Ladislav Petráš

Legendárny slovenský futbalista Ladislav Petráš, ktorý sa po skončení kariéry venoval aj trénerskej práci, patril medzi miláčikov obecenstva. V posledných rokoch sa utiahol trochu do ústrania a vytratil sa aj z futbalového diania. Teraz má novú motiváciu – pomáha formovať a organizovať mužstvo internacionálov.

Označenie legenda mu sedí na mieru. Ladislav Petráš bol výnimočný futbalista. Majster driblingu, skvelý technik, nebezpečný zakončovateľ, no zároveň i zabávač tribún. Svojím kumštom si podmanil srdcia mnohých fanúšikov, stal sa ich miláčikom. Návštevníci zápasov Interu dokonca zvykli vravieť, že na Pasienky nechodia na futbal, ale „na Petráša“. Nedávno sa „Bača“, ako ho prezývajú priatelia, dožil sedemdesiatky.

Ladislav Petráš sa narodil 1. decembra 1946 v Necpaloch. V čs. reprezentácii nastúpil v19 zápasoch a strelil v nich šesť gólov. Dva na MS 1970 v Mexiku. Zúčastnil sa aj na OH 1968, kde strelil štyri góly. S futbalovom začínal v Baníku Prievidza (1964 – 1968), potom hrával v Dukle Banská Bystrica (1968/69) a Interi Bratislava (1969 – 1980). Na sklonku kariéry bol dva roky vo WAC Viedeň. V lige odohral  a dal 85 gólov. Dva razy sa stal kráľom strelcov– v roku 1969 a 1975.  V rokoch 2000 a 2001 robil asistenta trénera Jozefovi Bubenkovi a v Interi Bratislava bol pri zisku dvoch titulov majstra Slovenska a víťazstvách v Slovenskom pohári. Bol aj kormidelníkom slovenskej reprezentácie do 21 rokov a zároveň asistentom trénera A-tímu SR. V Mexiku pod Aztéckym štadiónom má postavenú sochu a v Brazílii jeden otec po ňom pomenoval svojho syna.

Ladislav Petráš vyryl v slovenskom futbale nezabudnuteľnú stopu, v ankete Futbalista storočia obsadil 10. miesto.