Karol Dobiáš

Karol Dobiáš (nar. 18.12. 1947 v Trnave) bol osobnosťou, ktorá priťahovala pozornosť dlhými vždy upravenými vlasmi a najmä futbalovými kvalitami. Muž s prezývkou „Patino“ vynikal bojovnosťou a stal sa moderným typom ofenzívneho obrancu. Patril k pilierom tímu Antona Malatinského v Trnave. Zaslúžil sa o všetky úspechy zlatej éry a keď v roku 1977 prestúpil do Bohemians Praha, hovorilo sa o prestupe desaťročia. Hral na MS 1970, v roku 1976 vybojoval titul majstra Európy, kde hral na poste pravého záložníka. Vo finále proti NSR (2:2) strelil druhý gól Československa.

,,Zlato z Belehradu je veľký úspech Československa. Som rád, že sa naň nezabúda. Mám na mysli film o našom úspechu z dielne Miroslava Čížeka, ktorý mal nedávno premiéru.  Vďaka tomuto projektu môžu aj mladšie generácie vidieť, ako sme kedysi hrávali my ,,Čechoslováci,“ povedal stále populárny Patino na sklonku minulého roka 2016, keď sa zúčastnil v Bratislave vyhlásenia ankety Najlepší športovec Slovenska.

Karol Dobiáš zažil vo svojej bohatej kariére veľa krásnych momentov, ale aj smutné, ktoré patria k futbalu. ,,Jeden z najsmutnejších patrí ten pri spomienke na semifinále PEM, v ktorom sme sa stretli s Ajaxom Amsterdam. Stále si myslím, že vtedy Spartak Trnava mal ohromnú šancu prejsť cez slávny holandský klub. Sklamaním pre mňa boli aj MS 1970 v Mexiku, kde sme mali hlavne po futbalovej stránke výborné mužstvo, ale vyhoreli sme.“

So Spartakom Trnava sa stal päťnásobným majstrom Československa (1968, 1969, 1971, 1972, 1973) a trojnásobným víťazom Československého pohára (1967, 1971, 1975). V najvyššej súťaži odohral 344 zápasov (za Trnavu 277/ za Bohemians 67), dal 28 gólov (19/9), v reprezentácii odohral 67 zápasov, strelil 6 gólov. Je účastníkom MS 1970 v Mexiku a držiteľom zlata z ME 1976 v Belehrade, kde figuroval aj v All star tíme ME´76. V  rokoch 1970 a 1971 zvíťazil v ankete Futbalista roka,  v ankete Futbalista storočia na Slovensku obsadil tretie miesto a v marci 2016 bol uvedený do Siene slávy slovenského futbalu. Trénoval Hradec Králové, Brno, Spartu Praha, Bohemians Praha, Spartu priviedol v roku 1995 k majstrovskému titulu.