Juraj Szikora

Juraj Szikora  (nar. 2.3. 1947 v Tvrdošovciach) patril k najmladším československým reprezentantom. V československom národnom mužstve debutoval v domácom zápase s vtedajším ZSSR 18. mája 1966 (1:2). Mal vtedy 19 rokov, 2 mesiace a 16 dní. Reprezentačný dres obliekol spolu dvadsaťjedenkrát, v rokoch 1966 – 1971.

Počas bohatej futbalovej kariéry pôsobil v kluboch Spartak Komárno, Červená hviezda Bratislava, Internacionál Slovnaft Bratislava, Vagónka Poprad, DAC 1904 Dunajská Streda a Slovan Viedeň.  V súvislosti s menom Juraja Szikoru sa často hovorí o jeho výkonoch počas dvoch pamätných zápasoch na slávnej Maracane v Brazílii v júni 1966. Zverenci trénera Jozefa Marka jeden súboj, s vtedy úradujúcimi majstrami sveta prehrali 1:2 a druhý remizovali 2:2. Juraj Szikora k veľmi cennej remíze prispel jedným z dvoch gólov, ktoré v československej reprezentácii dal. Zaujímavosťou je, že brazílski novinári vtedy nazvali Juraja Szikoru „bielym Pelém,“ čím výstižne ocenili jeho futbalové umenie a talent. Juraj Szikora odohral v lige 200 stretnutí, v ktorých strelil 56 gólov. Dres reprezentácie Československa obliekol 21-krát, strelil v ňom dva góly. V rokoch 1966, 1967 a 1968 bol zaradený medzi najlepších futbalistov Československa.

Ako tréner viedol Juraj Szikora viacero slovenských klubov, okrem iných Lokomotívu Košice, Nitru, Senec, Rimavskú Sobotu, Martin, Nové Zámky, Trenčín, ŠKP Devín či Dunajskú Stredu.

V ankete Najlepší slovenský futbalista storočia sa v roku 2000 umiestnil v najlepšej päťdesiatke, patrila mu 42. priečka.  Juraj Szikora zomrel  v pondelok 12. decembra 2005 vo veku   58 rokov.