Leopold Šťastný

Leopold Šťastný (nar. 23.5. 1911 v Bratislave) už ako tréner priviedol v roku 1949 prvé mimopražské mužstvo – Sokol NV Bratislava – k titulu majstra ČSR. Bol to veľký futbalový a historický čin. Rodák z Rohožníka na Záhorí venoval najúspešnejšiemu slovenskému klubu takmer celý život. Bol mysliteľom a revolucionárom tejto hry. Muž so zaujímavou povahou i myslením, otvorený a svojský, ktorý, ako hovoria jeho nasledovníci, bol vždy s futbalom o desať rokov pred ostatnou Európou.

ŠK Slovan pod jeho vedením prerušil tromi titulmi v rade dovtedajšiu hegemóniu Sparty a Slavie (1949 – 1951), spolu získal so Slovanom Bratislava štyri tituly majstra Československa (1949, 1950, 1951, 1955). Muž s prezývkou ,,Jim“ to nemal v živote ľahké, väznilo ho, zakazovali mu trénovať. Aj preto v roku 1968 odišiel do Rakúska, kde si ho nesmierne cenili. S Wackerom Innsbruck získal titul  majstra Rakúska (1967) a v rokoch 1968 – 1975) bol dokonca trénerom reprezentácie Rakúska, s ktorou mal na dosah postup na MS 1974.

Roku 1937 dvakrát reprezentoval ČSR proti Lotyšsku a Rakúsku (vždy víťazne). Vo futbalových kruhoch na neho nemožno zabudnúť.  Bol to tvrdý hráč a tréner s videním modernejšej a úspešnejšej budúcnosti. Vychoval desiatky reprezentantov a dosiahol so Slovanom pozoruhodné úspechy.  Zomrel v Kanade 14. mája 1996 vo 84 veku, hrob má na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave.