Karol Dobiaš oslavuje 70 rokov

Medzi prvých 11 legiend slovenského futbalu, ktoré uviedli 27. marca 2016 do Siene slávy slovenského futbalu (SSSF), patril aj Karol Dobiaš. Hráč Spartaka Trnava, československý reprezentant a majster Európy z roku 1976 v pondelok 18. decembra oslavuje veľké životné jubileum 70 rokov.

S Karolom Dobiašom je spojená veľká éra „vidieckeho veľkoklubu“, ako fanúšikovia i odborníci vnímali na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia trénerský kumšt „Tóni – báčiho“, legendárneho kouča Antona Malatinského.

Bol to totiž on, kto pozberal talenty z malých mestečiek a dedín západného Slovenska, aby za zvukov talianskej inštrumentálky Il Sillenzio, dodnes klubovej hymny Spartaka Trnava, vdýchol „malému Rímu“ punc futbalového kráľovstva. Jedným z futbalových kniežat v tíme, ktorý preslávili veličiny typu Adamca, Kunu, Kabáta, Geryka, Jarábka, Majerníka, Varadina, Hrušeckého a ďalších, bol aj pravý obranca s účesom „Beatlesov“ (chcel byť aj výzorom ako jeho veľký vzor George Best v slávnom Manchestri United) Karol Dobiaš, pri behu až príliš nápadne “odhadzujúc“ za sebou päty. A tak aj preto vošiel do trnavskej, ale aj československej futbalovej histórie s prezývkou – Patino.

Svojou ofenzívnou obrannou hrou sa nemalou mierou zaslúžil o všetky úspechy Spartaka koncom 60. a v 70. rokoch minulého storočia. V červeno-čiernom drese získal Dobiaš päť (1968, 1969, 1971, 1972, 1973) titulov majstra Československa, tri (1967, 1971, 1975) víťazstvá v Československom pohári, ale zažil aj sklamanie po neúspechu v semifinále Európskeho pohára majstrov v roku 1969, keď „bíli andeli“ nešťastným spôsobom neprešli cez Ajax Amsterdam. Ofenzívneho obrancu, respektíve stredopoliara dvakrát (1970, 1971) vyhlásili za Futbalistu Československa.

Na ME 1976 patril k oporám reprezentácie, vo finále proti Nemecku strelil druhý gól Československa. Zápas sa v riadnom hracom čase skončil 2:2. Po jedenástkovom rozstrele sa z titulu majstrov Európy tešil Dobiaš spolu s dnes už legendami slovenského futbalu Jánom Pivarníkom, Jozefom Čapkovičom, Alexandrom Vencelom starším, Mariánom Masným, Jánom Švehlíkom, Ladislavom Jurkemikom, Jozefom Móderom, Antonom Ondrušom či Kolomanom Göghom.

Prišiel rok 1977 a z výnimočného trnavského mužstva zostalo len torzo – Karol Dobiaš a Ladislav Kuna. Aj preto Dobiaš prikývol na ponuku z pražského Bohemiansu, v ktorom strávil tri roky (1977-1980). V najvyššej československej súťaži odohral celkovo 344 zápasov, z toho 277 v drese Trnavy a 67 v zeleno-bielom drese Bohemiansu Praha. Strelil 28 gólov, z toho deväť za pražskú „Bohemku“. Koniec aktívnej futbalovej kariéry strávil v zahraničí v belgických tímoch KSC Lokeren a K.R.C. Gent-Zeehaven. Od futbalu však neodišiel, v ďalších rokoch si vyskúšal aj trénerský chlebík, napríklad v pražských kluboch Sparta a Bohemians.

Už viac ako tri desaťročia žije Dobiaš v Prahe. S manželkou Alicou má dvoch synov Patrika a Richarda. Do Trnavy sa futbalovo vrátil v sezóne 2011/2012 ako konzultant vtedajšieho trénera Spartaka Pavla Hoftycha.

K početným gratulantom sa pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.