Jozef Vengloš

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Keď sa povie meno Jozef Vengloš, niet vari nielen fanúšika futbalu, ktorý by žijúcu legendu futbalu nepoznal. Jozef Vengloš sa stal slovenským trénerom 21 storočia zaslúžene, pretože zožal desiatky úspechov nielen na klubovej, ale aj medzinárodnej úrovni.
Za totality ho chcela do svojich služieb aj slávna Barcelona, no vtedajší súdruhovia mu do Španielska nedovolili odísť. Postupne sa však dostal aj na západ a trénoval také veľkokluby ako Sporting Lisabon, Aston Villa, kde bol v histórii kolísky futbalu ako prvý tréner z kontinentu. Trénoval aj Fenerbahce Istanbul a Celtik Glasgow. V sedemdesiatych rokoch bol pri každom úspechu česko-slovenskej reprezentácie a má za sebou kariéru, o akej môžu mnohí slovenskí tréneri len snívať. V sezóne 1970/71 trénoval v Košiciach Švajlena, Pivarníka, Polláka, Daňka, Desiatnika, Hoholka, Strausza i Štafuru a vo federálnej lige obsadili druhé miesto. O tri roky neskôr sa vrátil na Tehelné pole, kde hrával v rokoch 1954-1966. So Slovanom získal dva tituly a určite nikto nezabudne na pamätný májový zápas v roku 1975 s Interom, keď víťazstvo Slovana 4:2 sledovalo vyše tridsaťtisíc divákov.
Meno Jozefa Vengloša patrí vo futbale neodmysliteľne k českému mágovi Václavovi Ježkovi. Veď spolu dotiahli československý futbal v roku 1976 až k titulu majstrov Európy, keď na Panenkovu jedenástku nezabudne nikto do konca života. Cesty Vengloša s Ježkom sa spojili aj o dvanásť rokov neskôr na kvalifikácii MS i šampionáte v Taliansku. Vengloš nemal rád konflikty a tvrdé slová a bol i stále je rodený slušák. Vengloš však zažil aj sklamanie, keď bronz na ME v Taliansku 1980 verejnosť nedocenila. Nič nebolo platné ani to, že za Československom skončili aj také futbalové veľmoci ako Taliansko, Španielsko, Holandsko a Anglicko.
Keď Československo na MS v Španielsku 1982 neuspelo, Vengloš si to poriadne odniesol. Rok nemohol vycestovať za hranice a práve v tom čase mu Ladislav Kubala oznámil, či by nechcel trénovať Barcelonu. Keďže mal Jozef Vengloš zákaz od súdruhov, nič z toho nebolo. Odišiel až v roku 1983 do Sportingu Lisabon, kde bol pri zrode Paula Futreho. Vengloš, ktorý bol po neúspechu na MS 1982 zatracovaný, bol zrazu tými istými ľuďmi doslova prosený o to, aby prišiel opäť pomôcť československému futbalu, lebo Československo vyhorelo v kvalifikáciách na ME 1984, MS 1986 aj ME 1988. A tak Jozef Vengloš ukázal, že československý futbal miluje a stal sa prvým trénerom v Československu, ktorý priviedol národný tím na dva svetové šampionáty a prvým trénerom, ktorý úspešne prešiel tromi rôznymi kvalifikáciami. Jeho mottom je pracovitosť, zanietenosť a láska k futbalu.
Jozef Vengloš po skončení trénerskej kariéry precestoval celý svet po konferenciách ako člen technickej komisie FIFA a UEFA. Dvakrát trénoval Výber sveta a v Kuala Lumpur mu pripravili aj famóznu oslavu päťdesiatky. Hviezdnu kariéru Jozefa Vengloša ohodnotila FIFA tým najlepším možným spôsobom. V pondelok 4. augusta 2014 totiž prevzal najvyššie vyznamenanie FIFA Order Of Merit. Zaradil sa tak medzi ocenené osobnosti, ktoré sa pričinili o rozvoj futbalu na celom svete.