Marián Masný

Hviezdu Anglicka Kevina Keegana tak očaril, že ho v knihe Against the World (Proti svetu) vyzdvihol ako „jedného z najšikovnejších krídelníkov na svete“. Na ME v Juhoslávii Marián Masný (nar. 13.8. 1950 v Rybanoch)  čaroval s loptou a vyslúžil si miesto v ideálnej novinárskej jedenástke turnaja a zmestil sa aj do najlepšej desiatky v ankete France Footballu Zlatá lopta.

Po futbalových začiatkoch v rodných Rybanoch, účinkovaní v Bánovciach nad Bebravou a vojenčine v banskobystrickej Dukle sa začiatkom sedemdesiatych rokov hlásil na Tehelnom poli. „Technicky dobre vybavený, ale jemný, chudý, subtílny. Pripomínal staršieho brata, nuž sme ho začali volať Béla. Myslím, že sa mu to páčilo. A futbalovo začal ohromne rásť,“ spomína si na prvé spoločné belasé chvíle s Mariánom Masným brankár Alexander Vencel starší, ktorý sa predtým stretol v reprezentácii i s jeho bratom. „Mal výborný ťah na bránku, vedel dať hre myšlienku i zakončiť a jeho súhra so Švehlíkom bola neuveriteľná,“ charakterizoval Vencel futbalové cnosti útočníka belasých i čs. reprezentácie. „Bol tichý, pokojný. V príprave ho nič nerozhádzalo, emócie takmer neprejavoval. Ešte aj pri oslavách gólu bol zdržanlivý, flegmatický.“ Zato kamarátsky.

Rodák z Rybian „Béla“ Masný nastúpil na 75 zápasov v drese čs. reprezentácie, v ktorých si pripísal 18 gólov. Niekdajší rýchly a technicky zdatný pravý krídelník má v zbierke zlatú medailu z belehradských ME 1976 i bronz z kontinentálneho šampionátu 1980 v Taliansku. Účastník MS 1982 v Španielsku zaznamenal v najvyššej domácej klubovej súťaži dovedna 103 presných zásahov z 345 vystúpení. Hrával za Bánovce nad Bebravou, Banskú Bystricu, Slovan Bratislava (majstrovské tituly 1974 a 1975), Petržalku, Neusiedl a potom aj ďalšie tímy v nižších rakúskych súťažiach.