Karol Galba

Bratislavčan Karol Galba (nar. 2.2. 1921)  je jediný slovenský rozhodca, ktorý sa doteraz predstavil vo finále futbalových majstrovstiev sveta. Počas svojej kariéry patril medzi absolútnu špičku a rešpektovali ho aj najväčšie hviezdy.

Osemnásť rokov bol neodmysliteľnou súčasťou československého, európskeho, ba aj svetového futbalu. V čiernom drese a s píšťalkou bol priamym aktérom zápasov, o ktorých sa dnes už rozprávajú legendy. Nemuselo to však tak byť. Karol Galba si totiž rozhodcovskú kariéru vôbec neplánoval.

„Bol som funkcionárom ŠK Slovan Bratislava, kde som mal na starosti dorastencov a žiakov. O tom, že by som mohol byť rozhodcom, sa mi vtedy ani nesnívalo. V roku 1947 futbalový zväz vydal nariadenie, podľa ktorého musel každý klub dodať jedného rozhodcu. Bolo ich vtedy málo. Tak vybrali v Slovane mňa, pretože som bol najmladší,“ spomína. Prvú československú ligu začal Karol Galba pískať v roku 1950, o rok neskôr už bol na listine medzinárodných rozhodcov.

Karol Galba rozhodoval na MS 1962 v Čile, bol čiarovým rozhodcom finále MS 1966 medzi Anglickom a NSR,  rozhodoval na OH 1968 a v roku 1966 pískal štvrťfinále EPM Manchester United – Benfica Lisabon. Je držiteľom ocenenia FIFA ,,Zlatá píšťalka“, v roku 2003 mu UEFA udelila Rubinový rad za zásluhy o rozhodcovstvo. Zomrel 15. novembra 2009 vo veku 88 rokov.