Ladislav Jurkemik

Ladislav Jurkemik (nar. 20. júla 1953 v Jacovciach), patrí medzi štyroch slovenských futbalistov, ktorí nastúpili v československom drese na dvoch majstrovstvách Európy a má z nich zlato (1976) i bronz (1980). Väčšinu kariéry prežil v Interi Bratislava (1971 – 1984), rok vojenčil v Dukle Banská Bystrica. Bol nekompromisný obranca a nastupoval aj v strede poľa. V čs. lige odohral 318 zápasov a strelil 50 gólov. Na sklonku kariéry pôsobil vo Švajčiarsku – v St. Gallene a FC Chur. V československej reprezentácii nastúpil v 57 stretnutiach a dal tri góly. Získal titul majstra Európy 1976 a bronz na ME 1980. Na oboch šampionátoch premenil penaltu v jedenástkovom rozstrele. Štartoval aj na MS 1982. Po skončení kariéry pôsobil ako tréner vo viacerých slovenských tímoch, ale aj vo Švajčiarsku a Rakúsku. V rokoch 2002 a 2003 bol trénerom slovenskej reprezentácie a potom viedol aj výber Slovenska do 21 rokov. Bol síce obranca, ale zároveň aj obávaný strelec. Dal jeden z najkrajších gólov v československej futbalovej histórii. Jeho exportná bomba patrí k najdôležitejším i najznámejším. Vo finálovom turnaji majstrovstiev Európy 1980 v Neapole v zápase o bronz nedal brankárovi Dinovi Zoffovi nijakú šancu. Československo viedlo 1:0, ale súper vyrovnal a nasledovala penaltová dráma.