23 štartov, dal šesť gólov. Zúčastnil sa na MS 1958 a 1962, kde ČSSR hrala vo finále, ale v Čile si nepripísal ani jeden štart. Na ME 1960 získal bronz. V drese ČH a Interu Bratislava nastúpil na 264 ligových zápasoch, dal 47 gólov, v roku 1959 získal titul. Aj keď hrával Titus Buberník v strede poľa, strelil aj viacero dôležitých gólov. Nielen v drese ČH a Interu, ale aj v československej reprezentácii. V premiérových ME 1960 odohral od predkola všetkých osem zápasov a dal rozhodujúci gól v stretnutí o bronz s domácim Francúzskom. Vo štvrťfinále s Rumunskom na Tehelnom poli si pripísal v 1. minúte najrýchlejší gól európskych šampionátov, ale nepadol vo finálovom turnaji (v tom čase sa v ňom hrali len štyri zápasy, semifinále a o medaily).

Buberník absolvoval debut v reprezentácii v júni 1958 proti Severnému Írsku a to priamo na záverečnom turnaji MS 1958 vo Švédsku. Práve v tomto zápase dostal jedinú červenú kartu v kariére. ,,Dnes je to už len úsmevná spomienka, išlo o nedorozumenie. Nastúpil som za zraneného Pluskala a tiež mi nebolo najlepšie. Trápila ma teplota 38,4 a nahromadené hlieny. A tak som si odpľúval kedy sa len dalo. Urobil som tak aj po jednom z rozhodnutí francúzskeho arbitra Guigoua a ten si moje počínanie vysvetlil ako nešportové gesto,“ povedal Buberník a dodal: ,,Tréner sa pýtal: ‚Čo si urobil‘? Odpovedám: ‚Neviem.‘ Nik z nás nevedel po anglicky, nedokázali sme mu vysvetliť o čo ide,“ spomína na reprezentačný debut strojca najväčšieho úspechu ČH Bratislava. Práve v tomto klube v sezóne 1958/59 získal jediný majstrovský titul na domácej scéne.

Vlani na jeseň pred kvalifikačným zápasom ME 2016 Slovensko – Španielsko (2:1) na bratislavskej Kolibe predstavili knihu o Buberníkovi s výstižným názvom Elegán v kopačkách! Celú akciu zorganizoval oficiálny fanklub slovenskej reprezentácie na čele s jeho predsedom Romanom Táborským a zástupcom Milošom Kopčom. Fanklub urobil pre Buberníka aj špeciálny dres s číslom 6.